Okres dojrzewania u dziewczyn

Okres dojrzewania u dziewczyn

Dojrzewanie oznacza, że Twoja córka doświadcza wielu zmian fizycznych. Będąc mamą, możesz pomóc córce poradzić sobie z nimi.


Pamiętasz, jak sama byłaś nastolatką? Gdy czułaś, że Twoje ciało nagle się zmienia i stajesz się kimś innym? Dzięki tym radom będziesz mogła pomóc córce zrozumieć i poradzić sobie z tym, co dzieje się z jej ciałem.

Wyjaśniaj, wyjaśniaj, wyjaśniaj

Im więcej rozmawiasz z córką o dojrzewaniu, tym lepiej. Ona musi wiedzieć, że to, co się dzieje, jest całkowicie normalne – dotyczy każdego.

Obserwuj

Dojrzewanie zaczyna się między 8 a 14 rokiem życia. Zacznij zwracać uwagę na zmiany, których doświadcza Twoja córka, gdy wchodzi w wiek dojrzewania.
Jeżeli do 14 roku życia nie zaobserwowałaś u córki żadnych zmian, być może warto byłoby zabrać ją do lekarza.
Dojrzewanie trwa mniej więcej od 18 miesięcy do dwóch lat, ale ponieważ każde ciało rozwija się inaczej i w innym tempie, dziewczynki często martwią się, że są „jakieś dziwne”.

Przygotuj

00_Secondary_Image
Tampax Compak Pearl Tampony
(12)

Wypróbuj tampony Tampax Compak Pearl

Odkryj teraz!

Każda dziewczynka przechodzi przez te same zmiany (chociaż w różnym czasie):

  • 8-12 lat – dzieciństwo. Brak widocznych oznak dojrzewania.
  • 8-14 lat – wzrost i waga gwałtownie się zwiększają. Pojawiają się zawiązki piersi, unoszą się sutki i okolica ta może zrobić się wrażliwa. W okolicy spojenia łonowego pojawiają się cienkie, proste włosy.
  • 9-15 lat – dziewczynka jest coraz wyższa. Jej piersi stają się bardziej okrągłe i pełniejsze. Włosy łonowe robią się ciemniejsze, grubsze i bardziej skręcone. Biodra mogą zrobić się szersze w porównaniu do talii, przybierając delikatniejszy, zaokrąglony kształt. Z pochwy zaczyna wydobywać się przezroczysty, białawy płyn, czyli wydzielina pochwowa. U niektórych dziewcząt pod koniec tego etapu pojawia się owulacja i miesiączka.
  • 10-16 lat – pojawiają się włosy pod pachami. Brodawki i okrągły obszar wokół nich (brodawki) mogą wystawać poza resztę piersi. Włosy łonowe zaczynają formować trójkąt z przodu i wokół obszaru genitalnego. W przypadku wielu dziewcząt na tym etapie pojawia się owulacja i miesiączka.
  • 12-19 lat – etap dorosłości. Twoja córka wygląda jak młoda kobieta. Brodawki dopasowują się do konturu piersi i kończy się rozwój piersi. Gęste, skręcone włosy łonowe tworzą kształt trójkąta. Córka osiąga swój pełny wzrost. Owulacja i miesiączka pojawiają się regularnie.

Jak pomóc córce w zachowaniu kontroli

Możesz również wyjaśnić córce, że pewnie będzie miała problemy z trądzikiem, przetłuszczającymi się włosami oraz łupieżem, a także zapachem ciała. Warto zapoznać ją z pewnymi produktami – dezodorantem, kosmetykami do pielęgnacji skóry i włosów – mogą one pomóc córce w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów i dadzą poczucie kontroli nad zachodzącymi zmianami.

Daj znać

Chcielibyśmy poznać Twoje przemyślenia na temat pomocy nastolatce w radzeniu sobie ze zmianami zachodzącymi w okresie dojrzewania. Twoja wskazówka może naprawdę pomóc innej mamie i córce.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora