Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść?

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść?

Niektóre dzieci kończą posiłek po trzech łyżkach, inne bawią się jedzeniem.


Są też takie, które nie mogą się skoncentrować podczas obiadu. Wobec małego, wybrednego niejadka rodzice zawsze stają przed tym samym pytaniem: Czy zjadł wystarczająco dużo? Tak naprawdę trudno się dziwić zatroskaniu rodziców. Jeśli jednak Twojego malucha przez cały dzień rozpiera energia, biega i skacze oraz ma ochotę na zabawę, nie masz powodów do niepokoju.

Każde dziecko jest inne i dlatego też ma inne uczucie sytości.
Każda mama powinna pamiętać o tym, że :

 • fizjologiczny rozwój dziecka bywa spowolniony
 • apetyt może się zmieniać wraz z upływem czasu: zazwyczaj (nie jest to określone) maleje około 18 miesiąca życia, aby znów wzrosnąć w wieku szkolnym, kiedy zapotrzebowanie na energię wzrasta
 • brak apetytu jest pierwszą oznaką choroby
 • wpływ na apetyt ma również psychika. Jeśli dziecko skojarzy złe doświadczenie z danym rodzajem pożywienia, może odmówić jego zjedzenia
 • jeśli dziecko nie jest już głodne, nie ma powodu, żeby mu nie wierzyć. Zmuszanie go do dalszego jedzenia sprawi, że mechanizm regulujący uczucie sytości może zostać zachwiany.

Otoczenie ma ogromne znaczenie
Nagły brak apetytu może być związany z różnymi przyczynami, takimi jak:

 • niepokój związany z pierwszym dniem w żłobku;
 • zmianami pory roku;
 • nadejściem ciepłej pogody
Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, je niewiele lub prawie nic, nie rób z tego afery, nadrobi to podczas kolejnego posiłku. Pomocne mogą okazać się proste sztuczki, na przykład: kolorowy talerz z odrobiną małego co nieco (kawałkiem chleba, plastrem sera, garścią orzechów, odrobiną oliwek, dwoma lub trzema klopsikami, pomidorami koktajlowymi i marchewką), które można zjeść rękoma. Nie należy wykorzystywać jedzenia jako nagrody ani kary!

Wprowadź nowe zasady
Jeśli pomimo właściwych porcji i zastosowanych sztuczek, które zachęcają do jedzenia, Twoje dziecko nadal nie chce jeść, powinnaś zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Zacznij od sprawdzenia, co zjada pomiędzy posiłkami. Może okazać się, że suma przekąsek i soków pomiędzy posiłkami składa się na znaczącą liczbę kalorii, które powodują brak apetytu podczas posiłków. W takim przypadku powinnaś zreorganizować pory i sposób podawania posiłków. Zacznij od zaserwowania pożywnego śniadania, bez słodyczy i batoników, a do czasu następnego posiłku zamiast nich zaproponuj jabłko, banana lub marchewkę. Bywa również tak, że nieposłusznie dzieci właśnie podczas posiłku szukają uwagi rodziców i mają im coś nie cierpiącego zwłoki do powiedzenia. Jedynie czasami brak apetytu ma podłoże zdrowotne i może oznaczać nietolerancję glukozy lub celiakię, co może zweryfikować tylko pediatra.

Przeczytaj również:

Pomysły na łatwe i pyszne desery
Na początku maja Polska zakwita na biało-czerwono!...


Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

md1982

md1982

Zgłoszone

Mój 9-letni syn najlepiej by nic nie jadł mając tyle lat dużo rzeczy poprostu nawet nie spróbował. Każdy mi mówi, że wyrośnie z tego, a ja mam wielki problem by namówić go choćby do zjedzenia kanapki z serkiem czy wedlina.

 • Zgłoś

Ja również mam synka niejadka. Kiedy był mały to nie było problemu z jedzeniem. Teraz, kiedy ma 5 lat jego apetyt znacznie się pogorszył. Zje troszkę i twierdzi, że nie jest już głodny. Wiem, że nie należy dziecka zmuszć do jedzenia, bo to przynosi odwrotny skutek. Wierzę, że jego apetyt kiedyś się poprawi. Oby!!!

 • Zgłoś
Ewe88

Ewe88

Zgłoszone

Moja córcia jak była malutka też mieliśmy problem z nakarmieniem jej. Pokazywaliśmy różne rzeczy, robiliśmy po prostu wszystko co się dało a ona i wzięła raz może 2 razy do buzi jedzenie. Ale z czasem to przeszło w wieku 3,5 roku wszystko się zmieniło. Zaczęła próbować wszystkich dań co były. Od tamtej pory nie mamy problemu z jedzeniem

 • Zgłoś

jak byłam dzieckiem to także byłam niejadkiem :) mama dwoiła się i troiła, żebym więcej jadła, ale ja paradoksalnie im bardziej się starała, tym bardziej nie chciałam jeść. Jednak z czasem przeszło mi i zaczęłam mieć apetyt jak wilk;)

 • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej