Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Domowe porady: sposoby na oparzenia słoneczne

Domowe porady: sposoby na oparzenia słoneczne

0
Skóra piecze!
Wszystko dzieje się tak szybko: tyko jak uniknąć oparzenia słonecznego? Dowiedz się, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Latem robimy to wszędzie, w parku – w ogrodzie, na basenie i na balkonie – korzystamy ze słońca. Czasami zapominamy o właściwej ochronie przed promieniami UV i oparzenie gotowe. Z drobniejszymi oparzeniami możemy poradzić sobie w domu, w przypadku poważnych trzeba udać się do lekarza. Dowiedz się, skąd się bierze oparzenie, dlaczego jest niebezpieczne i jak można go uniknąć.

Jak rozwija się oparzenie słoneczne

Każdy lubi słońce i ciepło, ale korzystając z pięknej pogody trzeba się odpowiednio chronić. Jeśli o tym zapomnimy, skóra szybko będzie narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV. Szczególnie narażone są dzieci i osoby o jasnej karnacji. Oparzenie słoneczne powstaje w wyniku działania promieni UVB: ten rodzaj promieniowania dociera do naskórka i może wyzwalać reakcję zapalną. Promieniowanie UVA też jest szkodliwe. Jest wykorzystywane w solariach, ponieważ głębiej penetruje skórę. Przy dłuższej ekspozycji również ten rodzaj promieniowania wywołuje oparzenia. Ponadto promienie UVA mogą uszkadzać włókna kolagenowe, dzięki którym skóra jest napięta. Właśnie dlatego promienie UVA odpowiadają za powstawanie zmarszczek.

Pierwsza pomoc: co robić w razie oparzenia?

Jeśli podejrzewasz oparzenie słoneczne, natychmiast zejdź ze słońca i zacznij schładzać poparzone miejsca. Dużo pij i nałóż maść przeciwko oparzeniom. Możesz też zastosować domowe metody:

 • Żel aloesowy nawadnia i wygładza skórę.
 • Twarożek i jogurt przynoszą szybką ulgę. Rozsmaruj grubą warstwę na gazie lub innej cienkiej tkaninie i przyłóż taki kompres na poparzone miejsce.
 • Możesz schłodzić skórę kompresem z herbatą lub wodą. Zielona herbata ogranicza uszkodzenia komórek. Jeśli masz słabe krążenie, stosuj chłodną wodę, ale nie bardzo zimną.

Niektórzy zalecają nacieranie oparzeń alkoholem, octem jabłkowym lub cytryną. Jednak nie jest to dobry pomysł, ponieważ po ich aplikacji skóra szczypie i łatwo ulega podrażnieniom ze względu na działanie alkoholu, octu lub kwasu. Pamiętaj, że w przypadku oparzenia słonecznego nie należy skóry dodatkowo obciążać.

Oparzenie słoneczne: trzy stopnie

Oparzenia słoneczne można podzielić na trzy stopnie:

 • Łagodne oparzenie I stopnia: skóra jest zaczerwieniona, napięta i piecze, szczególnie przy dotyku.
 • Jeśli na skórze pojawią się pęcherze, którym towarzyszy ból, jest to poważne oparzenie II stopnia. Niekiedy po zagojonych pęcherzach pozostają blizny.
 • W najpoważniejszym oparzeniu III stopnia powstają rany, które wymagają leczenia.

W przypadku oparzeń II i III stopnia należy skonsultować się z lekarzem. Warto też skorzystać z porady przy lżejszym oparzeniu, jeśli towarzyszą mu dreszcze, ból głowy i gorączka. Mogą to być objawy udaru słonecznego. W przypadku małych dzieci oparzenie słoneczne należy zawsze konsultować z lekarzem pediatrą. Jeśli krem z filtrem przeciwsłonecznym pozostawi plamy na ubraniu, należy je wyprać w zwyczajnym środku piorącym. Wypróbuj Ariel Allin1 PODS COLOR&STYLE – to bardzo praktyczne kapsułki, zapewniają skoncentrowaną moc piorącą i są opracowane tak, żeby szybko rozpuszczać się w wodzie. Wszystkie detergenty przechowuj zawsze poza zasięgiem dzieci, na przykład w zamkniętej szafce. Nigdy nie zostawiaj środków piorących na pralce ani na podłodze.

Dlaczego oparzenia słoneczne są tak niebezpieczne

Poparzenie skóry jest nie tylko bolesne, ale również stwarza zagrożenie dla zdrowia. Promieniowanie UV może powodować raka. Dlatego nadmierne opalanie prowadzące do oparzeń jest dla skóry bardzo szkodliwe.

Zapobieganie oparzeniom: to proste!

 • Najważniejsze: stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Lepiej wybrać za mocny filtr niż za słaby. Osoby o jasnej karnacji powinny wybierać silną ochronę kremów z filtrem 50, ponieważ łatwiej ulegają oparzeniom niż osoby o ciemnej karnacji.
 • Unikaj słońca w południe. W środku dnia promieniowanie UV jest najsilniejsze.
 • Po pływaniu ponownie nałóż krem w filtrem. Tylko w ten sposób zapobiegniesz oparzeniu.
 • Lepiej nałożyć za dużo kremu niż za mało. Nie zastanawiaj się: za każdym razem nałóż mniej więcej trzy łyżki stołowe kremu.
 • Noś lekkie ubrania chroniące skórę. Kapelusz ochroni głowę i szyję. Wskazówki na temat ochrony włosów przed słońcem znajdziesz w odrębnym artykule.
 • Dbaj o skórę i ciało zarówno od zewnątrz jak i od środka. Owoce zawierające witaminę C wspomagają naturalną ochronę skóry. Latem należy dobrze o siebie dbać. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Masz własny sposób na oparzenia słoneczne? Podziel się nim w komentarzu.

0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie