Jak radzić sobie ze złością?

Jak radzić sobie ze złością?

Uczenie dzieci jak radzić sobie ze złością wymaga wypracowania zdrowych sposobów opanowywania gniewu przez nas samych.


Wychowanie dziecka tak, aby umiało się złościć w nieszkodliwy sposób, to jak podarowanie mu prezentu, który będzie przynosił korzyści przez długi czas. Tworzy to zdrowe więzi i wzmacnia miłość między rodzicem a dzieckiem. Oznacza to, że emocje są dozwolone, akceptowane i wyrażane pomiędzy rodzicem a dzieckiem w odpowiedni sposób, który nikogo nie rani. Jako rodzice kształtujemy u naszych dzieci pewne zachowania. Dzieci nie tylko naśladują to, co widzą, ale otrzymują też jasny komunikat, że to co widzieli lub przeżyli musi być odpowiednim zachowaniem, skoro mama czy tata zachowują się w taki sposób.

Złość jest normalną i naturalną emocją u ludzi, którą odczuwamy, gdy pewna sytuacja nam się nie podoba. Jest to bardzo indywidualna kwestia i to, co wywołuje w nas złość, niekoniecznie musi złościć innych.

Zawsze możemy wybrać, w jaki sposób się zachować, a jako rodzice musimy ponosić odpowiedzialność za kształtowanie u naszych dzieci odpowiedniego zachowania. Skoro nikt tak naprawdę nigdy nam nie mówi, że mamy się złościć  i nie prosi nas, abyśmy wybuchali gniewem, krzyczeli lub bili, oznacza to, że sami wybieramy taki sposób zachowania, gdy coś nas rozzłości.

Jak byłaś wychowywana?
Warto zastanowić się przez chwilę nad tym, jak byłaś wychowywana i traktowana przez swoich rodziców, gdy byłaś dzieckiem oraz jaki miało to na Ciebie wpływ. Jeśli zauważysz, że zachowujesz się w podobny, niedopuszczalny sposób względem swoich dzieci, warto się nad tym zastanowić.Aby lepiej zrozumieć naszą własną złość możemy porównać się do szybkowarów. Gdy tylko coś nas rozzłości, przypływ nerwów, frustracji, irytacji czy strachu powoduje narastające w nas napięcie, które po jakimś czasie eksploduje i często nieistotne rzeczy narastają do wielkich rozmiarów.
Zasady radzenia sobie z gniewem

Zrozum siebie
Podstawowa zasada przy kontrolowaniu złości to natychmiastowe powstrzymanie tego, co zamierzasz głośno powiedzieć, uspokojenie się, być może poprzez głębokie oddychanie, oraz zastanowienie się nad tym, co się dzieje i jak powinnaś sobie poradzić w tej sytuacji. Opanujesz swoją złość i odpowiednio zareagujesz. Twoje dziecko nauczy się tego od Ciebie i doceni to, że pokazałaś mu, które zachowania są dopuszczalne, kiedy jest się złym lub zdenerwowanym.

Niekontrolowany gniew może być źródłem strachu u dziecka, a także stresu, zagubienia i poczucia winy, a także może mieć wpływ na jego stan psychiczny.

Dowiedz się dlaczego
Warto sie dowiedzieć, jakie są przyczyny zachowania Twojego dziecka. Mają one swoje własne poczucie szczęścia, smutku, strachu i złości. Jako mali ludzie mają one dokładanie takie samo prawo jak my do wyrażania swojej złości lub innych emocji, jednak potrzebują instrukcji jak reagować w odpowiedni sposób. Gdy Twoje dziecko się złości, prawdopodobnie nie jest z czegoś zadowolone i Twoja rola jako rodzica polega na tym, aby przede wszystkim zrozumieć problem, a następnie znaleźć jego rozwiązanie, samodzielnie lub razem z dziećmi.

Wiele dzieci już bardzo wcześnie potrafi manipulować, a nawet używać złości oraz wybuchów gniewu, aby dostać to, czego chce. Jest to przykład na to, gdzie powinnaś ustalić granice, przekazując jasną i konsekwentną informację, że tego, czego pragną mogą uzyskać dzięki dobremu zachowaniu, a nie demonstrowaniu humorów.

Czas w samotności
Czas w samotności jest kolejnym ważnym elementem radzenia sobie ze złością. Da to dziecku okazję do pójścia do swojego pokoju, gdy się rozzłości i będzie potrzebować czasu na wyciszenie. Może się wówczas pobawić zabawkami, pokolorować coś lub narysować, poleżeć na łóżku lub wyżyć się na poduszce.  Gdy dziecko znowu poczuje się radosne, będzie mogło wrócić do wspólnego pokoju. Nie ma w takim rozwiązaniu elementu kary, a dziecko się nauczy, że złość można wyrazić i  opanować, unikając przy tym zranienia innych.

Rodzice, którzy się kłócą powinni się również nauczyć sposobów wyciszania, aby nie kłócić się przy dzieciach.
Radzenie sobie ze złością to zadanie na myślenie. Musimy odciąć się od naszych emocji i przejść do przemyśleń oraz wyciszenia za każdym razem, gdy pojawia się problem. Jeśli będziemy rodzicami, którzy potrafią opanować złość, nasze dzieci również nauczą się zdrowego sposobu radzenia sobie z gniewem. Przyniesie to długotrwałe korzyści w życiu Twojego dziecka. Jeśli nie potrafisz radzić sobie z gniewem lub stresem, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Mam 2 nastoletnich synów.Złość i nerwy to nie tylko problem małych dzieci,ale tym bardziej nastolatków.Ten artykuł jest bardzo interesujący.

  • Zgłoś

Fajne przydatne rady, niestety czasami ciezko wcielic je w zycie... i byc konsekwentnym w swoim postepowaniu

  • Zgłoś
szrek

szrek

Zgłoszone

bardzo spodobal mi się ten artykuł, jestem mamą 2 Maluchów i to mi się baaaaardzo przydało

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.