Wszystko o skurczach

Wszystko o skurczach

Jeśli nigdy nie doświadczyłaś bólu menstruacyjnego i towarzyszących mu skurczy, jesteś szczęściarą.


Niestety, wiele kobiet co miesiąc musi zmagać się z bólem przed okresem i w jego trakcie. Szczególnie dotkliwe bóle menstruacyjne określane są w medycynie terminem dysmenorrhoea.

Zazwyczaj ból wywołany skurczami nie jest uciążliwy, jednakże w niektórych przypadkach bywa bardzo silny. Są to zwykle krótkie, silne i skręcające ukłucia lub dokuczliwy, ciągły ból, który rozprzestrzenia się na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Niektóre kobiety doświadczają również zawrotów głowy i nudności, a nawet biegunek lub wymiotów.

Istnieją dwa rodzaje skurczów menstruacyjnych: pierwotne i wtórne. Pierwotne bóle menstruacyjne są bardziej rozpowszechnione wśród młodych kobiet i często stają się mniej uciążliwe po przekroczeniu 25 roku życia lub po urodzeniu pierwszego dziecka. Bóle wtórne spowodowane są schorzeniami takimi jak endometrioza, mięśniaki macicy, zrosty lub cysty jajników. Mogą być także powodowane stosowaniem wkładki domacicznej lub spirali antykoncepcyjnej.

Co powoduje skurcze?
Uważa się, że bóle menstruacyjne wywoływane są przez prostaglandyny – hormony produkowane w macicy, odpowiedzialne za jej skurcze. Na początku okresu poziom tych hormonów jest wysoki i spada z każdym dniem krwawienia. Jeśli w danym cyklu nie wystąpiła owulacja, skurcze się nie pojawią. Dlatego właśnie lekarze często przepisują tabletki antykoncepcyjne, aby ulżyć pacjentkom. U niektórych kobiet mogą one jednak wywoływać nietypowe krwawienia.

Always Ultra Lara Normal PL SI01
ALWAYS Ultra Normal Rozmiar 1 Podpaski
(4503)

Podpaska zapewniająca ochronę przed przeciekaniem dopasowana do kształtu ciała i Twoich indywidualnych potrzeb

Odkryj teraz!

Jak uporać się ze skurczami
Aby złagodzić bóle menstruacyjne, wypróbuj poniższe sposoby:

 1. Leki przeciwbólowe bez recepty, takie jak ibuprofen lub naproxen, hamują produkcję prostaglandyn, dzięki czemu skurcze stają się mniej dotkliwe. Jeśli cierpisz na zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby wątroby, żołądka lub wrzody, przed zastosowaniem tego typu leków skonsultuj się z lekarzem.
 2. Regularne ćwiczenia i rozciąganie mięśni przynosi bardzo pozytywne efekty.
 3. Relaksuj się, np. przy pomocy medytacji lub praktykując jogę.
 4. Przed okresem i w jego trakcie dobrze się wysypiaj, gdyż to pomoże Ci lepiej znieść uciążliwe dolegliwości.
 5. Suplementy diety z witaminą B1 i magnezem pomogą zmniejszyć odczuwany ból.
 6. Weź ciepłą kąpiel lub przyłóż do brzucha lub lędźwi rozgrzewający kompres.
 7. Również antykoncepcja hormonalna pomaga redukować bóle menstruacyjne. Leki te wydawane są wyłącznie na receptę i stosuje się je pod nadzorem lekarza.

Źródło: broszura ACOG 46 Dysmenorrhea.

Przeczytaj również:

Problemy z miesiączką - porady dla kobietPrzedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Ja czasem skurcze mam, a innym razem nie. Czasem mocne i nie do zniesienia, a czasem delikate. Nie wiem od czego to zależy ale jeśli już się pojawiają to walczę z nimi aktywnością fizyczną.

 • Zgłoś
dynia

dynia

Zgłoszone

Mi na szczęście przeszło po urodzeniu pierwszego dziecka, wcześniej nie brałam żadnych tabletek, wolałam "mdleć z bólu" niż napychać się świństwem, które i tak mi nie pomoże ( kilka razy ktoś wepchnął mi jakieś "bólopomagacze". Albo najlepiej kładłam się spać pod ciepłą kołdrąszybciej mi przechodziło.

 • Zgłoś

mi natomiast pomaga wsparcie mojego męża zwłaszcza gdy zabiera mnie do sypialni wtedy jestem w pełni zrelaksowana przed miesiączką a w trakcie mam mocne bóle brzuszno krzyżowe masakra, ale radzę sobie tabletkami typu ibum zielone kapsułki albo ketonal na bardzo mocny bó,l ale przeważnie pomagają te słabsze tabletki. dziewczyny nie jesteśmy same każda kobieta przez to przechodzi :)

 • Zgłoś

mi niestety pomaga tylko ketonal forte

 • Zgłoś

Mi pomaga jedzenie serków homogenizowanych tak na kilka dni przed miesiączką. A bóle niestety mam straszliwe..

 • Zgłoś