Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego

Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego

Stały aparat ortodontyczny to doskonały sposób na uzyskanie nie tylko zdrowego zgryzu, ale także pięknego, równego uśmiechu.


Aby tak się stało, należy pamiętać o profilaktyce i higienie jamy ustnej, która w czasie leczenia ortodontycznego jest szczególnie ważna. Dbałość o higienę pozwoli uniknąć komplikacji, próchnicy czy zapalenia dziąseł, może także przyczynić się do szybszego skorygowania wady zgryzu.

Dr hab. n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek:
Zęby podczas leczenia ortodontycznego są szczególnie narażone na próchnicę i zapalenie dziąseł. Dzieje się tak dlatego, że płytka nazębna często przywiera do metalowych części aparatu, zbiera się w trudno dostępnych miejscach. Gdy nie jest ona regularnie usuwana, przekształca się w kamień nazębny, który nie dość, że prowadzi do chorób zębów i dziąseł, to przeszkadza w dalszym usuwaniu codziennie gromadzącej się płytki. Staram się uczulać pacjentów noszących aparaty ortodontyczne, że codzienna, bardzo dokładna higiena jamy ustnej jest absolutnie niezbędna. Zalecam mycie zębów szczoteczką elektryczną, która wykorzystuje technologię oscylacyjno-rotacyjną i usuwa nawet do dwóch razy więcej płytki niż szczoteczka manualna.”

W ofercie Oral-B znajdują się specjalne produkty do higieny jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego, m.in. końcówka do szczoteczki elektrycznej Oral-B Ortho, szczoteczki do czyszczenia przestrzeni między klamrami aparatu Oral-B Interdental oraz nić dentystyczna SuperFloss. Warto korzystać także z irygatora, który pozwoli jeszcze lepiej wyczyścić trudnodostępne przestrzenie międzyzębowe oraz miejsca styku aparatu z zębem. Ostatnim etapem powinno być dokładne wypłukanie jamy ustnej płynem do płukania np. silnie antybakteryjnym Oral-B Pro-Expert Kompleksowa Ochrona. Oprócz regularnych wizyt u lekarza ortodonty, pacjent noszący aparat stały powinien przynajmniej raz do roku przejść dokładną kontrolę stanu zębów u lekarza stomatologa.

Oral-B PRO 750 CrossAction Pink
Oral-B PRO 750 CrossAction Pink
(34)

Akumulatorowa szczoteczka elektryczna do zębów stworzona w technologii Braun, w kolorze różowym - opakowanie promocyjne

Odkryj teraz!

Oprócz codziennej higieny, podczas leczenia ortodontycznego należy także zwracać uwagę na dietę. Niedopuszczalne są bardzo twarde produkty jak np. orzechy czy suchary, a także ciągnące i oklejające zęby słodycze np. krówki, toffi itp. Warto w okresie leczenia ograniczyć spożywanie produktów próchnicotwórczych, czyli słodyczy i dosładzanych napojów.

Warto też pamiętać o możliwych przebarwieniach elementów aparatu (tzw. ligatur). Dlatego powinno się unikać produktów spożywczych, zawierających bardzo silne barwniki, np. buraków, czarnych porzeczek, jagód, sosów curry czy czerwonego wina.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Używam irygatora z Oral B jest rewelacyjny :-D od dwóch miesięcy noszę aparat . Musiałabym pomyśleć nad szczoteczką i końcówkami orto bo narazie używam manualnej . Nic super floss jest cudowna , zawsze zalecam ja pacjentom z mostami i aparatami :-D .uwielbiam Oral B :-*

  • Zgłoś

hmmm ciekawe jak działają te końcówki do szczoteczki elektrycznej ortho, bo odkąd założyłam aparat przestałam używać mojej elektrycznej szczoteczki i bardzo za nią tesknie

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Ciepły prysznic, relaks przed telewizorem i pewność z podpaskami Always w te trudne dni sprawiają, że czuję się dobrze. Odkąd używam Always (niezwykle chłonne) nie jestem już tak rozdrażniona i spięta, jak wcześniej. Wiem, że nowe podpaski, to pewność w każdej sytuacji!

"

przez Ambasadora
Alafi6