Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Część 2: Pomóż swojej córce poczuć się pewnie każdego dnia

pomoz-swojej-corce-poczuc-sie-pewnie-kazdego-dnia-czesc-druga
0
Jeszcze więcej tematów, które pomogą Twojej córce zyskać pewność siebie, tak aby mogła wieść zdrowe i szczęśliwe życie.

Okres nastoletni może być bardzo trudny dla nastolatków, dlatego też pokazanie córce jak może dać upust swoim emocjom, ale także, że może Cię poprosić o poradę, czy po prostu zapewnienie jej, że ją rozumiesz, bo też przez to przechodziłaś jest bardzo ważne. Niestety, gdy nastolatkowie potrzebują naszego wsparcia, nie przychodzą do nas z podręcznikiem czy też nie pokazują nam strony internetowej z pomocnymi wskazówkami dotyczącymi wychowania nastolatków, choć zawsze możesz polegać na stronie Always.com gdzie znajdziesz praktyczne porady – a teraz pokażemy Ci jak porozmawiać o innych trudnych tematach związanych z dojrzewaniem dziewczynek i wychowaniem nastolatków...

Świadomość ciała
Media społecznościowe są bardzo popularne wśród nastolatek i bardzo często pod ich wpływem, dziewczęta myślą, że muszą wyglądać w pewien określony sposób. Jeśli Twoja córka spędza dużo czasu przeglądając różne portale społecznościowe, porozmawiaj z nią o tym. Spytaj ją czyje profile obserwuje i co myśli o tych osobach. Spytaj ją, czy to, że obserwuje ich profile sprawia, że jest szczęśliwa, czy smutna, bardziej pewna siebie, a może traci swoją pewność siebie, jak tylko wejdzie na jeden z tych profili? Jeśli przeglądanie profili pewnych osób sprawia, że jest smutna, wyjaśnij jej, że nie warto jest przeglądać takie strony, które sprawiają, że nasze poczucie własnej wartości spada. Zachęć ją do zrobienia selekcji osób, których profile obserwuje w mediach społecznościowych i usunięcia z grona osób obserwowanych tych profili, które sprawiają, że czuje się smutna. Poszukajcie z kolei profili osób, które będą stanowiły dla niej inspirację, począwszy od olimpijczyków, po utalentowane aktorki, zabawnych komików czy rewelacyjnych szefów kuchni. Przekonaj ją także, że warto jest się wylogować i regularnie spędzać więcej czasu z dala od komputera z przyjaciółmi, robiąc to, co podnosi nas na duchu i buduje nasze poczucie własnej wartości.

Bardzo ważne jest to, abyś była dla niej przykładem. Dlatego nie wiś cały czas na telefonie, tylko spędzaj czas aktywnie i przygotowuj zdrowe, zbalansowane i odżywcze posiłki. Natomiast jeśli Twoja córka wspomni coś o modnej diecie, wyjaśnij jej, że diety, na które w danym momencie jest moda, nie zawsze są skuteczne i zdrowe. Jeśli chce jeść zdrowo, powiedz, że jest to świetny pomysł. Usiądźcie razem i zaplanujcie wspólne posiłki.

Nieustannie ją komplementuj, czy to jej piękne brązowe oczy, czy włosy pełne blasku. Zachęć ją także do rozwijania jej talentów, bez względu na to, czy Twoja córka jest duszą artystyczną, czy urodzoną sportsmenką. Budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości, sprawi, że będzie bardziej odporna na negatywne wpływy i komentarze. Wprowadźcie też zakaz mówienia o „byciu za grubym”, czy to w odniesieniu do Twojej córki, czy też innych dziewczynek, nawet jeśli jest to forma żartu. Uświadom ją, że sport powinno sprawiać jej radość i sprawiać, że będzie czuła się dobrze, a nie tylko dobrze wyglądała

Bezpieczeństwo w sieci 
Oczywiście, nastolatki chcą przeglądać różne portale społecznościowe, ale musisz wyjaśnić swojej córce, jakie mogą czekać na nią zagrożenia, tak aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Omówicie problem nękania internetowego, sextingu i powiedz jej jakie treści można bezpiecznie zamieszczać w Internecie. Wyjaśnij jej, jaki wpływ może mieć zamieszczenie zdjęć w Internecie. Powiedz jej, że publikowanie zdjęć do wiadomości znajomych może być fajne, ale że niekoniecznie może chcieć, aby obcy ludzie je widzieli, a właśnie z tym może się wiązać udostępnianie zdjęć w Internecie – inni też mogą mieć do nich dostęp. Powiedz jej, że zanim opublikuje jakieś zdjęcie w mediach społecznościowych, czy też zaktualizuje informacje o sobie, warto jest, aby zastanowiła się, czy byłaby szczęśliwa zamieszczając to samo zdjęcie na ścianie czy to w klasie czy w domu, gdzie każdy mógłby je zobaczyć. To prawdopodobnie sprawi, że dobrze to sobie przemyśli. 

Regularnie pytaj swoją córkę, czy nie doświadczyła czegoś niemiłego surfując po Internecie. Jeśli doświadczyła nękania internetowego, zapewnij ją, że to nie była jej wina i że osoby, które nękają innych, oczekują od nich jakiejś reakcji czy odpowiedzi, dlatego najlepiej jest zignorować wszelkie zaczepki. Wysłuchaj ją i zachowaj spokój. Zapewnienie jej spokojnego miejsca do rozmów sprawi, że Twoja córka będzie się czuła bezpiecznie. Często takie sytuacje rozwiązują się same, bez udziału osób dorosłych, jednak zapytaj ją czy możesz jej jakoś pomóc. 

Wyjaśnij jej, że tzw. trolle internetowe, ukrywają się za ekranem komputera, co oznacza, że w rzeczywistości są to bardzo słabe osoby. Więc zamiast wpadać w pułapkę i włączać się w dyskusję, lepiej jest je zignorować, zablokować ich profile i spędzać czas z ludźmi, którym na nas zależy. Przekonaj swoją córkę, aby zawsze próbowała wieść pozytywne życie w sieci i nie umieszczała takich wpisów, jakich nie chciałaby zobaczyć na swój temat lub chociażby nie powiedziałaby nikomu w świecie rzeczywistym.

Stres egzaminacyjny

Jeśli Twoja córka jest bardzo zestresowana w okresie egzaminacyjnym, pomóż jej zaplanować powtórzenie materiału. Zapytaj ją, z których przedmiotów najbardziej boi się pisać egzamin i pomóż jej zaplanować powtórkowy rozkład jazdy. Podzielcie go na cztery 50-minutowe spotkania dziennie i zaplanujecie także jak możecie spędzać czas w przerwie od nauki. Zaproponuj jej sposoby relaksacji takie jak spacer z psem, rozmowa z przyjaciółką, oglądanie telewizji, ale też niech w Waszym planie na cały dzień znajdą się ćwiczenia i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. 

Zorganizuj jej własną przestrzeń, gdzie będzie mogła uczyć się z dala od rodzeństwa i Ciebie, chyba że lubi, kiedy jesteś obok i możesz ją odpytać z powtórzonego materiału. Jeśli zobaczysz, że zaczyna się stresować lub denerwować, porozmawiaj z nią o tym. Wyjaśnij jej, że trudno będzie jej przyswoić jakąkolwiek wiedzę, jeśli będzie zmęczona, zestresowana i będzie się na siłę zmuszała do nauki. O wiele lepiej będzie, jeśli zrobi sobie przerwę i później wróci do nauki, czy nawet zrobi sobie jeden dzień przerwy, tak aby później mogła zacząć naukę ze świeżym umysłem. 

Bądź szczera i opowiedz jej o swoich doświadczeniach związanych z egzaminami. Jeśli byłaś zawiedziona swoimi ocenami, ponieważ nie do końca przykładałaś się do powtarzania materiału, przyznaj się do tego. Z kolei jeśli radziłaś sobie znakomicie, bo opracowałaś sobie własny system kolorowych wykresów na każdy przedmiot, również jej o tym powiedz. Z pewnością pomoże jej świadomość, że Ty też przez to przechodziłaś! Przekonaj ją do myślenia o planach na przyszłość i wyjaśnij dlaczego dobre stopnie w szkole mogą jej pomóc osiągnąć wymarzone cele. Jeśli Twoja córka chce zostać weterynarzem, powiedz jej, że musi pójść na studia, żeby zrealizować ten cel, a żeby się na nie dostać, musi mieć dobre oceny. 

Pamiętaj także, aby nagrodzić jej wysiłek, choć nie tylko na sam koniec nauki. Powiedz jej, że jeśli przysiądzie do nauki na cały dzień, to później będzie mogła pójść się zrelaksować z przyjaciółmi. Spytaj ją także, czy czegoś nie potrzebuje i zapewnij jej wszystkie niezbędne rzeczy począwszy od odpowiednich przekąsek po kolorowe zakreślacze, notatniki czy ładne zeszyty. 

Jak Ty pomagasz swojej córce budować pewność siebie? Opowiedz nam o tym i dodaj komentarz poniżej...


0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie