Obozy sportowe dla dzieci

Obozy sportowe dla dzieci

Spójrzmy na definicję „treningu” w słowniku języka polskiego – „trening ma sprawić, by nasze ciało stało się silniejsze i bardziej odporne”.


Regularne uprawianie sportów i chodzenie na treningi to decyzja podejmowana przez rodzinę i wymagająca wspólnych starań ze strony jej członków. Możesz regularnie wykonywać ćwiczenia ruchowe bez żadnych kwalifikacji, czy pomocy trenera. Nazywamy to sportem amatorskim lub rekreacyjnym. Nie wymaga on wyjazdu na obóz treningowy.

W przypadku dorosłych jest to kwestia decyzji – czy chcę się tym zajmować, czy nie? W przypadku dzieci decyzję podejmuje rodzina i jeżeli wszystko pójdzie dobrze, dzieci zaczynają uprawiać sporty, które lubią, w których są dobre i które pragną uprawiać dalej.

Do sportu wyczynowego nadają się utalentowane dzieci, które dzięki treningom i odpowiedniemu przygotowaniu mają szansę dobrze wypaść na zawodach. Utworzenie takiej grupy specjalnie wybranych dzieci zajmuje dużo czasu, a później wszystkie jadą na obóz treningowy.
Spójrzmy na definicję słownikową – „obóz treningowy to placówka, w której sportowcy wspólnie przygotowują się do zawodów”.

Z czym się to wiąże? Do czasu, gdy dzieci będą miały możliwość wyjazdu na obóz treningowy, będą dokładnie wiedziały, czego się od nich oczekuje. Będą całkowicie świadome celu.
Jestem pewna, że istnieje wiele różnych sposobów przygotowania psychicznego dzieci i pewnie napisano na ten temat wiele mądrych prac.

Pozwólcie, że przedstawię swoją własną opinię. Nie jest ona poparta żadnymi naukowymi lub medycznymi dowodami, badaniami czy eksperymentami. Jest to wyłącznie opinia osoby, która przez wiele szczęśliwych lat dzieliła cały swój czas między naukę i sport wyczynowy.
Właśnie to wypełniało wszystkie moje dni. Wyobrażałam sobie swój cel. Użyję tutaj popularnego obecnie powiedzenia – ci z nas – bo nie tylko ja – którzy wyruszyli w tę podróż w bardzo młodym wieku, nauczyli się ukierunkowywać na cele.

Nie jestem osamotniona w wyrażaniu opinii, że były to najszczęśliwsze dni naszego życia. Pytałam o to wielu moich kolegów i wszyscy stwierdzili, że gdyby mieli wybierać, wybraliby to samo – znając wszystkie problemy i trudności, ale także radość wypływającą z ciężkiej pracy i osiągania celów, które są z nami do dziś. Nasze życie obejmowało treningi, odpoczynek, właściwe odżywianie się, a także obozy treningowe.
Na takich obozach otrzymywałam wszelką pomoc niezbędną w dobrym przygotowywaniu do zawodów i czułam, że jestem kimś wyjątkowym. Czasem nie lubiłam spać w obcym łóżku, ale spędzanie czasu z moimi kolegami z pływalni inspirowało mnie do jeszcze cięższej pracy.
Nie wierzę w przygotowywanie psychiczne w tym przypadku. Jeżeli ktoś potrzebuje przygotowania psychicznego, to oznacza, że brakuje mu tego czegoś, co jest niezbędne do osiągania sukcesów sportowych.
Oczywiście musisz dopilnować spakowania wszystkiego, czego dziecko będzie potrzebować, ale tak samo postępujesz, gdy wyjeżdża na wakacje.

Jeżeli masz szczęście, klub lub organizacja sportowa może zabrać dzieci w miejsce, w którym będzie ładna pogoda i idealne warunki podczas długich i zimnych miesięcy zimowych.
W czasie obozu treningowego dzieci muszą normalnie odrabiać lekcje, aby nie miały zaległości w szkole (przy wszystkich swoich wadach, tu bardzo przydają się komputery). Aby wykonać te zadania szybko i skutecznie, dzieci muszą wiedzieć, jak powinny się uczyć. Za to odpowiedzialni są rodzice. Oczywiście może się zdarzyć, że trenerem będzie rodzic dziecka – jak było w moim przypadku, ale ogólnie obowiązkiem trenera jest prowadzenie i nadzorowanie treningów. Na obozie treningowym dzieci same muszą zająć się nauką. Jeżeli wiemy, że możemy im zaufać, nie ma problemu. Jeżeli dziecko nauczy się techniki uczenia, nie mamy się o co martwić. Oczywiście wymaga to pewnego poziomu dojrzałości, ale sport i regularna praca uczą nas tego, że żaden rekord świata ani piątki w szkole nie przychodzi darmo. Te dwie płaszczyzny mogą wzmacniać się nawzajem.

Jednak nie jest to kwestia przygotowania psychicznego, ale po prostu odpowiedzialności dziecka.
Dziecko uprawiające sport nie może zrezygnować z innych obowiązków.
Wiem, że obecnie dzieci muszą pracować jeszcze ciężej zarówno w szkole, jak i w sporcie. Moim zdaniem sport i nauka mogą i powinny być kompatybilne.
Utalentowani sportowcy często są zagubieni, ponieważ nikt nie pomaga im rozwiązać problemu, jakim jest życie po karierze sportowej. I właśnie na tym należy się koncentrować.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej