Co to jest tampon?
Z czego wykonane są tampony Tampax?
Czy tampony powodują ból?
Czy tampon może zgubić się tam w środku?
Co zrobić, jeśli tampon utknie?
Co zrobić, jeśli sznureczek pęknie?
Czy tampon może wypaść?
Czy tampony powodują infekcje drożdżakowe?
Czy składniki tamponu mogą powodować infekcję
Czy tampony mogą pozostawiać włókna w moim ciele?
Czy tampony mogą powodować endometriozę lub raka?
Najważniejsze wskazówki, jak radzić sobie podczas miesiączki
Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli chodzi o miesiączkę, jest wiele rzeczy, których nie możesz kontrolować. Ale za to masz wpływ na to, jakich produktów higienicznych używasz do ochrony podczas okresu. Wybierając takie, które pozwalają zachować aktywność, jak tampony Tampax, możesz bez problemu robić to, co lubisz.
Ale co to właściwie jest tampon? To miękki i chłonny produkt higieniczny na bazie bawełny lub sztucznego jedwabiu, który pomaga chronić przed przeciekaniem podczas miesiączki. W przeciwieństwie do podpasek, które są przyklejane do bielizny, tampony są stosowane wewnątrz ciała, dlatego faktycznie pomagają powstrzymać przeciekanie, zanim do niego dojdzie. Dzięki temu, że wcześniej wchłaniają krwawienie miesiączkowe, zmniejszają prawdopodobieństwo problemów z przeciekaniem, a to oznacza, że możesz być bardziej pewna siebie i robić to, co chcesz – nawet iść popływać!
Z czego wykonane są tampony Tampax?
Być może zastanawiasz się też, z czego wykonane są tampony – i masz prawo wiedzieć, co znajduje się w produktach, których używasz. Tampony Tampax są wykonane z organicznej lub konwencjonalnej bawełny, rayonu (syntetycznego materiału pozyskiwanego z drzew) lub mieszanki tych dwóch materiałów. Nasze tampony z aplikatorem są wykonane z kartonu lub plastiku, który nie zawiera BPA.
Czy tampony powodują ból?
Nie powinny. Jeśli odczuwasz ból podczas wkładania tamponu, prawdopodobnie jesteś po prostu zdenerwowana, co sprawia, że napinają się Twoje mięśnie. Weź głęboki oddech i spróbuj się zrelaksować. Na początek zalecamy tampony z plastikowym aplikatorem, takie jak Tampax Pearl Compak, które są wygodne i łatwe w użyciu. Jeśli po włożeniu tamponu odczuwasz ból, może tak być dlatego, że tampon nie został wsunięty wystarczająco głęboko. Nie martw się. Możesz wepchnąć go głębiej palcem lub po prostu wyjąć i spróbować ponownie! Gdy palce znajdują się na uchwycie tamponu, powinny dotykać skóry. I jeśli włożyłaś tampon prawidłowo, nie powinnaś odczuwać bólu.
Czy tampon może zgubić się tam w środku?
Nie ma czegoś takiego jak zgubiony tampon (chyba że zapodział się gdzieś na dnie Twojej torby!). Otwór na drugim końcu pochwy ma wielkość zbliżoną do rozmiarów czubka ołówka, a więc jest o wiele za mały, by zmieścił się tam tampon. Jeśli jednak wydaje Ci się, że tampon utknął gdzieś w środku, zrelaksuj się i użyj palca, by znaleźć sznureczek. Bez obaw – nie da się zgubić tamponu!
Co zrobić, jeśli tampon utknie?
Tampon Tampax nie może utknąć w środku. Jeśli przy próbie wyjęcia tamponu poczujesz opór, prawdopodobnie oznacza to, że jest jeszcze za wcześnie, żeby go wyjmować. Poczekaj, aż tampon wchłonie więcej płynu menstruacyjnego, ale nigdy nie pozostawiaj go w środku na dłużej niż sześć godzin.
Co zrobić, jeśli sznureczek pęknie?
Na szczęście prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest niemal zerowe. Sznureczek, który służy do usuwania tamponu jest wszyty w jego środek we wszystkich tamponach Tampax. Jeśli jednak pęknie, możesz wyjąć go palcami – lub umówić się na wizytę u lekarza.
Czy tampon może wypaść?
Nie. Po prawidłowym włożeniu tamponu mięśnie wokół wejścia do pochwy utrzymają go na miejscu, tak aby nie mógł wypaść, więc nie musisz się martwić! A jeśli gdzieś słyszałaś, że ćwiczenia Kegla zapobiegają wypadaniu tamponów, nie zwracaj uwagi na takie informacje – to tylko mit.
Czy tampony powodują infekcje drożdżakowe?
Nie. Takie infekcje zdarzają się zwykle tuż przed rozpoczęciem miesiączki, więc możesz błędnie sądzić, że ich przyczyną jest stosowanie tamponów. Ale nie jest to prawda – infekcje drożdżakowe są wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Candida, powszechnie występujące w pochwie. Między innymi stosowanie antybiotyków może być czynnikiem rozwoju infekcji drożdżakowej.
Czy składniki tamponu mogą powodować infekcję?
Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze, dlatego wszystkie materiały użyte w tamponach Tampax zostały przetestowane (oraz ponownie poddane testom) przez naszych ekspertów i niezależne laboratoria, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo surowców, jak i biokompatybilność gotowych tamponów. Jest to zgodne z wymogami europejskimi (obecnie w Europie tampony są regulowane dyrektywą w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów). Jednak niewielka liczba kobiet może być wyjątkowo wrażliwa na materiały używane do produkcji tamponów. W każdym razie jeśli zauważysz jakiś problem, skonsultuj się z lekarzem.
Czy tampony mogą pozostawiać włókna w moim ciele?
Włókna mogą odpaść z każdego tamponu, ale jest to mało prawdopodobne. Jeśli tak się stanie, nasze ciała są dobrze przygotowane na taką sytuację, a naturalny proces samooczyszczania pochwy pozwoli usunąć te włókna w ciągu dnia lub dwóch.
Czy tampony mogą powodować endometriozę lub raka?
Nie. Stosowanie tamponów jest powszechnie akceptowane przez lekarzy jako bezpieczna forma ochrony podczas menstruacji i nie ma absolutnie żadnych dowodów naukowych, które sugerowałyby, że tampony prowadzą do rozwoju endometriozy lub raka. Regularnie weryfikujemy nasze informacje dotyczące bezpieczeństwa tamponów z niezależnymi ekspertami – lekarzami, pielęgniarkami i innymi naukowcami. Dzięki temu mamy pewność, że Tampax nadal jest produktem, któremu kobiety mogą zaufać i którego mogą bez obaw używać do ochrony podczas miesiączki.
Najważniejsze wskazówki, jak radzić sobie podczas miesiączki
1. Wykonuj lekkie ćwiczenia fizyczne
Niezbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, takie jak rozciąganie, joga, spacery lub pływanie, pomagają zwiększyć przepływ krwi, co łagodzi skurcze. Siedzenie w miejscu może tylko pogorszyć samopoczucie, dlatego ważne jest, aby ćwiczyć i wprawiać ciało w ruch. Nawet solowy taniec w pokoju to świetny sposób, by poprawić sobie nastrój i utrzymywać ciało w ruchu!
2. Użyj butelki z gorącą wodą
Butelka z gorącą wodą doskonale sprawdzi się, gdy dokuczają Ci skurcze. Kojące ciepło na brzuchu może ukoić mięśnie, łagodząc dyskomfort ciała i minimalizując skurcze.
3. Pij wodę i dbaj o właściwe nawodnienie
Może wydawać się dziwne, że należy pić więcej wody właśnie wtedy, gdy czujesz się najbardziej wzdęta, opuchnięta i pełna, ale im więcej wody pijesz, tym łatwiej wyeliminujesz tę, która gromadzi się w organizmie. Pij w ciągu dnia od 8 do 10 szklanek (250 ml) płynów takich jak woda, sok lub mleko i pamiętaj, by zabierać ze sobą butelkę z wodą, gdy jesteś poza domem. Pomoże to utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia przez cały pracowity dzień.
4. Jedz zdrową, świeżą żywność
Staraj się jeść więcej świeżych owoców i zielonych warzyw. Twoim celem powinno być spożywanie co najmniej pięciu porcji owoców i warzyw dziennie. Jedzenie wystarczającej ilości odpowiednich pokarmów może mieć ogromne znaczenie, a także sprawić, że będziesz unikać takich produktów jak fast foody, czekolada i słone potrawy, które mogą nasilić dolegliwości podczas miesiączki. Gdy dopadnie Cię głód, spróbuj przekąsić marchewkę z hummusem lub jabłko z masłem orzechowym albo zrób sobie pyszne smoothie. Kolejną zaletą owoców i warzyw jest to, że zawierają dużo wody, więc nie tylko spożywasz dobre rzeczy, ale też dbasz o odpowiedni poziom nawodnienia.
5. Unikaj kofeiny
Kofeina powoduje również zatrzymywanie wody i może wywoływać uczucie bólu, skurczów i wzdęć, dlatego najlepiej jest ją odstawić podczas miesiączki. Czy wiesz, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie i herbacie? Znajdziesz ją również w napojach gazowanych i czekoladzie. Dobrym zamiennikiem jest piwo imbirowe (imbir pomaga uspokoić brzuch), (mrożona) herbata ziołowa lub zwykła woda. Jeśli masz ochotę na czekoladę, wybierz mały kawałek gorzkiej czekolady zamiast dużej tabliczki tego przysmaku.
6. Nadrabiaj zaległości w spaniu
Potrzebujesz od sześciu do dziewięciu godzin snu na dobę, zwłaszcza podczas miesiączki. Wystarczająca ilość snu sprawi, że po przebudzeniu będziesz czuła się wypoczęta i odmłodzona.
7. Rób notatki
Dobre przygotowanie to najlepsza obrona, gdy chodzi o miesiączkę. Świetnym pomysłem jest zapisywanie co miesiąc w specjalnej aplikacji, kiedy zaczyna się Twój okres, jak długo trwa, jak intensywny jest każdego dnia i jakie skutki uboczne występują przed, w trakcie i po. Po kilku miesiącach prawdopodobnie zauważysz pewien wzorzec i łatwiej będzie Ci się przygotować do kolejnej miesiączki.
8. Używaj produktów higienicznych, które pozwolą Ci pozostać aktywną podczas miesiączki
Znalezienie odpowiednich wkładek higienicznych, podpasek i tamponów, które zapewniają doskonałą ochronę, a jednocześnie spełniają Twoje osobiste potrzeby, to ważna część dbania o jak najlepsze samopoczucie. Codzienne stosowanie wkładek higienicznych daje uczucie świeżości i dobre przygotowanie przed okresem, a podpaski zapewniają doskonałą ochronę podczas miesiączki – zwłaszcza teraz, gdy dostępne są niezwykle cienkie podpaski, które dostosowują się do Twoich ruchów. Jeśli jesteś bardzo aktywna, zastanów się nad używaniem tamponów, które są stosowane wewnątrz ciała. Wybierz takie, które mają najniższą chłonność w stosunku do obfitości Twojego krwawienia menstruacyjnego i pamiętaj, by zmieniać je co 4-6 godzin. Wiele kobiet używa kombinacji różnych produktów higienicznych, aby zaspokoić swoje specyficzne potrzeby, więc nie bój się eksperymentować, aby dowiedzieć się, co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
Teraz, gdy już znasz nasze najważniejsze wskazówki dotyczące miesiączki, nie musi ona już powstrzymywać Cię przed aktywnością. Nadal możesz być zabawną, aktywną i pełną energii osobą, niezależnie od tego, czy masz okres, czy nie.