Cztery kluczowe elementy właściwego nitkowania zębów

Cztery kluczowe elementy właściwego nitkowania zębów

Problemy z dziąsłami biorą swój początek na linii dziąseł oraz między zębami.


Codzienne czyszczenie zębów nicią dentystyczną stanowi istotny element codziennej higieny jamy ustnej, wspomagając usuwanie zanieczyszczeń z obszarów, do których nie dociera szczoteczka.

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje czyszczenie zębów nicią, należy stosować odpowiednią technikę.

Specjaliści z Amerykańskiego Stowarzyszenia Techników Dentystycznych wyjaśniają cztery kluczowe elementy składające się na technikę czyszczenia zębów nicią dentystyczną:

Zawinięcie nici: dookoła palców środkowych obu dłoni nawijamy ok. 50 cm nici. Następnie napinamy nić, używając kciuka i palców wskazujących, tak by między palcami zostało ok. 2,5-3 cm nici. Manewrując kciukami, umieszczamy nić w przestrzeni między zębami przednimi.

Prowadzenie nici: między palcami powinno znajdować się ok. 2,5-3 cm nici. Przy użyciu palców wskazujących wprowadzaj nić między powierzchnie styczne dolnych zębów.

Ślizganie: ruchem zygzakowatym delikatnie wprowadź nić między zęby. Nie przerywaj nici, mając ją między zębami. Otocz nicią każdą stronę zęba.

Przesuwanie: przesuwaj nić w górę i w dół po powierzchni zęba oraz pod linią dziąseł. Wyczyść w ten sposób każdy ząb, wykorzystując za każdym razem czysty odcinek nici.

Oral-B PRO 750 CrossAction Pink
Oral-B PRO 750 CrossAction Pink
(34)

Akumulatorowa szczoteczka elektryczna do zębów stworzona w technologii Braun, w kolorze różowym - opakowanie promocyjne

Odkryj teraz!

Technika ta jest odpowiednia przy stosowaniu każdego rodzaju nici: woskowanych, niewoskowanych, o grubszym przekroju czy taśm dentystycznych. Nie ma znaczenia, czy zaczynasz od zębów górnych czy dolnych lub przednich albo tylnych. Ważne, by mieć pewność, że każdy ząb został dokładnie wyczyszczony, w tym część tylna, lewa, prawa oraz górna i dolna. Nie wolno zapomnieć też o wyczyszczeniu obszaru pod linią dziąseł oraz zębów, które sąsiadują z miejscami po usuniętych zębach – w miejscach tych również mogą znajdować się resztki jedzenia.

Stosowanie flossera
W przypadku stosowania ręcznego flossera technika czyszczenia jest bardzo podobna. Trzymając mocno uchwyt flossera, skieruj jego końcówkę pod kątem w stronę obszaru, który chcesz wyczyścić (górne lub dolne zęby). Wprowadź nić między zęby i napnij nić, upewniając się, że się nie zerwie. Zastosuj ten sam ruch zygzakowaty co przy użyciu tradycyjnej nici dentystycznej. Umieść nić dookoła zęba, przesuwając ją pod linią dziąseł i wzdłuż powierzchni zęba.

Stosowanie flossera elektrycznego
Ta sama technika obowiązuje podczas używania flossera elektrycznego. Wprowadź delikatnie flosser w odpowiednie miejsce i ruchem zygzakowatym poruszaj nim do przodu i do tyłu. Masz trudności z dotarciem do tylnych zębów? Niektóre flossery wyposażone są w zakrzywione uchwyty, dzięki którym łatwiej jest dotrzeć do mniej dostępnych miejsc.

Czyszczenie w miejscach po zabiegach dentystycznych. Jeżeli nosisz na przykład aparat ortodontyczny, właściwa technika czyszczenia zębów ma znaczenie ze względu na możliwość zahaczenia się nici o druty lub zamki aparatu. Możesz też używać specjalnej nici ortodontycznej, która wyposażona jest w twardą końcówkę, którą łatwo przeciągniemy pod głównym drutem (zwanym też łukiem) aparatu.

Na rynku dostępne są specjalne nawlekacze do nici, czyli giętkie narzędzia z pętelką na jednym końcu i wykałaczką na drugim. Stosując nawlekacz, należy umieścić 50-centymetrowy kawałek nici w pętelce, następnie wprowadzić ostry koniec flossera pod łuk i przeciągnąć pod nim nić. Gdy nić jest już na właściwym miejscu, wykonujemy standardowe ruchy jak przy użyciu samej nici.

Bądźcie delikatni
Niewłaściwa technika czyszczenia zębów nicią może spowodować problemy. Zatem sprawą ważną jest delikatność podczas czyszczenia, zwłaszcza przy użyciu flossera elektrycznego. Upewnij się, że rozumiesz instrukcję użycia flossera, a w razie wątpliwości poproś dentystę lub jego asystenta o instruktaż.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Teraz juz wiem jak nitkowac dobrze, jakos zawsze mi to szlo inaczej:)

  • Zgłoś
patera

patera

Zgłoszone

Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej, do tego przyczynia się również nitkowanie zębów bo nic tak nie denerwuje jak pozostałości jedzenia między zębami. Artykuł bardzo przydatny.

  • Zgłoś
Sheila

Sheila

Zgłoszone

Własciwego nitkowania trzeba się nauczyć,aby bylo skuteczne a nie traumatyczne dla dziaseł.Warto jest na początek poswięcić trochę czsu i co ważne kontrolować się przed lustrem.Dla początkujących łatwiejsze w użyciu są nici woskowane.Perfekcyjna jest woskowana Oral-B.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej