Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów u dzieci

Pomimo dziwnej nazwy, lakowanie bruzd jest szybkim i bezbolesnym zabiegiem, który zapobiega tworzeniu się ubytków w niewielkich szczelinach na powierzchni zębów. Jakie lakowanie jest zalecane i dla kogo?


Myj zęby dokładnie” – właśnie to regularnie powtarzamy naszym dzieciom, czasami ze złością, czasami błagalnym tonem, bo już mamy wizję kolejnej wizyty u dentysty. Dotychczas naszym jedynym narzędziem w walce z ubytkami była szczoteczka do zębów, ale teraz mamy także inne możliwości skutecznego zapobiegania próchnicy i dbania o zdrowie naszych zębów.

Lakowanie ma na celu zabezpieczenie powierzchni zębów za pomocą specjalnego lakieru. Na powierzchni naszych zębów trzonowych znajdują się niewielkie szczeliny, które sięgają daleko w głąb zębów. Te pęknięcia często niezauważalnie prowadzą do utraty zęba lub do poważnych ubytków. Chociaż na powierzchni zęba widać tylko brązowawe przebarwienie, kiedy dentysta zacznie borować, może znaleźć duży ubytek. Lakowanie jest bezbolesnym zabiegiem, który w ogóle nie wymaga borowania lub wymaga go w niewielkim stopniu. Na początku Twój dentysta czyści zęby powietrzem i osusza je. Następnie stosuje roztwór kwasu, aby wytrawić powierzchnię zębów i pokrywa je bardzo twardym szczeliwem, zawierającym fluor, które zapobiega namnażaniu się bakterii lub znacząco zmniejsza ten proces. Zakończeniem zabiegu, który zwykle nie trwa dłużej niż 2-3 minuty, jest suszenie za pomocą niebieskiego światła. Zęby są zabezpieczone natychmiast.

Dla kogo lakowanie jest zalecane? Niedawno wyrżnięte zęby stałe są najbardziej wrażliwe. Nie są jeszcze w pełni rozwinięte i zawierają zbyt mało wapnia, co prowadzi do szybkiego powstawania ubytków. Dlatego zabieg ten jest zalecany sześć miesięcy po wyrżnięciu się pierwszych zębów stałych, w wieku 6 lub 7 lat i po wyrżnięciu się pierwszych zębów przedtrzonowych, które mają szczególnie wiele szczelin, między 11-tym a 14-tym rokiem życia. Wiele razy dentyści zalecają ten zabieg również po to, by zapobiegać powstawaniu ubytków w zębach mlecznych. Może być również pomocny w przypadku osób dorosłych, bo gwarantuje, że ich zęby pozostaną zdrowe i mocne na dłużej. Aby zapewnić całkowitą ochronę, zabieg należy powtarzać co 2-3 lata.

Oral-B 3D White Końcówka
Oral-B 3D White Końcówka
(65)

Najlepsza technologia końcówki do szczoteczek elektrycznych Oral-B

Odkryj teraz!

Nie należy jednak postrzegać lakowania bruzd jako uniwersalnego zabezpieczenia, ponieważ w wielu przypadkach pojawiają się przeciwwskazania – np. przy zaawansowanej próchnicy lub wtedy, gdy wiadomo, że nie będzie miało żadnych dobroczynnych skutków. Decyzję o lakowaniu podejmuje dentysta po zbadaniu stanu powierzchni zębów. Lakowanie zęba z niewielką ilością szczelin nie jest konieczne. Zęby z ubytkami także nie powinny być lakowane, ponieważ ubytki będą się powiększać nawet, zaś pacjent nie będzie o tym wiedział. Podsumowując – szczoteczka do zębów jest nadal naszym najlepszym przyjacielem w walce z ubytkami i powinniśmy używać jej trzy razy dziennie, aby czyścić zęby dokładnie i systematycznie.

Nowoczesna medycyna i technologia pozwalają nam zapobiegać próchnicy w sposób bardziej skuteczny i trwały, abyśmy mogli zachować piękny uśmiech i zdrowe zęby tak długo, jak to możliwe.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Niedawno weszło w życie rozporządzenie prezesa NFZ, które pozwala na lakowanie zębów pierwszych trzonowych, czyli "szóstek" również w ósmym roku życia, czyli kiedy dziecko ma 7 lat (nie 8- gdy ma 8 lat, wtedy jest w dziewiątym roku życia))

  • Zgłoś
drotek

drotek

Zgłoszone

Mój średni synek (5 lat) ma właśnie lakowane zęby, niestety próchnica. Podobno to może być to powodem zbyt długiego karmienia piersią ponad 2 lata. Jestem bardzo ciekawa czy faktycznie mleko matki ma tak destrukcyjny wpływ na ząbki,Moja najmłodsza pociecha też jeszcze przy piersi (2 latka) u niej jednak próchnicy nie widać

  • Zgłoś

mój brat w wieku przedszkolnym miał lakowane i do tej pory (30 lat) zero próchnicy.

  • Zgłoś
Reka77

Reka77

Zgłoszone

Szkoda że lakowanie zębów na NFZ przysługuje tylko dzieciom do skończenia 7 roku życia. Jeżeli do tego czasu nie mają szóstek - trudno przepada. Rodzicu martw się sam. Koszt ok 240 zł na 4 zęby. Więc kto ma możliwość niech się spieszy. Moja córka i wiele dzieci znajomych się nie załapało na NFZ.

  • Zgłoś

olek85

Zgłoszone

właśnie czytałam różne opinie na temat lakowania. Ale jednak zdecyduję się mam dziecko 5-cio letnie ma problemy z zębami i jak się okazało niedawno wyszły jej już wszystkie szóstki i to właśnie nad nimi zastanawiałąm się czy lakować czy nie. Dziękuję za przydatne informację.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Ciepły prysznic, relaks przed telewizorem i pewność z podpaskami Always w te trudne dni sprawiają, że czuję się dobrze. Odkąd używam Always (niezwykle chłonne) nie jestem już tak rozdrażniona i spięta, jak wcześniej. Wiem, że nowe podpaski, to pewność w każdej sytuacji!

"

przez Ambasadora
Alafi6

Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Moi znajomi są zachwyceni Always Ultra. Wszystkie przyjaciółki są zgodne, te podpaski to rewelacja! 100% chłonności, zabezpieczenia przed przeciekaniem, cena wspaniała, jakość!

"

przez Ambasadora
cedroa

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.