Buty odpowiednie do biegania w mieście

Buty odpowiednie do biegania w mieście

Poznaj porady ekspertów dla osób, które biegają w mieście.


Bieganie to super sprawa. Podnosi motywację, obniża poziom cukru we krwi i dba o nasze serce. W miastach istnieje wiele miejsc przystosowanych specjalnie do biegania. Tak wiele możliwości sprawia, że nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do biegania w poszczególnych miejscach. Od brukowanych ulic poprzez drogi gruntowe – każda nawierzchnia wymaga noszenia innego rodzaju obuwia. Doktor, Leszek Nagiel, ortopeda z Lublina, podzieli się z nami poradami dotyczącymi wyboru najlepszego obuwia do biegania, które idealnie zaspokoi Wasze potrzeby.

Określ rodzaj swojej stopy

„Bieganie wzmacnia stopy, zwiększa przepływ krwi i uelastycznia stawy. Jeżeli natomiast masz wady stóp, wcześniej czy później możesz doświadczyć kontuzji”, ostrzega doktor Nagiel. Przed zakupem nowych butów do biegania nasz ekspert zachęca do obejrzenia podeszwy starych butów pod kątem uszkodzeń. W zależności od rodzaju sklepienia stopy (podbicia), które może być niskie, normalne lub wysokie, Twoje stopy będą miały specyficzne wymagania.

Znajomość rodzaju podbicia pozwoli sprecyzować wybór obuwia. Nie potrafisz określić swojego rodzaju podbicia? Stań prosto, równomiernie rozkładając ciężar ciała na dwóch nogach i porównaj swoje wyniki z poniższymi wytycznymi:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
  • Normalne podbicie – jeżeli możesz zobaczyć połowę swojego podbicia, to jest ono typowe. Biegacze z normalnym podbiciem mogą nosić praktycznie każdy rodzaj obuwia, najlepiej z odpowiednimi wkładkami.
  • Niskie podbicie – śródstopie dotyka lub naciska płasko na podłogę. Wybieraj obuwie do ćwiczeń z wysoką kostką, które będzie stabilnie trzymać stopę, kompensując wadę.
  • Wysokie podbicie – czy pod Twoje śródstopie bez problemu schowasz piłeczkę golfową? To oznacza, że środkowa część Twojej stopy unosi się ku górze. Biegacze z wysokim podbiciem uskarżają się na ból w wyższych partiach nóg, dlatego warto, by wybierali buty z miękką środkową podeszwą.

Buty powinny amortyzować stopę
Doktor Nagiel jest przekonany, że najlepsze do biegania są idealnie miękkie powierzchnie. Jednak w miastach ścieżki przeznaczone specjalnie dla biegaczy mogą czasami być niedostępne, dlatego warto wybierać obuwie z właściwą amortyzacją. Każdy krok związany jest z naciskiem na stopę 2,5 razy większym niż waga biegacza. Dlatego bieganie na twardym podłożu w obuwiu z niewłaściwym wykończeniem może skutkować nie tylko urazami stóp, ale również nóg i pleców. Buty do biegania z właściwą amortyzacją będą lepsze dla stawów i kończyn dolnych.

Koniecznie rozważ zakupienie butów o bardziej wszechstronnym zastosowaniu.
Osoby mieszkające w mieście przeważnie biegają po kostce brukowej lub po asfalcie. Takie nawierzchnie mogą niekorzystnie wpływać na kondycję stóp biegacza. Dla każdego, kto biega po utwardzanych bądź nierównych powierzchniach doktor Nagiel poleca buty o bardziej wszechstronnym zastosowaniu. Idealnie sprawdzą się one u osób biegających w mieście, ponieważ nie powodują przeciążenia stawów kolanowych. Korzystniej jest wybrać buty z niższą podeszwą, które będą bardziej stabilne. Dlatego następnym razem, zamiast butów do biegania, wybierz takie o bardziej wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki nim w prosty sposób unikniesz skręcenia kostki lub przewlekłych złamań.

Zakupienie właściwych butów do biegania wcale nie musi być trudne. Znajomość rodzaju swojego podbicia oraz wybór obuwia, które odpowiednio amortyzuje stopy pozwoli Ci uniknąć poważnych kontuzji i umożliwi bieganie po dowolnej powierzchni. Stosując nasze porady podczas biegania będziesz mogła/mógł czuć się komfortowo, niezależnie od tego, gdzie Cię nogi poniosą.

Gotowi do biegu
Bieganie to najprostsza, najbardziej naturalna forma ruchu dla zdrowia.

Ćwiczenia na płaski brzuch
Chcę mięć płaski brzuch – to jedno ze stwierdzeń, które trenerzy osobiści słyszą najczęściej.

Piramida żywienia i porady żywieniowe
Piramida żywienia oferuje porady pomagające zrównoważyć dietę i spożycie posiłków by uzyskać korzyści zdrowotne.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Ciepły prysznic, relaks przed telewizorem i pewność z podpaskami Always w te trudne dni sprawiają, że czuję się dobrze. Odkąd używam Always (niezwykle chłonne) nie jestem już tak rozdrażniona i spięta, jak wcześniej. Wiem, że nowe podpaski, to pewność w każdej sytuacji!

"

przez Ambasadora
Alafi6

Opinia o podpaskach Always Ultra

Opinia o podpaskach Always Ultra

"

Moi znajomi są zachwyceni Always Ultra. Wszystkie przyjaciółki są zgodne, te podpaski to rewelacja! 100% chłonności, zabezpieczenia przed przeciekaniem, cena wspaniała, jakość!

"

przez Ambasadora
cedroa

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.