Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze

Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze

Siedzenie przez osiem godzin dziennie w tej samej pozycji jest równie szkodliwe jak wielogodzinne stanie w jednym miejscu.


Oto kilka wskazówek, które pomogą sprawić, że biuro zacznie pracować dla Ciebie.

1. Rozjaśnij pomieszczenie
Upewnij się, że w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo światła, dzięki czemu nie będziesz nadwyrężać wzroku i męczyć oczu, co może prowadzić do bólu głowy. Jeśli to konieczne, skorzystaj z lampki biurkowej.

2. Przysłoń okna
Światło dzienne nie może padać bezpośrednio na monitor komputera, okna należy więc przysłaniać roletami lub zasłonami. Ustaw swoje stanowisko pracy tak, żeby ani twarz ani ekran monitora nie były skierowane w stronę okna. Regularnie wietrz pomieszczenie i dbaj o prawidłową temperaturę.

3. Podnieś laptop
Korzystanie z laptopa bez podstawki to jeden z najczęstszych błędów, mający szkodliwe skutki. Usiądź prosto i wyobraź sobie poziomą linię na wysokości wzroku – monitor powinien znajdować się 15° pod tą linią. Ekran laptopa jest zbyt nisko, przez co nadmiernie nachylasz szyję i ramiona. Podstawka podnosi ekran laptopa, dzięki czemu znajduje się on w odległości właściwej dla wzroku.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

4. Rób przerwy
Pamiętaj, żeby robić przerwy od pracy, wstawać z fotela i chodzić, a także odwracać wzrok od monitora i pozwolić odpocząć oczom. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie drukarki w pewnej odległości od komputera, co zmusza do wstawania.

5. Rozciągaj nogi
Pod biurkiem powinno się zapewnić wystarczającą przestrzeń na nogi, tak by można było co jakiś czas wygodnie je rozprostować.

6. Najważniejszy jest fotel
Zanim wydasz dużo pieniędzy na drogi fotel, który wcale nie musi być odpowiedni, skonsultuj się z ergonomistą. Najważniejsze cechy ergonomicznego fotela to regulowana wysokość , ruchome, pochyłe oparcie, które podpiera całą powierzchnię pleców (od dolnej części aż po szyję), miękkie siedzisko, które pozwala uniknąć problemów z krążeniem, a także miękkie podłokietniki o regulowanej wysokości. Niestety większość krzeseł i foteli biurowych nie posiada podłokietników, przez co ręce są pozbawione oparcia, a całe napięcie przenosi się na ramiona.

7. Zaokrąglone krawędzie biurka
Krawędzie biurka powinny być zaokrąglone. Ostre krawędzie, o które opierają się przedramiona i nadgarstki, powodują ucisk na nerwy otoczone tkanką miękką, co może prowadzić do problemów w obrębie układu mięśniowo-kostnego. Warto również korzystać z podkładki pod myszkę z poduszką będącą wsparciem dla nadgarstka.

8. W jednej linii z łokciami
Kiedy siedzisz i piszesz na klawiaturze, wysokość biurka powinna być na jednej linii z łokciami. Jeśli tak nie jest, dopasuj wysokość fotela lub blatu biurka. Niestety, większość biurek nie posiada funkcji regulacji wysokości blatu.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej