Przewodnik dla mam dotyczący pierwszych miesiączek ich córek

Pierwsza miesiączka córki - przewodnik dla mamy

Twoja córka szybko dorasta.


Jak przygotować ją na pierwszy w życiu okres? Skorzystaj z naszych porad, jak odpowiadać na pytania, które dziecko może ci przy tej okazji zadać. Jeśli będziesz przygotowana, z łatwością razem przejdziecie przez ten proces.

KIEDY SIĘ ZACZNIE?
Pierwsza miesiączka występuje zazwyczaj w ciągu dwóch lat od momentu, w którym zaczynają rozwijać się piersi, a więc między 11. a 13. rokiem życia. Inne sygnały zwiastujące nadejście pierwszej miesiączki to pojawienie się włosów łonowych, owłosienia pod pachami oraz białych upławów. Wszystkie te objawy mogą wystąpić jednocześnie lub pojawiać się stopniowo.

JAK JEJ TO WYTŁUMACZYĆ?
Twoja córka powinna rozumieć, co dzieje się z jej ciałem, jeszcze zanim wystąpi pierwsza miesiączka.

Podpowiemy Ci, jak w prosty i przystępny sposób wyjaśnić córce zachodzące w jej ciele zmiany. Możesz zacząć na przykład tak:
„Do tej pory miałaś ciało dziewczynki, które teraz zamienia się w ciało kobiety. Na tym polega dojrzewanie. Rzez jakiś czas będziesz teraz szybko rosła i nabierzesz kobiecych kształtów. Piersi powiększą się, przez co talia wyda się węższa. Jak każda kobieta, niedługo zaczniesz miesiączkować – to zjawisko nazywamy też menstruacją. Dzięki temu w przyszłości będziesz mogła mieć dzieci.
Raz w miesiącu zauważysz krwawienie z pochwy, co jest zupełnie normalne. Za pierwszym razem poczujesz, że masz mokrą bieliznę, zwłaszcza, jeśli szybko wstaniesz z pozycji siedzącej lub leżącej. Niczym się nie martw, ponieważ istnieją produkty, dzięki którym przez 3 do 5 dni trwania miesiączki będziesz się czuła bezpiecznie i komfortowo.”

O CO JESZCZE MOŻE PYTAĆ CÓRKA?

Jak często będę mieć okres?
Na razie nie możemy tego przewidzieć, ponieważ cykl menstruacyjny musi się ustabilizować. Każdy przechodzi to inaczej, cykl może trwać od 22 do nawet 43 dni. Po pierwszych kilku latach zauważysz, że cykl stał się regularny. Jeśli będziesz zaznaczać w kalendarzu pierwszy dzień każdego cyklu, łatwo przewidzisz, kiedy może rozpocząć się następny.

Czy to boli?
Przeważnie nie, ale czasami zdarzają się bóle menstruacyjne, które są skutkiem skurczów mięśni podbrzusza. Bóle te mogą być bolesne i nieprzyjemne, ale można ich uniknąć dzięki ćwiczeniom fizycznym, odpowiedniej diecie i prawidłowej postawie ciała. Ciepła kąpiel też jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli ból jest naprawdę silny, lekarz może przepisać leki, dzięki którym przestaniesz go odczuwać.

00_Secondary_Image_1
Tampax Compak Tampony
(143)

Wypróbuj tampony Tampax Compak

Odkryj teraz!

Czy mogę stosować tampony?
Jeśli aplikacja tamponu nie stanowi dla ciebie problemu, możesz zacząć z nich korzystać już od pierwszej miesiączki. Młode dziewczyny najczęściej wybierają ultra cienkie podpaski Always® ze skrzydełkami, a tampony zaczynają stosować po kilku pierwszych cyklach. Tampax® Lite to odpowiednie tampony, od których możesz zacząć.

Jak wybrać odpowiednie produkty?
Mądrość przychodzi z doświadczeniem. Wypróbuj tampony i podpaski, stosuj je razem lub osobno i sprawdź, co jest dla ciebie najwygodniejsze. Zajmie ci to trochę czasu, ale zawsze chętnie ci pomogę, kiedy będziesz mnie potrzebować.

Czy podczas okresu mogę robić wszystko to, co zwykle?
Oczywiście; fakt, że masz okres nie może cię ograniczać!

Czy mogę uprawiać sport, kiedy mam miesiączkę?
Jak najbardziej. Powinnaś, co prawda, unikać dużego wysiłku, ale poza tym możesz robić wszystko. Jeżeli używasz tamponów, możesz nawet pływać.

Czy ktoś zorientuje się, że mam okres?
Nie, nikt tego nie zauważy. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do używania tamponów i podpasek, możesz mieć wrażenie, że wszyscy Cię obserwują. W rzeczywistości jednak, zarówno z podpaskami Always®, jak i tamponami Tampax® możesz mieć pewność, że nikt nic nie zauważy, nie masz się więc czym przejmować!

Co robić, jeśli okres zacznie się niespodziewanie i akurat będę poza domem
Pamiętaj, że okres to nic nadzwyczajnego. Ale musisz być przygotowana na taką ewentualność, więc schowaj jedną lub dwie podpaski w szkolnej szafce, a jedną zawsze miej przy sobie. Jeśli spodziewasz się okresu, możesz też na wszelki wypadek stosować wkładki higieniczne.

Czy powinnam iść do lekarza, kiedy zacznę miesiączkować?
Regularne badania to dobry zwyczaj, ale w tym przypadku nie musisz konsultować się z lekarzem, o ile nie doświadczasz uciążliwych objawów. Coroczne wizyty u ginekologa zaczniesz, kiedy skończysz 18 lat, albo kiedy będziesz mieć chłopaka, zależnie od tego, co wydarzy się najpierw.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

kim79

Zgłoszone

Super tekst wlasnie niedawno mialam taki czas gdzie moja corcia dostala pierwsza miesiaczke.Bylo wiele pytań.

  • Zgłoś

Napewno skorzystam z porad. Moja córka właśnie dorasta i niedługo czeka mnie taka rozmowa chociaż co jakiś czas odpowiadam na jej różne pytania dotyczące okresu i dojrzewania

  • Zgłoś

Super porady napewno skorzystam

  • Zgłoś

Moja mama romawiała ze mną na te tematy, za co jestem jej bardzo wdzięczna. PS. Martdor - nie ma znaczenia czy jest się dziewicą czy nie. Tampony nie szkodzą na błonę.

  • Zgłoś

Szkoda,że nie napisali jak się ma tampon do błony dziewiczej ? :(

  • Zgłoś
Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Ciepły prysznic, relaks przed telewizorem i pewność z podpaskami Always w te trudne dni sprawiają, że czuję się dobrze. Odkąd używam Always (niezwykle chłonne) nie jestem już tak rozdrażniona i spięta, jak wcześniej. Wiem, że nowe podpaski, to pewność w każdej sytuacji!

"

przez Ambasadora
Alafi6

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Moi znajomi są zachwyceni Always Ultra. Wszystkie przyjaciółki są zgodne, te podpaski to rewelacja! 100% chłonności, zabezpieczenia przed przeciekaniem, cena wspaniała, jakość!

"

przez Ambasadora
cedroa

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.