Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Część 1: Pomóż swojej córce poczuć się pewnie każdego dnia

pomoz-swojej-corce-poczuc-sie-pewnie-kazdego-dnia-czesc-pierwsza
0
Poniższe 3 tematy, doskonale sprawdzą się podczas rozmowy o dojrzewaniu dziewczynek i pomogą Twojej córce zyskać pewność siebie, tak aby mogła wieść zdrowe i szczęśliwe życie.

Najlepszym sposobem, aby pomóc córce zyskać pewność siebie i dorastać w zdrowiu i szczęściu jest zapewnienie jej, że zawsze może z Tobą porozmawiać. Dzieciństwo, a zwłaszcza okres nastoletni może być bardzo trudny dla nastolatków, dlatego też pokazanie córce jak może dać upust swoim emocjom, ale także, że może Cię poprosić o poradę, czy po prostu zapewnienie jej, że doskonale ją rozumiesz, bo też przez to przechodziłaś jest bardzo ważne. 

Postaraj się każdego dnia znaleźć czas na rozmowę z córką, czy to podczas podróży samochodem (czasem brak kontaktu wzrokowego pomaga), podczas obiadu, na spacerze z psem, czy też po prostu przed snem. Porozmawiajcie o szkole, związkach, pracy domowej, przyjaciołach, czy po prostu o tym, co się dzieje w jej życiu, tak żebyś była na bieżąco i żeby Twoja córka miała poczucie, że się o nią troszczysz. Oto trzy tematy, o których warto porozmawiać i sposoby na rozpoczęcie rozmowy o dojrzewaniu.

Pokwitanie

Do czasu, gdy Twoja córka skończy 8 lat, powinna wiedzieć jakie zmiany zajdą w jej ciele w okresie pokwitania. Osiem lat to odpowiedni wiek, ponieważ na dwa lata przed pierwszą miesiączką, zaczyna się kształtować biust, a włosy łonowe i pod pachami zaczynają wyrastać na około sześć miesięcy przed, więc dobrze jest, by dziewczynki były emocjonalnie przygotowane na to jakie zmiany zajdą w ich ciele.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie takiej rozmowy jest porozmawianie o Twoim ciele. Taka rozmowa powinna być nieco prostsza, ponieważ małe dziewczynki bardzo często są zafascynowane krągłościami ich mam! Opowiedz jej jak Ty przechodziłaś przez okres pokwitania – kiedy się zaczął, jakie zmiany zachodziły w Twoim ciele i jak się wtedy czułaś. Opowiedz jej też, jak Twoje ciało zmieniało się w stosunku do zmian jakie zachodziły u Twoich koleżanek. Być może to akurat Ty byłaś pierwszą dziewczynką w klasie, która potrzebowała biustonosza, a może potrzebowałaś go dopiero sześć miesięcy po Twoich koleżankach. Po prostu porozmawiaj z nią o tym, aby pomóc jej zrozumieć jak wiele zmian zajdzie w jej ciele na przestrzeni kilku lat i że nie ma czegoś takiego jak „norma”. 

Pamiętaj, aby być zrelaksowaną podczas takiej rozmowy, dzięki temu pokażesz jej, że jest to zupełnie naturalne. Możesz powiedzieć jej: „Twoje ciało będzie bardziej podobne do mojego, urosną Ci piersi i włosy – Twoje ciało zmieni się w dużym stopniu, ponieważ będziesz gotowa, aby z dziewczynki stać się kobietą”. Spytaj ją, czy nie ma żadnych pytań i odpowiedz na nie w prosty sposób. Być może Twoja córka będzie dopytywała Cię o Twoje doświadczenia – to bardzo dobrze – z pewnością doda jej to otuchy. Upewnij się, że Twoja córka wie, że może zawsze z Tobą porozmawiać, a koniec tej rozmowy nie oznacza tego, że temat jest już zamknięty.

Pierwsza miesiączka

Porozmawiaj z córką o menstruacji, zanim dostanie pierwszą miesiączkę, czy nawet zanim zaczną się pierwsze plamienia, których początkowo może się przestraszyć. Większość dziewczynek dostaje pierwszą miesiączkę między 12. a 13. rokiem życia, choć niektóre dziewczynki mogą dostać miesiączkę już w wieku 9. lat, a inne dopiero w 16. roku życia. Stąd najlepiej zacząć ją do tego przygotowywać, jak tylko zacznie się u niej okres pokwitania. 

Prawdopodobnie, pamiętasz jak to było, gdy Ty dostałaś pierwszą miesiączkę, a więc jest to świetny sposób na rozpoczęcie rozmowy dotyczącej menstruacji z Twoją córką. Opowiedz jej o tym, jak się czułaś, gdy byłaś w jej wieku: „Kiedy miałam 10 lat, tak jak Ty, bardzo obawiałam się pierwszej miesiączki, ponieważ nie wiedziałam, co się z tym wiąże. Czy jest coś, co Cię niepokoi i chciałabyś o tym porozmawiać?” Prawdopodobnie zaciekawi ją, jakie to uczucie, ile dni trwa miesiączka, jak duże plamienia występują oraz czy jest niebezpieczeństwo, że podpaska przecieknie. Rozwiej jej wszystkie wątpliwości na swoim przykładzie. 

Przygotuj jej awaryjny zestaw miesiączkowy – pozwól jej wybrać małe etui i włóż do niego dwie podpaski Always i zapasową bieliznę. Powiedz jej, aby profilaktycznie nosiła w torebce zestaw awaryjny, na wypadek gdyby dostała miesiączkę w szkole czy poza domem. Wyjaśnij jej też, że wszyscy nauczyciele w szkole są przygotowani na takie sytuacje i że gdyby potrzebowała pomocy, to może się do nich zwrócić. Możesz też powiedzieć jej jakbyś Ty się zachowała, gdybyś dostała miesiączkę w szkole. 

Zapewnij ją, że pierwsze plamienia nie będą ani obfite ani regularne. Uprzedź ją także, że krew może mieć odcienie czerwonego, brązowego czy nawet czarnego, ale może być spokojna, że nic nie przecieknie, dzięki takim podpaskom jak Always Ultra. Przypomnij jej także, że podpaskę Always należy zmieniać co 4-6 godzin.

Niektóre dziewczynki są bardzo podekscytowane, że zaczyna się okres pokwitania, choć inne mogą czuć się zagubione czy nawet przestraszone – powiedz córce, że jest to normalne. Powiedz jej także, co oznacza menstruacja. Uprzedź ją, że kiedy będzie miała regularne miesiączki, może zajść w ciążę, jeśli dojdzie do stosunku płciowego. Jeśli odpowie, że przyjaciółka czy nauczycielka jej o tym wspominała, spytaj ją, co słyszała i upewnij się, że posiadane przez nią informację są prawdziwe.

Porozmawiaj z nią także o objawach miesiączki, począwszy od skurczy po opuchnięcie, wahania nastroju, czy bóle głowy i ponownie opowiedz jej jak Ty się wtedy czułaś. Wyjaśnij jej, jak powinna o siebie zadbać podczas miesiączki i zaproponuj jej pewne rozwiązania. Z pewnością warto wspomnieć o termoforze, który pomoże ukoić jej ból brzucha, ale także powiedz jej, jak ważna jest częsta zmiana podpaski, czy ćwiczenia, które poprawią jej humor i zapewnij ją, że może się Ciebie o wszystko zapytać. Wy dziewczyny musicie się trzymać się razem!

Świadomość ciała 

Dziewczynki mogą bardzo łatwo popaść w obsesję na temat ich ciała, ponieważ nieustannie otrzymują informacje o najnowszych trendach, które kształtują ich poczucie wartości. Możesz jednak pomóc swojej córce myśleć pozytywnie o jej ciele, poprzez okazanie jej zrozumienia. Praw jej komplementy, lecz nie tylko takie dotyczące wyglądu zewnętrznego. Powiedz jej, że ma świetne poczucie humoru i że jest wspaniałą osobą. Pokaż jej, co jest tak naprawdę w życiu ważne, a wygląd zewnętrzny przesuńcie na dalszy plan.

Przeczytaj Część 2 artykułu tutaj, aby poznać więcej sposobów na zbudowanie pewności siebie u Twojej nastoletniej córki.

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie