Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Ciąża mnoga: bliźniaki i wieloraczki

ciaza-mnoga-blizniaki-i-wieloraczki
0
Ciąża mnoga to szereg wyzwań dla noszącej ją kobiety.

Oto kilka przydatnych porad dla przyszłych mam.

Liczba przypadków ciąż bliźniaczych czy trojaczych w ostatnich czasach znacznie wzrosła, głównie ze względu na podawanie kobietom środków leczących bezpłodność. Ich zadaniem jest rozbudzenie jajników do ponownej pracy po wielu latach przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Uwalnianie przez jajnik więcej niż jednej komórki w tym samym czasie nie jest niczym niezwykłym, lecz w momencie, kiedy prawdopodobieństwo udanego zapłodnienia jest większe, dużo częściej okazuje się, że łono kobiety dzielić będą bliźnięta lub nawet większa liczba dzieci.

CZYM WYRÓŻNIA SIĘ CIĄŻA MNOGA?
Ciąże wielopłodowe są ciążami wysokiego ryzyka, ponieważ w czasie ich trwania wszystko jest większe i bardziej intensywne - rozmiar i waga płodu, ilość płynu owodniowego, zmęczenie i przesunięcie organów wewnętrznych. Wszystko to składa się na ogromne obciążenie organizmu kobiety.

STAN PRZEDRZUCAWKOWY
Kobiety spodziewające się dwojga lub więcej dzieci są bardziej narażone na problemy z nadciśnieniem tętniczym. Po 35. tygodniu ciąży znacznie wzrasta zagrożenie wystąpienia rzucawki porodowej, ponieważ przeciążenie organizmu ma negatywny wpływ na pracę głównych narządów wewnętrznych. Wszystkie układy spowalniają, co skutkuje zatrzymaniem płynów w organizmie oraz obrzękiem. W poważnych przypadkach może zajść konieczność wcześniejszego rozwiązania ciąży.

UCISK
Stan narządów wewnętrznych ciężarnej to właściwie jeden wielki ucisk! Rozciągnięte do granic łożysko uciska żołądek, przeponę, płuca, pęcherz i jelita. Każdy z organów protestuje na swój własny sposób, dlatego nierzadko pojawiają się takie dolegliwości, jak znaczne trudności z oddychaniem, zgaga, zatwardzenia, podrażnienia pęcherza i hemoroidy.

WCZEŚNIACTWO
Przedwczesne rozwiązanie to codzienność ciąż mnogich. Każdy donoszony tydzień powyżej 28 tygodnia to wielki dar. Dlatego kobiety odczuwające skurcze przepowiadające macicy (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa) powinny jak najwięcej odpoczywać.

PORÓD - CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ
Poród siłami natury w przypadku ciąż mnogich jest dziś rzadkością, ponieważ zarówno lekarze, jak i położne pragną uniknąć ryzyka wystąpienia komplikacji. Można rozważać dopuszczenie do porodu naturalnego, jeśli cała ciąża przebiegała prawidłowo, poprzednie porody danej kobiety były bezproblemowe, a dziecko, które urodzi się jako pierwsze, ma położenie główkowe z brodą przyciągniętą do klatki piersiowej.

Przyzwolenie na poród naturalny uzależnione jest również od stanu zdrowia matki oraz wieku ciężarnej w momencie porodu. Bliźnięta i trojaczki muszą „ustalić" kolejność przychodzenia na świat, co może prowadzić do komplikacji, jeśli wszystkie będą się starały urodzić jako pierwsze. Powolny i przedłużający się poród może niepotrzebnie stresować dzieci. W związku z powyższymi zastrzeżeniami, lepiej będzie, jeśli zawczasu przygotujesz się - fizycznie i psychicznie - na cesarskie cięcie.

Znieczulenie zewnątrzoponowe, które wymaga od matki przyjęcia pozycji siedzącej i pochylonej do przodu, może okazać się trudne do wykonania ze względu na zbyt powiększoną macicę. W większości przypadków znieczulenie to podawane jest kobietom w pozycji leżącej na boku.

BRUTALNA RZECZYWISTOŚĆ
Rodzice spodziewający się więcej niż jednego dziecka zapewne wyobrażają sobie śliczny obrazek, na którym tłuściutkie bobaski grzecznie siedzą w rządku. Prawda jest jednak taka, że wieloraczki to mnóstwo ciężkiej pracy. Pewnie będziesz wzbudzać ogólne zainteresowanie, ale z czasem zacznie cię to irytować, szczególnie kiedy będzie ci się po prostu spieszyć. Twoje dzieci będą oddzielnymi osobami, z własną osobowością i imionami - a nie po prostu bliźniętami czy trojaczkami. W miarę dorastania, zaczną też różnić się apetytem, nabierać odrębnych upodobań i uprzedzeń, spać według odmiennych wzorców, przejawiać różne potrzeby fizyczne, emocjonalne i intelektualne. Wcale nie muszą w tym samym wieku przesypiać całej nocy, garnąć się do nowych pokarmów, ząbkować czy siadać na nocnik. Jednak są też ukryte korzyści. Rodzice muszą ze sobą współpracować, każde ma zawsze jedno (lub dwoje) do noszenia i zabawiania, a rodzicielstwo staje się prawdziwie wspólnym obowiązkiem. Dzieci uczą się dzielić, a rodzice w szczególny sposób uczą się sprawiedliwości. Poza tym - rodzina za jednym zamachem robi się całkiem pokaźna.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY
Nie wstydź się prosić o pomoc. Delikatnie daj do zrozumienia rodzinie i przyjaciołom, że potrzebujesz chwili dla siebie i szukasz ochotników do opieki nad dziećmi. Bardzo istotnie jest, abyś miała zapewniony czas wolny od dzieci, który spędzisz sama lub ze swoim partnerem.

WSKAZÓWKI

  • Odpoczynek bez wątpienia pomaga wydłużyć okres ciąży. Dlatego kładź się kilka razy dziennie na około pół godziny. Ułożenie na lewym boku zwiększa dopływ krwi transportującej do łożyska tlen i składniki odżywcze dla dzieci. Pozycja ta sprzyja również usuwaniu przez nerki nadmiaru wody z organizmu.
  • Ogranicz spożycie soli - dzięki temu zmniejszysz obrzęk.
  • Pij osiem szklanek wody na dobę. Picie wody wraz z odpoczynkiem pomaga oczyszczać organizm ze zbędnych produktów przemiany materii.
  • Dobrze się odżywiaj, zapewniając organizmowi wysokiej jakości kalorie, pochodzące z produktów spożywczych wszystkich grup żywieniowych.
  • Wystrzegaj się skurczy. Naucz się je obserwować i słuchać swojego ciała.
  • Bądź gotowa na każdą ewentualność.
  • Jeśli będziesz mieć możliwość odwiedzenia oddziału neonatologii, nie zmarnuj okazji do zaznajomienia się z urządzeniami i sprzętem, który się tam znajduje. Zwykle nie zakładamy czarnych scenariuszy, ale gdyby twoje dzieci faktycznie tam trafiły, nie unikniesz bardzo silnych emocji, szczególnie, że noworodki wydają się zawsze malutkie i bezbronne.
  • Odłóż zakupowe szaleństwo do czasu szczęśliwego powrotu z dziećmi ze szpitala.
  • Zaopatrz się w dobrej jakości butelki, które wystarczą na przygotowanie porcji mleka z 24-godzinnym wyprzedzeniem.
  • Naucz się rezygnować z rzeczy mniej ważnych - nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego!

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie