Jak włożyć tampon?


Zdrowie i nastrój
31/10/2024
Background

Spis treści:
Czy tampon w ogóle się tam zmieści?
Czy wkładanie tamponu boli?
Jak włożyć tampon
Profesjonalna wskazówka dotycząca wkładania tamponu
Jeśli nadal masz problemy
Potencjalne komplikacje: błona dziewicza
Potencjalne komplikacje: pochwica
Wniosek: Możesz znaleźć pomoc
Jak wyjąć tampon?

 

Jeśli sięgasz po tampony po raz pierwszy, chętnie odpowiemy na Twoje pytania! Na początku wkładanie tamponu może wydawać się trudne, ale gdy już nauczysz się to robić, sama się przekonasz, że nie jest to ani tak dziwne, ani tak przerażające, jak wcześniej myślałaś.

Czy tampon w ogóle się tam zmieści?

Przede wszystkim pamiętaj, że pochwa jest na tyle elastyczna i rozciągliwa, że podczas porodu mieści się w niej dziecko, więc nie musisz się martwić o tampon! Rozmiary tamponów są oparte na ilości wchłanianego przez nie płynu. Jeśli nie jesteś pewna, jaki rozmiar wybrać na początek, wypróbuj tampony o średniej chłonności (Regular), których używa większość kobiet. Jeśli Twój tampon przecieka już po kilku godzinach, musisz sięgnąć po większy rozmiar. Tutaj możesz porównać tampony i ich rozmiary dostosowane do intensywności krwawienia menstruacyjnego.

Czy wkładanie tamponu boli?

Na pewno może to być trochę dziwne uczucie, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Dobra wiadomość jest taka, że wkładanie tamponu wcale nie musi boleć – masz nad tym pełną kontrolę. A jeśli poczujesz ból lub dyskomfort, możesz skorzystać z różnych wskazówek, które pomogą Ci zaradzić problemom. Czytaj dalej!

Jak włożyć tampon

Krok 1: Umyj ręce

Zawsze warto umyć ręce wodą z mydłem zarówno przed włożeniem tamponu, jak i zaraz po wykonaniu tej czynności.

Krok 2: Wyjmij tampon z opakowania

Rozpakuj tampon i upewnij się, że wiesz, jak działa. Jeśli tak naprawdę nigdy wcześniej mu się nie przyglądałaś, może wydawać się dość dziwny. Pamiętaj jednak, że sam tampon znajduje się w aplikatorze, który ułatwia jego wprowadzenie do pochwy. Niektóre aplikatory są plastikowe, a inne kartonowe, ale oba rodzaje mogą być bezpiecznie używane. Aplikator składa się z większej, zewnętrznej rurki, w której znajduje się tampon, uchwytu do trzymania oraz mniejszej rurki na końcu, z której wychodzi sznureczek. Mniejsza rurka to tak naprawdę tłok, którego używamy, by wypchnąć tampon do pochwy, kiedy wsuniemy tam aplikator. Spójrz na obrazek przedstawiający tampon z aplikatorem Tampax Pearl i zobacz jego poszczególne elementy.

Grafika przedstawiająca budowę tamponu Tampax Compak z aplikatorem na niebieskim tle 

Krok 3: Znajdź wejście do pochwy

Na pewno wiesz, gdzie ono jest, ale wiele kobiet nie przygląda się sobie na tyle uważnie, by poznać jego dokładne położenie. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej weź lusterko i sprawdź, gdzie znajduje się wejście do pochwy i miejsce, w którym zostanie umieszczony tampon.

Krok 4: Rozluźnij się i przygotuj

Znajdź wygodną pozycję, która pozwoli Ci się rozluźnić, a jednocześnie wygodnie wsunąć tampon do pochwy. Większość kobiet siada wtedy na toalecie lub stoi, lekko kucając, aby włożyć tampon, ale możesz też spróbować położyć się lub oprzeć jedną stopę na stopniu lub innej podwyższonej powierzchni (np. na krawędzi wanny). Najważniejszą rzeczą jest wzięcie teraz głębokiego oddechu i rozluźnienie wszystkich mięśni, bo jeśli ściśniesz pośladki lub napniesz mięśnie wokół pochwy, włożenie tamponu nie będzie tak łatwe.

Krok 5: Wsuń końcówkę

Przytrzymaj tampon za uchwyt (czyli za jego mniejszą część, która znajduje się tuż nad tłokiem) i wsuń końcówkę aplikatora do pochwy.

Krok 6: Pamiętaj, by wsuwać tampon pod odpowiednim kątem

Po włożeniu końcówki aplikatora skieruj tampon w stronę dolnej części pleców, a nie w linii prostej do góry. Pamiętaj, że pochwa jest wygięta pod niewielkim kątem i nie przebiega w linii prostej. Znalezienie odpowiedniego kąta może sprawić, że wkładanie tamponu będzie bardziej komfortowe.

Krok 7: Wsuń tampon do końca

Teraz jesteś gotowa do wykonania kolejnego kroku. Powoli wsuwaj aplikator do pochwy – od końcówki aż do uchwytu. Kiedy wsuniesz go wystarczająco głęboko, Twoje palce na uchwycie powinny dotykać sromu (czyli zewnętrznej części pochwy).

Krok 8: Wypchnij tampon z aplikatora

Po całkowitym wsunięciu tamponu użyj palca wskazującego lub drugiej ręki, aby wcisnąć tłok do samego końca i uwolnić tampon z aplikatora.

Krok 9: Wyciągnij aplikator

Kiedy już wciśniesz tłok do końca, wyciągnij aplikator (oba plastikowe elementy). Jedynym elementem, który pozostanie na zewnątrz, jest sznureczek.

TADAM!

Udało się! To już wszystko. Czytaj jednak dalej, aby dowiedzieć się, jak wyjąć tampon.

Profesjonalna wskazówka dotycząca wkładania tamponu

Jeśli po włożeniu tamponu odczuwasz dyskomfort i masz wrażenie, że będziesz miała problemy z chodzeniem, to prawdopodobnie oznacza, że nie wsunęłaś go wystarczająco głęboko. Jeśli tak się stanie, użyj palca, by wepchnąć tampon głębiej, co zwykle pozwala rozwiązać ten problem.

Jeśli nadal masz problemy

Najczęstszym powodem problemów z włożeniem tamponu jest to, że wkładamy go pod niewłaściwym kątem lub denerwujemy się i napinamy mięśnie wokół wejścia do pochwy. Jeśli jednak nadal nie możesz włożyć tamponu, chociaż wsuwasz go pod odpowiednim kątem i czujesz się dość zrelaksowana, powinnaś udać się do ginekologa, ponieważ przyczyną tego problemu może być coś, co wymaga interwencji medycznej. Zwykle jest to jedna z tych dwóch rzeczy:

Potencjalne komplikacje: błona dziewicza

Twoja błona dziewicza może być nietypowa, co utrudnia włożenie tamponu. Błona dziewicza to cienki i rozciągliwy pierścień tkanki otaczający wejście do pochwy. W większości przypadków ma ona otwór pośrodku, przez który tampon może łatwo przejść. Czasami jednak otwór ten jest bardzo mały lub częściowo zablokowany (przez pasmo tkanki). Jeśli właśnie to jest przyczyną problemów z włożeniem tamponu, wystarczy bardzo prosty i szybki zabieg, który większość ginekologów wykonuje w gabinecie w znieczuleniu miejscowym, więc nawet go nie poczujesz.

Potencjalne komplikacje: pochwica

Innym powodem problemów z włożeniem tamponu jest stan zwany pochwicą, który polega na tym, że mięśnie wokół wejścia do pochwy zaciskają się tak mocno, że nie przepuszczają niczego do środka. Takie skurcze są mimowolne, co oznacza, że nie kontrolujesz ich ani nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, co się dzieje. Najczęściej stan ten rozwija się po urazie lub traumatycznym przeżyciu, które może, ale nie musi dotyczyć pochwy. Pochwica nie jest czymś, co można kontrolować, ale może ustąpić dzięki leczeniu. Również z w tym przypadku konieczna będzie wizyta u ginekologa, który może doradzić współpracę z fizjoterapeutą zajmującym się mięśniami dna miednicy – taka terapia może zdziałać cuda w tym przypadku.

Wniosek: Możesz znaleźć pomoc

Zawsze gdy masz problemy z włożeniem tamponu lub odczuwasz uporczywy ból w trakcie tej czynności, powinnaś skontaktować się z zaufanym lekarzem. Nie wybieraj strategii cierpienia w milczeniu i nie rezygnuj z poproszenia o pomoc, nawet gdy obawiasz się, że rozmowa z lekarzem będzie krępująca. Uwierz nam, że wcale tak nie jest! Ginekolodzy zajmują się takimi sprawami częściej, niż mogłoby się wydawać.

Jak wyjąć tampon

Opanowałaś już sposób wkładania tamponu, więc teraz nadszedł czas, by nauczyć się go wyjmować. Zanim to zrobisz, najpierw umyj ręce. Następnie przyjmij wygodną pozycję, rozluźnij ciało i użyj rąk, żeby znaleźć sznureczek tamponu. Chwyć go palcem i kciukiem, a następnie powoli wyciągnij tampon z pochwy. Nigdy nie spłukuj tamponu w toalecie, chociaż to łatwe i kuszące rozwiązanie. Tampony należy wyrzucać w odpowiedni sposób, razem z odpadami domowymi. Pamiętaj też o umyciu rąk po wyjęciu tamponu.

I to już wszystko! Teraz wiesz, jak używać tamponów.