5 faktów na temat ospy wietrznej

5 faktów na temat ospy wietrznej

Dla niektórych dzieci ospa wietrzna to zaledwie swędzące utrapienie, dla innych bardzo niebezpieczna choroba


1. Ospa wietrzna wywoływana jest wirusem Varicella Herpes Zoster. Jest to silnie zakaźna choroba, którą wcześniej czy później przechodzi większość dzieci, zwykle zimą lub na wiosnę. Najczęściej na ospę wietrzną zapadają dzieci w wieku między 2 a 8 lat. Zwykle choroba ta atakuje szerszą grupę dzieci w tym samym czasie. Z reguły przebieg choroby jest dość uciążliwy, lecz niezagrażający życiu, jednakże w przypadku niewielkiego odsetka zachorowań może dojść nawet do zagrożenia życia. Objawy takie jak zaczerwieniona i opuchnięta skóra wokół pęcherzyków oraz utrzymująca się przez kilka dni z rzędu wysoka temperatura mogą oznaczać, że nie wszystko przebiega prawidłowo. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, bowiem istnieje ryzyko groźnych powikłań, takich jak zapalenie mózgu, zapalenie płuc czy bakteryjna infekcja skórna. Dzieci z obniżoną opornością są w większym stopniu narażone na złapanie wirusa ospy wietrznej oraz występuje u nich wyższe ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji.

2. Wysypka ospy wietrznej na początku pojawia się w postaci licznych małych i czerwonych grudek, które mogą wystąpić wszędzie na ciele, choć najczęściej w pierwszej kolejności widoczne są na twarzy, skórze głowy i tułowiu. Grudki zmieniają się w przezroczyste, wypełnione płynem pęcherzyki w różowej otoczce, które następnie pękają, zasychają i zmieniają się w suche brązowe strupy. Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa nie należy posyłać chorego dziecka do żłobka czy przedszkola zanim wszystkie krostki nie zaschną i nie przekształcą się w strupy. Podczas leczenia najistotniejszą kwestią dla dziecka jest redukowanie dokuczliwego swędzenia. W tym celu należy miejscowo stosować środki przeciwświądowe lub podawać dziecku doustne leki przeciwhistaminowe. Gorączkę należy zbijać podając preparaty zawierające paracetamol. Nie wolno stosować aspiryny, gdyż grozi to wywołaniem zespołu Reye’a, choroby rzadkiej, lecz potencjalnie śmiertelnej. Zwykle ospa wietrzna trwa od 7 do 10 dni, a jej pierwszymi objawami przed wystąpieniem wysypki są: podwyższona temperatura, utrata apetytu, katar i kaszel.

3. Ospa wietrzna rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu osoby zainfekowanej. Nosicielami choroby są jedynie ludzie, a do rozprzestrzenienia się wirusa dochodzi przede wszystkim podczas bezpośredniego kontaktu i w mniejszym stopniu drogą wziewną. Zakażone wirusem osoby zarażają innych na jeden lub dwa dni przed i przez około 5 dni po pojawieniu się wysypki. Od dnia kontaktu z wirusem do pojawienia się wysypki upływa zwykle od 10 do 21 dni.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

4. Osoba, która przeszła ospę wietrzną uodparnia się na ponowne zakażenie wirusem na całe życie. Bardzo rzadko dochodzi do ponownego zachorowania na ospę wietrzną, choć wirus pozostaje w formie uśpionej w naszym układzie nerwowym, co w przyszłości może spowodować rozwój innej choroby, tj. półpaśca. Jest to choroba, w której wysypka występuje po jednej stronie ciała, nawet w jamie ustnej. Choroba rozwija się podobnie jak ospa wietrzna i charakteryzuje dość ciężkim przebiegiem. Do najczęstszych objawów należą gorączka, suchy kaszel i ból gardła.

5. Szczepienia ochronne przeciw ospie wietrznej można stosować u dzieci już od 9 miesiąca życia. Szczepionkę tą, podawaną w formie zastrzyku w ramię, można łączyć ze szczepionkami przeciwko innym chorobom. Ta forma profilaktyki uznawana jest za bezpieczną i bardzo rzadko wywołuje efekty uboczne, takich jak ból i opuchlizna wokół miejsca szczepienia, podwyższona temperatura ciała lub, w bardzo rzadkich przypadkach, uogólniona wysypka podobna do tej pojawiającej się w czasie choroby. Dzieciom poniżej 12 roku życia zalecana jest jedna dawka szczepionki. Kobiety w ciąży, które zachorują na ospę wietrzną koniecznie powinny zawiadomić o tym fakcie swojego lekarza w celu natychmiastowego przyjęcia leku przeciwwirusowego.© Gallo Images

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.