Na czym polega medytacja

Na czym polega medytacja?

Medytacja wydaje się dobra na wszystko i o każdej porze, przecież każda z nas chciałaby się poczuć bardziej zrelaksowana i wyciszona.
Jednak wygospodarowanie czasu na naukę medytacji może okazać się wyzwaniem. Zamiast szukać wymówek, nie marnuj ani chwili i po prostu oddaj się medytacji.

Michał Dąbrowski, nauczyciel z Poznania i autor wielu książek o medytacji, uważa że najważniejsza jest prostota: „Nie staraj się osiągnąć perfekcji na siłę. Każdy medytuje na swój własny sposób”.

W Nowym Roku, dzięki 5 łatwym krokom zacznij medytowanie w dowolnym miejscu i na swój sposób.

1.Wycisz się
Kiedy jakiś czas temu Michał zaczynał przygodę z medytacją, po prostu siadał w ciszy na łące.
„Skupiałem swoją uwagę na kwiatach, drzewach lub innych przyjemnych dla oka widokach”, wspomina. „Kontemplowanie otaczającego świata jest medytacją”. Michał zachęca również swoich uczniów do poznania przyczyny, która spowodowała, że zatrzymali się i oddali medytacji. Być może sprawiła to chęć odpoczynku, potrzeba wyciszenia lub miłość. „Jeżeli studenci wierzą w to co robią, doświadczają prawdziwej medytacji”, stwierdza Michał.

2. Skoncentruj się na oddechu
Usiądź wygodnie, zamknij oczy i wsłuchaj się w swój oddech. Z każdym wdechem i wydechem, lepiej poznawaj siebie. Michał rekomenduje proste rozwiązania i wybory. Uświadom sobie, że już medytujesz. Wielu z moich studentów jest przekonanych, że źle medytują, ponieważ ich umysł nie jest „wolny od myśli”, jednak to zupełnie normalne. Skup się na swoim oddechu, radzi Michał. Jeżeli skoncentrujesz się na oddechu, inne rzeczy nie będą Cię zajmowały lub uznasz je za nieistotne.

3. Systematyczność i konsekwencja
Michał zachęca swoich studentów do regularnych ćwiczeń i praktyk. Wytrwaj w postanowieniu nawet jeśli czasami umysł płata Ci figle. Praktyka czyni mistrza. Uwierz w siebie. Nie ma znaczenia jak długo i kiedy praktykujesz. Jeżeli wieczorem jesteś zmęczona, medytuj następnego ranka. Jeżeli nie możesz medytować przez 20 minut, zrób to kilka razy dziennie po parę minut. Nie musisz medytować na specjalnej poduszce czy w specjalnym pomieszczeniu. Możesz medytować czekając na spotkanie lub w drodze do szkoły po dzieci. Możesz medytować wszędzie i o każdej porze.

4. Dołącz do grupy, znajdź instruktora lub daj się poprowadzić nagraniu audio
Łatwiej jest ćwiczyć w grupie niż samemu. Znajdź grupę, która najbardziej do Ciebie pasuje. Możesz sprawdzić różne grupy, instruktorów lub praktykować samodzielnie w domu z pomocą nagrań audio. „Każda forma wsparcia jest dobra”, radzi Michał. Warto sprawdzić różne możliwości i wybrać to co dla Ciebie najlepsze.

5. Bądź empatyczna i dobra dla siebie i innych
Ludzie mają bardzo formalne podejście do medytacji, jednak Michał wierzy, że bycie miłym dla siebie i innych to dobra droga do medytacji. Sposób w jaki wiedziesz swoje życie, jest ważniejszy niż ćwiczenia. Powinnaś robić wszystko najlepiej jak umiesz, nie zapominając przy tym o relaksie. Skoro znalazłaś już swój sposób i jesteś w stanie zrobić wszystko, to co powstrzymuje Cię przed osiągnięciem wewnętrznej równowagi? „Najlepszy czas na medytację to ten, który wydaje Ci się niewłaściwy”, śmieje się Michał. W nadchodzącym Nowym Roku, nie szukaj wymówek.
Usiądź, wsłuchaj się w swój oddech i oddaj medytacji, teraz jest na to idealny moment!

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Bardzo ciekawy artykuł. Chyba zainteresuję się głębiej tym tematem i zacznę medytować... Może to mnie w końcu odrobinę wyciszy :)

  • Zgłoś

Troszkę zaniedbałam się ostatnio w tym temacie.. Musze wrócić bo joga i medytacja to świetny sposób na pędzące w okół życie i nieunikniony stres.. Latem wybieram łono natury, zimą nie bardzo mogę odnaleźć moje miejsce..

  • Zgłoś
dab40

dab40

Zgłoszone

Ja też uważam że w tym świecie w którym żyjemy niezbędny jest relaks, a nawet więcej zagłębienie się w swoje emocje medytacja jest bardzo dobrym sposobem na to, ja polecam też tai-chi jako dobry sposób na relaksacje.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.