Kiedy wypadają zęby mleczne u dzieci

Kiedy wypadają zęby mleczne u dzieci?

Zęby mleczne to pierwsze pokolenie zębów, które dzieci tracą zazwyczaj między 6 a 13 rokiem życia.


Jak im w tym pomóc?

Czym charakteryzują się mleczaki?

Zęby mleczne zaczynają się wyrzynać u dzieci pod koniec 6 miesiąca życia i rosną do ukończenia 30 miesiąca. Każdy z nas ma ich łącznie 20 – równomiernie rozłożonych w dolnej i górnej szczęce po 10, po 2 siekacze, 2 trzonowce i 1 kle w każdej lewej i prawej stronie dolnej i górnej szczęki. Ich wypadanie następuje naturalnie między 6 a 13 rokiem życia, a chłopcy tracą je zwykle później niż dziewczynki. Tylko w sporadycznych przypadkach zęby mleczne mogą pozostawać na całe życie. Możliwa jest także sytuacja, że zęby mleczne wypadną zbyt szybko. Wówczas należy udać się do stomatologa, który oceni czy ich brak nie będzie prowadził do powstania wad zgryzu lub niewłaściwego wyrośnięcia zębów stałych i ewentualnie zaproponuje zastąpienie ich odpowiednimi protezami, aby tego uniknąć. Po ukończeniu 6 roku życia większość dzieci wkracza w okres uzębienia mieszanego, kiedy przez kilka lat mleczaki współistnieją z wyrastającymi zębami stałymi.

Jak dzieci reagują na utratę zębów?

Oral-B 3D White Końcówka
Oral-B 3D White Końcówka
(67)

Najlepsza technologia końcówki do szczoteczek elektrycznych Oral-B

Odkryj teraz!

Wypadanie pierwszych zębów to dla maluchów niełatwa sprawa. Wprawdzie niektóre dzieci są bardzo ciekawe tego procesu, dla wielu wiąże się on jednak ze strachem przed bólem, podenerwowaniem i stresem. Istotne jest więc właściwe wytłumaczenie dziecku dlaczego jego ząbki wypadają.

Wykorzystaj ten czas!

Początek procesu utraty mleczaków to prawdopodobnie jeden z najlepszych okresów, aby zakorzenić w dziecku właściwe przyzwyczajenia w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Nie wahaj się przypominać dziecku o szczotkowaniu po każdym posiłku lub co najmniej dwa razy dziennie. Wprowadź także do codziennego użytku nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej o smaku specjalnie stworzonym dla dzieci. Aby właściwie kontrolować proces utraty mleczaków i wyrzynania się zębów stałych, niezbędne są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, co najmniej raz na pół roku.

Nie bagatelizuj tego procesu

Kontrolowana utrata zębów mlecznych, a w konsekwencji – właściwy wzrost zębów stałych - ma duży wpływ na nasze przyszłe życie. W końcu od pełnego i zdrowego uzębienia uzależniony jest m.in. prawidłowy rozwój mowy i brak wad wymowy w przyszłym życiu. Problemy z uzębieniem często są źródłem kompleksów w życiu nastolatków i dorosłych. Dlatego nie warto bagatelizować tego procesu. Zadbaj o zdrowe odżywianie, które decyduje o poziomie wytrzymałości naszych zębów, ogranicz spożywanie przekąsek i napojów z zawartością cukru, szczególnie przed snem, naucz swoje pociechy właściwych technik szczotkowania. Aby zachęcić maluchy do codziennego, dłuższego mycia zębów możesz postawić również na elektryczne szczoteczki do zębów Oral B, wśród których znajdziesz też modele zaprojektowane specjalnie dla dzieci!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Mój synek ma 11 miesięcy i jak narazie 4 ząbki (dwójki górne właśnie się wybijają ) i z chęcią myje ząbki :)

  • Zgłoś

Ja mam 23 lata i niestetey nadal mam zęby mleczne. Taki mój urok

  • Zgłoś

moj synek jest bardzo uparty ciezko go namowic do mycia zabkow :(

  • Zgłoś

bardzo przydatny artykuł , mój synek ma 3 latka i jeszcze wszystko przed nami. :)

  • Zgłoś
OlgaK

OlgaK

Zgłoszone

Mojej córeczce wypadły 3 zęby mleczne w wieku 5 lat. teraz jest troche dziwnie bo się stresujemy gdyż nie rosną wcale a ma już 7. dentystka kazała poczekać, ale chyba zmienimy dentyste bo to już za długo trochę trwa

  • Zgłoś
Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Ciepły prysznic, relaks przed telewizorem i pewność z podpaskami Always w te trudne dni sprawiają, że czuję się dobrze. Odkąd używam Always (niezwykle chłonne) nie jestem już tak rozdrażniona i spięta, jak wcześniej. Wiem, że nowe podpaski, to pewność w każdej sytuacji!

"

przez Ambasadora
Alafi6

Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Moi znajomi są zachwyceni Always Ultra. Wszystkie przyjaciółki są zgodne, te podpaski to rewelacja! 100% chłonności, zabezpieczenia przed przeciekaniem, cena wspaniała, jakość!

"

przez Ambasadora
cedroa