Dlaczego warto jeść ryby

Dlaczego warto jeść ryby? - dietetyczne przepisy

Krwisty stek, pierś z kurczaka, a może tradycyjny polski schabowy? Z pewnością wiele razy zastanawiałaś się co przygotować na rodzinny obiad, a wśród pomysłów na podstawę dania nie pojawiły się ryby. Najczęściej goszczą one bowiem na polskich stołach w dni postne oraz Wigilię, sporadycznie stając się elementem naszego menu w „zwykłe” dni. A szkoda! Bo regularne spożywanie ryb ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jakie tak naprawdę są powody, dla których rybę warto jeść?


Przede wszystkim ryby stanowią doskonałe źródło wysokowartościowego białka oraz sporej ilości składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Chude gatunki ryb charakteryzują się wysoką zawartością witamin z grupy B, natomiast ryby tłuste dostarczają smakoszom witamin A, D i E. W ich mięsie znajdziemy makro- i mikroelementy takie jak fosfor, siarkę, chlor, potas, sód, magnez, wapń, żelazo, selen czy jod. Szczególną uwagę warto zwrócić na ten ostatni minerał, rzadko spotykany w innych składnikach naszej diety, gdyż odgrywa istotną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Dzięki selenowi spożywanie ryb przyczynia się do ochrony naszego organizmu przed nowotworem i miażdżycą.

Od kilku lat regularnie czytamy lub słyszymy o dobroczynnym działaniu kwasów omega-3 na nasze zdrowie. A to właśnie ryby są najbogatszym źródłem tych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które nie tylko regulują ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, lecz także zapobiegają powstawaniu zakrzepów i działają przeciwzapalnie. Jeśli chcemy więc zmniejszyć ryzyko chorób serca i całego układu krążenia, powinniśmy włączyć do naszego menu łososia, tuńczyka, makrelę, śledzia czy sardynki i spożywać je 2-3 razy w tygodniu.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Dla wszystkich dbających o linię istotny jest fakt, że ryby – w wersji gotowanej, duszonej czy pieczonej w folii – są lekkostrawne i niskokaloryczne. Porcja ryby może zawierać aż 4 razy mniej kalorii niż porcja pieczonej wieprzowiny! Dodatkowo, zawarte w tłustych rybach morskich tłuszcze hamują apetyt, a potas przyspiesza usuwanie wody z organizmu. Należy jednak uważać na panierowanie ryb w mące czy bułce, co kilkakrotnie zwiększa kaloryczność dania!

Jeśli do tego wszystkiego dodamy, że spożywanie ryb zwiększa poziom hormonu szczęścia i działa antydepresyjnie, a zawarte w nich witaminy B poprawiają pamięć i koncentrację, czy możemy sobie wyobrazić lepszą kulinarną propozycję na nadchodzącą jesień?

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.