Jak pozbyć się poczucia winy

Jak pozbyć się poczucia winy?

Wiele kobiet żyje z ciągłym poczuciem winy.


Dlaczego czujesz się winna, skoro istnieje tak wiele rzeczy, które najzwyczajniej nie zależą od Ciebie? Czytaj dalej, a dowiesz się jak możesz pozbyć się poczucia winy.

W głowie stale dźwięczy Ci głos rozsądku. Powstrzymuje Cię przed niewłaściwym i społecznie nieakceptowanym zachowaniem; nie daj się jednak zwieść wyrzutom sumienia. Sumienie daje o sobie znać, kiedy wahasz się pomiędzy dobrem a złem. Z kolei poczucie winy uaktywnia się, gdy obwiniasz się, uskuteczniając autokrytykę i czując się odpowiedzialna za rzeczy, które są poza Twoją kontrolą. Takie zachowanie może paraliżować i być destrukcyjne.

Przytłaczające poczucie winy jest charakterystyczne szczególnie dla kobiet. To przede wszystkim one wykonują pracę opiekunek bądź pielęgniarek, jednocześnie stawiając swoje potrzeby na samym końcu. Dlatego za każdym razem, kiedy robisz coś dla siebie (powiedziałaś „nie” i w tym czasie czytasz książkę lub robisz sobie maseczkę), słyszysz w głowie głos, który podpowiada Ci, że w tym czasie powinnaś robić coś innego.

Dlaczego powinnaś?
Czym są “powinności”? Czy tworzą one Twój system wartości, czy może są przekonaniami innych osób? Na przykład, czy Twoja mama uważa, że Twoje dzieci oglądają za dużo telewizji, a może Twój mąż sądzi, że powinnaś zrezygnować z pracy i zostać w domu?

Jeżeli masz poczucie winy, czas na zrewidowanie rzeczywistości. Jeśli ustalisz swój system wartości, łatwiej będzie Ci podejmować decyzje zgodne ze swoimi przekonaniami. Każdy z nas nosi w sobie podstawowy zbiór indywidualnych wartości, które są dla nas najważniejsze i zgodnie z nimi wybieramy to, co dla nas istotne. Od czasu do czasu należy przyjrzeć się z bliska swoim priorytetom.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
  1. Zastanów się, co jest teraz dla Ciebie w życiu ważne?
  2. Opracuj plan, który uwzględni najważniejsze dziedziny życia, nie zapominając o przerwach. Dzięki temu nie będziesz musiała się martwić o to, co i kiedy powinnaś zrobić i czy wszystko Ci się uda.
  3. Balans w życiu wcale nie oznacza równego podziału czasu pomiędzy wszystkie czynności. Praca zawodowa przeważnie zajmuje większość czasu, jednak przeznaczaj też odpowiednią ilość czasu na pozostałe czynności.
  4. Nie popadaj w przesadę i nadmiernie nie rekompensuj dzieciom faktu, że jesteś pracującą mamą. To nikomu nie wyjdzie na dobre.
  5. Zaobserwuj, ile Twoja rodzina zyska dzięki temu, co robisz. Jesteś dla nich wzorem.

Odpuść sobie
W pamiętniku zapisuj listę rzeczy, które wpędzają Cię w poczucie winy i zastanów się, jak możesz się ich pozbyć. Porównaj listę ze swoimi wartościami i spójrz na całą sytuację z innej strony. Zastanów się, co sprawia, że czujesz się winna.

Uświadom sobie, że poczucie winy wcale nie oznacza, że coś zrobiłaś źle. Zastanów się, co dalej, zamiast ciągle powtarzać sobie: „Powinnam..”. To pozwoli Ci odciąć się od przeszłości, na którą nie masz wpływu, i zamiast tego skoncentrować się na przyszłości. Porozmawiaj z przyjaciółką. Perspektywa innej osoby może wpłynąć na Twoje postrzeganie sytuacji. Przygotuj listę rzeczy ważnych, a kiedy następnym razem będziesz odczuwać niepokój, zajrzyj do listy. Jeśli problem nie jest jednym z pierwszej trójki, przestań się zamartwiać!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dobre rady, też mam bardzo często poczucie winy, z którym trudno poradzić, żyję przeszłością i będzie ciężko to zmienić. Mam nadzieję, że wezmę do serca te rady i zacznę coś zmieniać, bo dodatkowo stres rujnuje zdrowie.

  • Zgłoś
kate87

kate87

Zgłoszone

Czasami poczucie winy dopada i nic nie jest w stanie pomóc i nic nie działa. Najlepszym lekarstwem jest czas....

  • Zgłoś

Tyle lat z tym żyje i sama nie wiem dlaczego:-(

  • Zgłoś

Poczucie winy towarzyszy mi praktycznie codziennie

  • Zgłoś
Nikiel

Nikiel

Zgłoszone

Dzięki! Tego mi było trzeba! Super artykuł! Polecam Wszystkim Paniom, które choć troszkę coś tam, gdzieś tam.....my, kobiety jak zwykle musimy być we wszystkim perfekcyjne, ale czasami same sobie musimy KONIECZNIE odpuścić! Nikt nie jest doskonały! NAJWAŻNIEJSZE TO BYĆ SOBĄ I ŻYĆ W ZGODZIE ZE SOBĄ....a teściowej nie trzeba za każdym razem zadowalać....;)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej