Jak bezpiecznie się opalać

Jak bezpiecznie się opalać?

Przebywanie na słońcu jest przyjemne, ale może być też szkodliwe dla skóry.


Jak można czerpać korzyści z promieni słonecznych, jednocześnie unikając poparzeń?

Ból, pieczenie, łuszcząca się i zniszczona skóra, to najczęstsze skutki zbyt długiej ekspozycji na słońce. Pomimo swojego uroku, opalanie nie ma zbyt wielu zwolenników.

Powstało wiele piosenek, które niosą jasne przesłanie „Dzień dobry słońce”, „Jesteś światłością mojego życia” czy „Chodząc w słońcu”. Te klasyki muzyki pokazują, jak rozkoszować się ciepłem promieni słonecznych, widząc tylko blaski życia i miłości. Następnie pada pytanie: „Czy to nie jest wspaniałe uczucie?” W rozsądnych dawkach, ze słońca możemy czerpać garściami. Poznaj sposoby na ochronę skóry przed słońcem.

Najnowsze badania dowodzą, że 15 minut na słońcu bez zastosowania środka z filtrem ochronnym nie przyczyni się do powstania oparzeń na skórze, natomiast uwolni pełnowartościową dawkę witaminy D, niezbędnej w procesie przyswajania fosforanu i wapnia, które odpowiadają za mocne zęby i kości oraz prawidłowy wzrost komórek. Długa lista zalet wynikających z przebywania na słońcu obejmuje również wzrost poziomu tzw. hormonów szczęścia, czyli serotoniny, endorfin i melatoniny, odpowiedzialnej za spokojny sen. Światło słoneczne stymuluje również nasz system odpornościowy, wzmaga metabolizm, pobudza krążenie, zmniejsza ryzyko zachorowań na raka i inne choroby, takie jak stwardnienie rozsiane, obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi i ogólnie rzecz biorąc korzystnie wpływa na stan zdrowia. Czy jest coś, na co słońce nie działa?

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Bezpieczne opalanie zacznij od 15 do 30 minutowych kąpieli słonecznych bez użycia filtra ochronnego, przed 10 rano i po 15. Jest to znakomity sposób na uzupełnienie niedoborów witaminy D. Osoby o jasnej karnacji będą potrzebowały około 20 minut na uzyskanie tego samego efektu. Natomiast osoby z ciemniejszą cerą mogą bezpiecznie pozostać na słońcu nieco dłużej. Ze względu na naturalną ochronę, ich skóra nie ulega tak szybko poparzeniom. W południe, kiedy słońce grzeje najmocniej, należy używać środka z filtrem ochronnym i nakładać go co kilka godzin. W przeciwnym razie omijaj słońce i pozostań w cieniu lub noś ubrania, okulary słoneczne i kapelusz, co pozwoli Ci uniknąć zmarszczek oraz czerniaka złośliwego.

Co należy wiedzieć na temat ochrony skóry przed słońcem przy pomocy środków do opalania: Czytaj informacje umieszczone na opakowaniu, wybieraj produkty z filtrem UV-A i UV-B oraz tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu. Naturalne substancje blokujące są lepsze niż substancje chemiczne. Preparaty z filtrami ochronnymi zawierają różne substancje chemiczne, miedzy innymi: oksybenzon, który może być szkodliwy dla zdrowia. Environmental Working Group (organizacja zajmująca się badaniami i orzecznictwem dotyczącym zdrowia) w 2013 r. wydała przewodnik dotyczący preparatów z filtrem przeciwsłonecznym. Preparaty z filtrem nakładaj co dwie godziny, zwłaszcza jeśli masz mokrą lub spoconą skórę. Unikaj stosowania u dzieci poniżej szóstego miesiąca.

Poza tym dieta bogata w produkty z dużą zwartością witaminy D, takie jak: łosoś, grzyby czy jajka, jak również warzywa i owoce z dużą zawartością przeciwutleniaczy, korzystnie wpływa na kondycję Twojej skóry chroniąc ją, kiedy rozkoszujesz się słońcem.

Przeczytaj również:

Wakacje z rodziną
10 sposobów na udane i bezstresowe wakacje z rodziną...


Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Bardzo przydatny artykuł. Niestety wiele osób, w tym moje koleżanki nie używają żadnych filtrów, a wręcz przyspieszacze do opalania podczas ekspozycji na słońce. Ja staram się zawsze pamiętać o filtrze, mam wtedy pewność, że moja skóra jest bezpieczna :) Lubię być opalona, ale efekt opalenizny można także osiągnąć używając filtry do opalania- co prawda proces ten się znacznie wydłuża.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej