Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak przygotować do niej swoją córkę

jak-przygotowac-corke-na-wizyte-u-ginekologa
0
Pierwsza wizyta u ginekologa to przełomowy moment w życiu każdej młodej kobiety. To naturalne, że może się denerwować i czuć się niepewnie. Oto kilka sposobów na ukojenie jej nerwów i rozwianie obaw.

Amerykańskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (ACOG) zaleca, aby pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się pomiędzy 13 a 15 rokiem życia. Nie musi to od razu być pełne badanie ginekologiczne, ale warto przygotować córkę również na taką ewentualność – zwłaszcza że w ciągu kolejnych kilku lat będzie musiała je odbyć. Jeśli będziesz potrafiła odpowiedzieć na jej pytania i udzielisz jej cennych rad, na pewno poczuje się lepiej i pewniej.

1. Upewnij się, że Twoja córka wie, o co zapyta ją lekarz

Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle zaczyna się od krótkiego wywiadu. Lekarz zapyta o cykl miesiączkowy Twojej córki, czy jest problematyczny i czy odczuwa ból w trakcie menstruacji. Zapyta również o ewentualne dolegliwości pochwy i miejsc intymnych oraz o aktywność seksualną (seks waginalny, oralny i analny). To bardzo ważne, by Twoja córka szczerze odpowiadała na te pytania. Jeśli wydaje Ci się, że może odczuwać dyskomfort i skrępowanie Twoją obecnością w gabinecie, porozmawiaj najpierw sama z lekarzem, a następnie omówcie kwestię poufności i zakres zachowania tajemnicy lekarskiej.

2. Wyjaśnij córce, na czym polega badanie zewnętrzne

Na początek lekarz zważy i zmierzy Twoją córkę, a także zbada jej ciśnienie krwi. Następnie zbada jej piersi i dokona zewnętrznych oględzin pochwy oraz okolic intymnych. Córka może też poprosić o obecność Twoją lub pielęgniarki podczas tego badania. Lekarz sprawdzi również pracę jej serca i wydajność płuc, a także zbada brzuch pod kątem ewentualnej opuchlizny lub tkliwości. Piersi zostaną zbadane pod kątem nienaturalnych guzków i zgrubień. Lekarz obejrzy też srom, by upewnić się, czy okolice intymne wyglądają prawidłowo i zdrowo. Aby przeprowadzić te oględziny, Twoja córka zostanie poproszona o położenie się na fotelu ginekologicznym i ułożenie stóp na specjalnych podpórkach, tak by nogi pozostały ugięte i w rozkroku. Lekarz poprosi ją też, by się odprężyła, zrelaksowała i nie spinała. Oczywiście łatwiej to powiedzieć, niż zrobić… Nawet dojrzałe kobiety mają z tym problem i czują dyskomfort w takiej pozycji. Postaraj się wyjaśnić córce, że to normalne i że nie ma się czego wstydzić. Powiedz jej, że lekarz widział okolice intymne różnych kobiet tysiące razy i patrzy na nie wyłącznie „w medyczny” sposób. Przećwiczcie techniki oddechowe, które pomogą jej się zrelaksować podczas badania.

3. Uprzedź córkę, że wewnętrzne badanie pochwy i szyjki macicy również może okazać się konieczne

To badanie ma na celu sprawdzenie, czy pochwa i szyjka macicy są prawidłowo wykształcone i zdrowe. Prawdopodobnie badanie cytologiczne nie będzie potrzebne (zwykle pierwsza cytologia wykonywana jest u kobiet w wieku 18-21 lat), więc nie musicie się tym dodatkowo przejmować. Lekarz włoży do pochwy jeden lub dwa palce, jednocześnie uciskając brzuch od góry, by wyczuć kształt, rozmiar i ułożenie jajników, macicy oraz szyjki (która znajduje się w górnej części pochwy). Czasem podczas tego badania wykorzystywany jest też wziernik (specjalny przyrząd, który pozwala szerzej otworzyć wejście do pochwy), umożliwiający lekarzowi dokładne oględziny pochwy, aż do szyjki macicy. Temu etapowi badania towarzyszy uczucie raczej nacisku niż bólu, a lekarz na pewno zadba o to, by odpowiednio dobrać rozmiar wziernika i zapewnić Twojej córce maksymalny komfort.

4. Powiedz swojej córce, że szczerość jest najważniejsza

Lekarz na pewno zapyta córkę, czy jest aktywna seksualnie. Ważne, by odpowiedziała na to pytanie zgodnie z prawdą. To może być dla niej trudne, zwłaszcza w obecności rodzica, więc zapewnij ją, że nie musisz być w gabinecie podczas tej części wywiadu, jeśli sobie tego nie życzy. Powiedz, że dla Ciebie najważniejsze jest jej zdrowie i komfort, i że nie będziesz jej oceniać ani strofować. Jeśli Twoja córka jest aktywna seksualnie, lekarz może zalecić dodatkowe badania pod kątem chorób wenerycznych lub chorób przenoszonych drogą płciową. To mogą być badania krwi lub moczu, a ich wyniki są poufne.

5. Doradź córce, by przed wizytą u ginekologa wzięła prysznic

To całkowicie naturalne, tak jak mycie zębów przed wizytą u dentysty. Dzięki temu będzie czuła się świeżo i komfortowo podczas badania. Warto też, by zadbała o świeżą bieliznę, a wkładki higieniczne, np. Always Dailies zapewnią jej dodatkowy komfort i ochronę. Na koniec powiedz córce, że może pytać, o co tylko chce, a ginekolog z pewnością chętnie rozwieje jej wątpliwości i obawy. Ginekolog to ekspert, który naprawdę dużo widział i dużo słyszał w swojej karierze zawodowej, więc nie ma powodu do wstydu. Serio!

6. Żargon medyczny

Pamiętaj, by wyjaśnić córce terminy, które mogą pojawić się w rozmowie z lekarzem, takie jak choroby przenoszone drogą płciową, srom, szyjka macicy, wziernik – nie zakładaj, że Twoja córka je zna. Warto też sprawdzić, czy Twoja córka ma odpowiednią wiedzę, wyobrażenie i właściwe informacje o badaniu ginekologicznym, bo wokół „tematów kobiecych” i intymnych wciąż krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Lepiej powiedzieć coś dwa razy, niż żałować, że się coś zaniedbało.

A Ty jak wspierasz / wspierałaś swoją córkę w tym ważnym dla niej momencie? Bardzo chcielibyśmy poznać Twoje spostrzeżenia. Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w polu komentarza poniżej!

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie