tatuaze-sztuka-czy-moda

Tatuaże. Sztuka czy moda?

Tatuaże mogą dodawać nam siły, ale także nas naznaczać.


Sprawiają, że człowiek staje się w oczach innych unikalny, inny, czasem także w negatywnym znaczeniu. Gwiazdka na Twoim ramieniu, napis ""Kocham Cię"" na przedramieniu lub hebrajskie cytaty na plecach… Dlaczego robimy sobie tatuaże?

Obrazek wprowadzany za pomocą igły pomiędzy dwie warstwy skóry w ostatnich latach stał się ozdobą. Nasi rodzice z kolei uważali go za skandaliczny sposób wyrażania siebie, który na dodatek pozostaje na zawsze. Chociaż sens tatuażu polega na uwiecznieniu czegoś, to jednak wciąż ciężko pozbyć się niektórych skojarzeń. Tatuaż to dużo więcej niż obrazek, napis zrodzony z nagłego zapału, czy wzorek, a mistycyzm otaczający sztukę tatuażu wzmacniany jest przez minione tysiąclecia.

Już w czasach starożytnych Egipcjanie i Rzymianie robili sobie tatuaże. W ten sposób zdobili swoje ciało nawet władcy, przykładem na to jest Franciszek Ferdynand. Słowo „tatuaż” pochodzi od polinezyjskiego słowa „tatau“, które oznacza „zostawić ślad”. Bez względu na to, o jakiej grupie etnicznej byśmy nie mówili, tatuaże zawsze pełniły ważną rolę w określaniu przynależności społecznej czy religijnej. Często pełniły też funkcje związane z rytuałami. Malowanie ciała odgrywało w poszczególnych grupach etnicznych podobne role. Wiązało się – a w niektórych plemionach wciąż wiąże się – z określeniem rangi, pozycji zajmowanej w ramach danej społeczności. Tatuaż był też formą ochrony czy sposobem na okazanie bohaterstwa. Inne wzory były wykorzystywane przez kobiety, inne przez mężczyzn. Podczas gdy mężczyźni zdobieni byli tatuażami przedstawiającymi walkę, polowanie lub różne rytuały męskości, kobiety na swoim ciele umieszczały obrazy symbolizujące płodność. Oprócz czczenia przodków wykorzystywano je również do oznaczenia wewnątrz plemienia kogoś wyklętego bądź ukaranego.

Negatywne postrzeganie trwałego malunku na skórze nie jest przypadkowe. Członkowie jednej z najgroźniejszych organizacji przestępczych – japońskiej Yakuzy – mają tatuaże pokrywające całe ciała. Jest to jeden z przykładów na to, jak w jednoznaczny sposób tatuaże określają człowieka i w jakich przypadkach malowanie ciała służy sztuce, a w jakich wyrażaniu siebie. W więzieniach z racji ograniczonych możliwości wyrazu pojawiały się tatuaże w postaci napisów lub rozróżniających znaków noszonych do końca życia, na przykład gwiazda pomiędzy palcem wskazującym i środkowym bądź łza na twarzy.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach tatuaż dla człowieka kultury zachodniej porzucił swoją dawną rolę symbolu i wyróżnika. Stał się za to elementem mody postrzeganym jako trwały malunek na ciele. Przed oddaniem naszego ciała działaniu igły trzeba zastanowić się, czym chcemy je ozdobić. Czy warto dać sobie „wydziarać” imię naszego ukochanego albo cytat, który za parę lat będziemy uważać za śmieszny? Przykładem na to, w jakim stopniu symbolika tatuażu uległa zmianom, jest noszenie ich przez celebrytów.

A zatem, czy tatuaż to sztuka, czy też raczej chwilowa moda? Zdaniem niektórych, od kiedy dostęp do niego mają wszyscy, stał się raczej wyłącznie biżuterią. Piękny obraz, orzeł z rozpostartymi skrzydłami lub umieszczony na ramieniu syczący wąż to przykłady sztuki tatuażu, a tatuażysta je wykonujący jest twórcą pracującym na żywym płótnie. Zanim podejmiemy decyzję, weźmy pod uwagę, że wzór, który dziś jest popularny i lubiany, w przyszłości może otrzymać nowe pejoratywne znaczenie.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Gabi

Gabi

Zgłoszone

Uwielbiam tatuaże i przede mną kolejne dziaranie w jah love tattoo studio! Nie mogę się doczekać wizyty u Huberta, który stworzy kolejny wzór na moim ciele ;) dobrze, ze zblizaja sie wakacje, wtedy moje tatuaze sa w stanie ujrzec swiatlo dzienne :D

  • Zgłoś

Tatuaże zawsze bardzo mi się podobały, ale moim zdaniem muszą coś symbolizować. Sama mam jeden i myślałam, że na tym się skończy, ale to wciąga i znowu mam w plamach :)

  • Zgłoś
Adkal

Adkal

Zgłoszone

Ja decyduje się na tatuaż już od 11 lat i zawsze jest jakieś ale....

  • Zgłoś

akaem

Zgłoszone

moje marzenie mały tatuaż na ...ale kiedyś to zrobię :)

  • Zgłoś

Nie posiadam zadnego ale bardzo mi sie podobaja i moze kiedys wkoncu sie zdecyduje.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Opinia o kapsułkach do prania Vizir GO Pods

Opinia o kapsułkach do prania Vizir GO Pods

"

Kapsułki Vizir są rewelacyjne, ich testowanie to fantastyczna przygoda , możliwość nawiązania nowych rozmów i dzielenie się spostrzeżeniami wśród przyjaciół i znajomych, efekty prania zaskakujące. Polecam wszystkim którzy jeszcze nie porównali prania w zwykłym proszku a prania z kapsułką, na bank proszek pójdzie w odstawkę.

"

przez Ambasadora
wiolka1225244616

Opinia o kapsułkach do prania Vizir GO Pods

Opinia o kapsułkach do prania Vizir GO Pods

"

Kapsułki Vizir GO Pods zrewolucjonizowały moje dotychczasowe wyobrażenia o praniu. Do tej pory preferowałam formułę tradycyjnego proszku do prania, który dozowałam przed praniem, a jego przechowywanie pod zlewem w kuchni nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Teraz kompaktowa kapsułka nie zajmuje dużo miejsca i łatwo dostosować do prania w ilości 5 kg.

"

przez Ambasadora
Marusha100867