Historia higieny intymnej kobiet

Historia higieny intymnej kobiet

Dziś menstruacja traktowana jest jako coś zupełnie naturalnego, nie jest tematem tabu, powszechnie mówi się o niej w środkach masowego przekazu.


Jednak przez tysiąclecia przed miesiączkującymi kobietami panował... strach! Nasi prehistoryczni przodkowie interpretowali przejaw naturalnego cyklu kobiety jako oddziaływanie diabelskich mocy. Jak zabezpieczały się zatem kobiety w trakcie menstruacji? Poznaj historię higieny intymnej!

Always Ultra
Always Ultra
(4363)

Do 100% ochrony przed przeciekaniem

Odkryj teraz!

Starożytni Egipcjanie uważali, że wprowadzenie do pochwy płótna opatrunkowego może zapobiegać ciąży. Wielu badaczy uważa, że był to swego rodzaju tampon, który powstał już ok. 1500 lat p.n.e. Do XIX wieku brak jest jednak wiarygodnych informacji. Z pewnością kobiety stosowały w ciągu minionych epok różne tampony, wkładki, gąbki czy nawet trawę, nie wiemy jednak dokładnie jak one wyglądały.

Do XX w. na potrzeby kobiet nie odpowiadał żaden przemysł produkujący środki związane z higieną intymną. Nasze przodkinie zmuszone były więc przygotowywać swoje podpaski samodzielnie, a pomóc w ich stosowaniu miał specjalny krój bielizny podobnej do spodenek połączonych w pasie, jednak otwartych w okolicach krocza - od brzucha aż po pośladki. Stosowano wówczas głównie watę lub kawałki materiału.

Historia higieny intymnej w trakcie menstruacji pokazuje jak zmieniło się życie kobiet na przestrzeni setek lat. Dostępne współcześnie w sklepach podpaski nie tylko są jednorazowe, ale również zdecydowanie mniejsze, cieńsze, bardziej chłonne i lepiej dopasowane do anatomii naszego ciała. Możemy dostosować je także do pory - wybrać podpaski na dzień lub specjalne zaprojektowane na noc Always Ultra Night! 

  Zaloguj się, by dodać komentarz

Ciesze się,że jest teraz tak duzy wybór- przy pierwszej miesiączce uzywałam jakiś bez skrzydełek,grubych,któe odznaczały się przy obcisłych ubraniach. A teraz tylko i wyłącznie podpaski always :)

  • Zgłoś

Pamiętam jak dostałam pierwszy okres to podkradłam mamie podpaskę. Była to jakaś bardzo stara wersja Belli, gruba, bez skrzydełek, mało komfortowa. Teraz jak patrze na półki z podpaskami to nie wiedziałabym co wybrać, tyle ich jest. Używam jednak tamponów bo dają mi największa pewność, komfort, suchość. Ale pierwsze próby ich stosowania nie były łatwe :)

  • Zgłoś
lika93

lika93

Zgłoszone

Dobrze, że żyjemy w czasach, gdy mamy dostęp do tylu rodzajów podpasek i tamponów. Jednak kobiety tą zawsze musiały być twarde, radzić sobie w różnych sytuacjach, być pomysłowe. Kiedyś ten tydzień gdy mamy miesiączkę musiał być dla kobiet dopiero upiorny.

  • Zgłoś
Justis

Justis

Zgłoszone

Jak to dobrze, że teraz mamy postęp techniczny. :)

  • Zgłoś

Uważam, że tampony to przede wszystkim duża higiena i czystość, ale dzisiejsze podpaski są równie dobre i komfortowe. W dzisiejszych czasach pełnych nowości jest trudno wyobrazić sobie jakie rzeczy musiały wymyślać kobiety w przeszłości żeby radzić sobie z miesiączką? Oczywiście komfortu psychicznego , intymnego i higienicznego nie doznały, jak my mamy dzisiaj.

  • Zgłoś
Przepisy kulinarne
Przepisy kulinarne
5

Przepisy kulinarne

You have already participated to this slideshow
Aussie 3 Minute Miracle Moisture

Aussie 3 Minute Miracle Moisture

"

Naprawdę nie ma lepszego zestawu do włosów. Od samego zapachu można oszaleć, bo jest po prostu boski!!!! Nie mówiąc o działaniu, moje włosy nareszcie są piękne !

"

przez Ambasadora
Anulka_88

Zdrowy zimowy sen
Zdrowy zimowy sen
5

Zdrowy zimowy sen

You have already participated to this slideshow