Okres dojrzewania u dziewczyn

Okres dojrzewania u dziewczyn

Dojrzewanie oznacza, że Twoja córka doświadcza wielu zmian fizycznych. Będąc mamą, możesz pomóc córce poradzić sobie z nimi.


Pamiętasz, jak sama byłaś nastolatką? Gdy czułaś, że Twoje ciało nagle się zmienia i stajesz się kimś innym? Dzięki tym radom będziesz mogła pomóc córce zrozumieć i poradzić sobie z tym, co dzieje się z jej ciałem.

Wyjaśniaj, wyjaśniaj, wyjaśniaj

Im więcej rozmawiasz z córką o dojrzewaniu, tym lepiej. Ona musi wiedzieć, że to, co się dzieje, jest całkowicie normalne – dotyczy każdego.

Obserwuj

Dojrzewanie zaczyna się między 8 a 14 rokiem życia. Zacznij zwracać uwagę na zmiany, których doświadcza Twoja córka, gdy wchodzi w wiek dojrzewania.
Jeżeli do 14 roku życia nie zaobserwowałaś u córki żadnych zmian, być może warto byłoby zabrać ją do lekarza.
Dojrzewanie trwa mniej więcej od 18 miesięcy do dwóch lat, ale ponieważ każde ciało rozwija się inaczej i w innym tempie, dziewczynki często martwią się, że są „jakieś dziwne”.

Przygotuj

Tampax CompakPearl tampon menstruation SI01
Tampax Compak Pearl Tampony
(11)

Wypróbuj tampony Tampax Compak Pearl

Odkryj teraz!

Każda dziewczynka przechodzi przez te same zmiany (chociaż w różnym czasie):

  • 8-12 lat – dzieciństwo. Brak widocznych oznak dojrzewania.
  • 8-14 lat – wzrost i waga gwałtownie się zwiększają. Pojawiają się zawiązki piersi, unoszą się sutki i okolica ta może zrobić się wrażliwa. W okolicy spojenia łonowego pojawiają się cienkie, proste włosy.
  • 9-15 lat – dziewczynka jest coraz wyższa. Jej piersi stają się bardziej okrągłe i pełniejsze. Włosy łonowe robią się ciemniejsze, grubsze i bardziej skręcone. Biodra mogą zrobić się szersze w porównaniu do talii, przybierając delikatniejszy, zaokrąglony kształt. Z pochwy zaczyna wydobywać się przezroczysty, białawy płyn, czyli wydzielina pochwowa. U niektórych dziewcząt pod koniec tego etapu pojawia się owulacja i miesiączka.
  • 10-16 lat – pojawiają się włosy pod pachami. Brodawki i okrągły obszar wokół nich (brodawki) mogą wystawać poza resztę piersi. Włosy łonowe zaczynają formować trójkąt z przodu i wokół obszaru genitalnego. W przypadku wielu dziewcząt na tym etapie pojawia się owulacja i miesiączka.
  • 12-19 lat – etap dorosłości. Twoja córka wygląda jak młoda kobieta. Brodawki dopasowują się do konturu piersi i kończy się rozwój piersi. Gęste, skręcone włosy łonowe tworzą kształt trójkąta. Córka osiąga swój pełny wzrost. Owulacja i miesiączka pojawiają się regularnie.

Jak pomóc córce w zachowaniu kontroli

Możesz również wyjaśnić córce, że pewnie będzie miała problemy z trądzikiem, przetłuszczającymi się włosami oraz łupieżem, a także zapachem ciała. Warto zapoznać ją z pewnymi produktami – dezodorantem, kosmetykami do pielęgnacji skóry i włosów – mogą one pomóc córce w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów i dadzą poczucie kontroli nad zachodzącymi zmianami.

Daj znać

Chcielibyśmy poznać Twoje przemyślenia na temat pomocy nastolatce w radzeniu sobie ze zmianami zachodzącymi w okresie dojrzewania. Twoja wskazówka może naprawdę pomóc innej mamie i córce.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej