Pierwsza miesiączka:  FAQ

Pierwsza miesiączka: FAQ

Twoja córka powinna posiadać już pewne informacje dotyczące miesiączki, dlatego poniżej znajdziesz kilka przydatnych odpowiedzi na pytania, które dziewczynka może zadać na temat menstruacji.


Zanim Twoja córka wejdzie w okres dojrzewania, być może – na podstawie obserwacji Twoich comiesięcznych zachowań i rozmów z koleżankami – zdobędzie pewną wiedzę dotyczącą miesiączkowania i tego, czego się może spodziewać. Niemniej ważne jest, by otrzymała jasne i prawdziwe informacje. Możesz jej w tym pomóc, przedstawiając fakty i dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Typowe pytania na temat cyklu menstruacyjnego, które może zadać Twoja córka.

W jakim wieku dostanę pierwszą miesiączkę?
Pierwsza miesiączka pojawia się w różnym wieku, zazwyczaj między 11 a 13 rokiem życia. Jednak może się to zdarzyć wcześniej albo później.

Skąd będę wiedziała, że niedługo zacznę miesiączkować?
Najpierw pojawią się inne zmiany. Mniej więcej dwa lata przed wystąpieniem pierwszej miesiączki zaczynają rozwijać się piersi, wkrótce potem pojawiają się włosy pod pachami i na spojeniu łonowym. Objawem zbliżającej się pierwszej miesiączki są również upławy.

Jakie to uczucie, gdy się dostaje miesiączkę?
Gdy dostaniesz miesiączkę po raz pierwszy, możesz poczuć, że masz wilgotną bieliznę. Jeżeli siedziałaś albo leżałaś jakiś czas i nagle wstaniesz, możesz odnieść wrażenie jakby chlupnięcia, ponieważ gdy się nie ruszasz, dochodzi do gromadzenia się płynu.

Jak często będę miała miesiączkę?
Zazwyczaj cykl trwa ok. 28 dni – to znaczy, że mija 28 dni pomiędzy pierwszym dniem kolejnych miesiączek. Uważa się, że normalny cykl może trwać 22-43 dni, ale w ciągu pierwszych dwóch lat długość cyklu może się wahać.

Ile trwa miesiączka?
Zazwyczaj trwa ok. 5 dni, ale jej długość może się znacznie wahać. W niektórych dniach miesiączka jest bardziej obfita, w innych – mniej. U każdej kobiety wygląda to inaczej, ale w pierwszych i ostatnich dniach krwawienie może być słabsze niż w dniach środkowych.

Czy będzie widać, że mam miesiączkę?
Nie. Możesz na początku czuć się inaczej, stosując produkty higieny intymnej, ale chociaż Ty będziesz ich świadoma, inni nie będą tego widzieć.
Możesz nosić podpaski takie jak Always® Ultra i czuć się pewnie nawet w obcisłych ubraniach.

A co jeżeli dostanę miesiączkę w szkole albo innym miejscu?
Miej przy sobie podpaskę albo dwie i czyste majtki – możesz je nosić w torbie albo trzymać w szkolnej szafce. W wielu publicznych damskich toaletach znajdują się automaty z produktami do higieny intymnej. W szkole możesz je znaleźć w pokoju pielęgniarki albo w sekretariacie.

Czy podczas miesiączki mogę uprawiać sport i brać udział w innych zajęciach?
Oczywiście. Możesz uczestniczyć w swoich normalnych zajęciach. Rób to, na co masz ochotę. Jeśli się nad tym zastanowisz, uświadomisz sobie, jak wiele dziewcząt wokół ma prawdopodobnie miesiączkę w tej chwili.

Always Ultra Lara Super PL SI01
ALWAYS Ultra Super rozmiar 2 Podpaski
(43)

Odkryj podpaskę zapewniającą ochronę przed przeciekaniem dopasowaną do kształtu Twojego ciała i intensywności miesiączki

Odkryj teraz!

Czy mogę używać tamponów?
Tak. Tampony to skuteczna forma ochrony wewnętrznej. Są szczególnie praktyczne, ponieważ pozwalają na kontynuowanie normalnej aktywności, także chodzenie na basen. Tampony mają różne rozmiary i stopnie chłonności w zależności od rozmiaru narządów i obfitości krwawienia.

Skąd mam wiedzieć, jakie produkty są dla mnie odpowiednie?
Porozmawiaj z mamą, pielęgniarką szkolną albo inną dorosłą kobietą, do której masz zaufanie (np. starszą kuzynką) – one pomogą Ci zdecydować, czy najlepsze będą dla Ciebie podpaski, czy tampony. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się połączenie tych dwóch produktów – w zależności od natężenia krwawienia w danym dniu menstruacji. Możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakich produktów higieny intymnej warto używać z artykułu Podpaski, wkładki i tampony – czego używać?.

Czy miesiączka boli?
Większość dziewcząt nie odczuwa bólu. Niekiedy może pojawić się dyskomfort – skurcze albo ucisk w dole brzucha.

Czy mogę brać leki przeciwbólowe na ból brzucha podczas miesiączki?
W przypadku niektórych dziewcząt leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty pomagają złagodzić skurcze miesiączkowe. Leki przeciwbólowe należy zawsze przyjmować za wiedzą i zgodą rodzica, pielęgniarki szkolnej albo lekarza.

Słyszałam o „skurczach”. Co to takiego?
Skurcze miesiączkowe przypominają skurcze w innych częściach ciała. Mięsień kurczy się zbyt gwałtownie albo za szybko, ograniczając przepływ krwi i wywołując dyskomfort.

Nigdy jeszcze nie miałam bólu brzucha podczas miesiączki. Jakie to uczucie?
Ból miesiączkowy może mieć różne natężenie: to ostre ukłucia albo dokuczliwy ból rozprzestrzeniający się w brzuchu i dole pleców. Niektóre dziewczęta mają również zawroty głowy, nudności, biegunkę, a nawet wymioty, ale są to skrajne i rzadko występujące objawy.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.