Czyszczenie uszu u dzieci

Czyszczenie uszu u dzieci

Dowiedz się na czym polega prawidłowa pielęgnacja uszu twojego dziecka, jakie infekcje mogą się przydarzyć i co się dzieje między tymi słodkimi uszkami.


Trzy części ucha – zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne – są jak trzy różne organy, z których każdy ma swoje zadania i problemy.

Ucho zewnętrzne składa się ze skóry, chrząstki i przewodu słuchowego zewnętrznego. Bębenek to cienka błona, która oddziela ucho zewnętrzne od środkowego. Ucho środkowe to wypełniona powietrzem komora, zawierająca trzy małe kości, która łączy tylną część nosa z trąbką Eustachiusza. Trąbka Eustachiusza łączy ucho środkowe z gardłem i służy jako zawór i przewód wyrównujący ciśnienie.

U niemowląt i małych dzieci trąbka Eustachiusza jest krótka i płaska. Do siódmego roku życia staje się większa i bardziej pionowa, co poprawia jej zdolność funkcjonowania. Wiele problemów występujących w uchu środkowym wiąże się właśnie z tą trąbką.

Infekcje ucha środkowego
Zwykle trąbką Eustachiusza otwiera się, kiedy dziecko przełyka i ziewa. Niedrożność trąbki Eustachiusza tworzy podciśnienie, które może wciągnąć bębenek do wewnątrz. Jeżeli tak się zdarzy, do ucha środkowego może dostać się trochę przezroczystego płynu z błony śluzowej, co powoduje jego gromadzenie się w tym miejscu.

Często zdarza się to u dzieci, które mają infekcję górnych dróg oddechowych lub alergię. Jeżeli baterie lub wirusy dostaną się do płynu w uchu środkowym przez trąbkę Eustachiusza, może rozwinąć się infekcja górnych dróg oddechowych, zwana ostrym zapaleniem ucha środkowego. Często towarzyszą jej takie objawy jak gorączka, ból ucha, drażliwość i obecność wydzieliny.

Dzieci są bardziej narażone na infekcje uszu, jeżeli chodzą do żłobka, są karmione butelką lub przebywają w zadymionych pomieszczeniach.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Zapalenie ucha środkowego
Ta często występująca infekcja ucha zwykle powoduje tymczasową utratę słuchu, ponieważ zwiększenie ilości płynu w uchu środkowym i pogrubienie bębenka zmniejsza wibracje dźwiękowe, które rozchodzą się przez kości ucha. Taka utrata słuchu zwykle ustępuje, kiedy płyn zostanie usunięty zabiegowo, po serii kropli do uszu i doustnych antybiotyków.

Woskowina
Nie musisz robić wiele, aby uszy twojego dziecka były czyste i zdrowe, poza czyszczeniem ich zewnętrznej części patyczkiem higienicznym lub wilgotną myjką do twarzy. Uszy same się oczyszczają w ten sposób, że woskowina zatrzymuje brud i bakterie w przewodzie słuchowym, a następnie maleńkie włoski wymiatają jej resztki. Nigdy nie wkładaj patyczka kosmetycznego ani innego przedmiotu do przewodu słuchowego twojego dziecka, bo w ten sposób wpychasz woskowinę z powrotem i powstrzymujesz jej wydalanie. Poza tym w ten sposób możesz przebić bębenek. Nagromadzenie woskowiny może być problemem, kiedy zbiera się ona szybciej, niż organizm jest w stanie ją wydalić. Aby usunąć woskowinę użyj raczej kropli do uszu. Przytrzymaj dziecko nieruchomo przez około pięć minut, a później przewróć je na drugi bok i pozwól, aby płyn wyciekł, wraz ze zmiękczoną woskowiną. Możesz to zrobić, kiedy maluch śpi.

Lekarz może również przepłukać ucho dziecka ciepłym płynem. Woskowina gęstnieje, kiedy jesteśmy odwodnieni, dlatego upewnij się, że twoje dziecko otrzymuje dużo płynów.

Przewód słuchowy powinien pozostać tak suchy, jak to możliwe. Jeżeli wilgoć osiądzie w nim na zbyt długi czas, może zniszczyć nabłonek ochronny, oddając pole bakteriom i grzybom. Nabłonek ten może również ulec uszkodzeniu, jeżeli twoje dziecko wsadza coś do ucha lub drapie. Dzieci, które cierpią na dolegliwości skórne takie jak egzema lub wysypka, są bardziej podatne na infekcje ucha zewnętrznego. Objawy obejmują zaczerwienienie i łuszczenie się skóry przy uchu. Może pojawić się też żółta, wodnista lub brzydko pachnąca wydzielina.

„Uszy same się oczyszczają w ten sposób, że woskowina zatrzymuje brud i bakterie w przewodzie słuchowym, a następnie maleńkie włoski wymiatają jej resztki”.

© Gallo Images

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.