Hura!

hooray

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci e-mail.

Zamknij

Mój koszyk

Twoje próbki

Wybierz próbkę do zamówienia

cashback

Sprawdź dostępne oferty dostosowane do Ciebie!

Wybierz swój adres wysyłki

Zmiany zachodzące u dziewcząt w okresie dojrzewania

Dla Ciebie od Tampax
zmiany-zachodzace-u-dziewczat-w-okresie-dojrzewania
0
Każdy boi się dziwnych osobistych rozmów, ale ten krótki przewodnik pomoże Ci odpowiednio dobierać słowa, dzięki którym Twoja córka będzie wiedziała, że rozumiesz dojrzewanie i zmiany, które w niej zachodzą.

Jeśli będziesz wiedziała, o czym mówisz, będziesz czuła się zrelaksowana i zmniejszysz również stres córki, obniżając poziom jej skrępowania. Pomocne wskazówki dotyczące tego, jak dzielić się wiedzą, znajdują się w artykule Rozmowy o miesiączce - nieco mniej krępująco.

Czym dokładnie jest dojrzewanie?

  • Dojrzewanie to okres, w którym dziecko zaczyna zmieniać się w osobę dorosłą
  • Oczywistą zmianą, która zachodzi podczas dojrzewania u dziewcząt, jest pojawienie się cech płciowych - piersi, owłosienia łonowego i miesiączki.
  • Kiedy dojrzewanie się kończy, dziewczynka jest fizycznie gotowa, by zostać matką.

CO POWIEDZIEĆ: Zmiany fizyczne i rozwój emocjonalny nie zawsze następują w tym samym czasie. Możesz zacząć dojrzewać emocjonalnie, zanim pojawią się jakiekolwiek zmiany fizyczne. Innymi słowy, możesz czuć się starsza, ale wciąż wyglądać jak dziecko albo czuć się bardzo młoda, wyglądając jak kobieta. Jeżeli będziesz wiedziała, co się dzieje, będziesz przynajmniej mogła łatwiej sobie z tym poradzić.

Kiedy zaczyna się okres dojrzewania?

  • Okres dojrzewania może zacząć się w dowolnym momencie między 8 a 16 rokiem życia (ale zwykle zaczyna się u dziewcząt w wieku 11-13 lat).
  • Zazwyczaj pierwsza miesiączka pojawia się mniej więcej dwa lata po wystąpieniu pierwszych oznak rozwoju piersi i mniej więcej rok po pojawieniu się owłosienia łonowego.
  • Przed pierwszą miesiączką pojawią się upławy (biaława albo kremowa wydzielina).

CO POWIEDZIEĆ: To absolutnie normalne, że dziewczynki, które dojrzewają szybciej od swoich koleżanek, czują się skrępowane, a te które dojrzewają później, czują się „zapomniane". To, że dziewczęta zaczynają dojrzewać w różnym wieku, jest absolutnie normalne - każdy rozwija się w swoim tempie i dojrzewanie pojawi się wcześniej czy później.

0

Dodaj komentarz

Myślimy, że polubisz