James Dean: buntownik bez powodu

James Dean: buntownik bez powodu

James Dean to niewątpliwie legenda amerykańskiego aktorstwa. Niespodziewana śmierć w młodym wieku, a także role zbuntowanych młodzieńców uczyniły go nieśmiertelną ikoną nonkonformizmu każdego młodego pokolenia.


„Jak na ekranie, tak i w życiu Dean był „niemożliwy”. Jeździł motocyklem. Bywały dni, kiedy się nie golił. Ubierał się wtedy byle jak, niechlujnie, co było niezmiennie interpretowane jako przejaw buntu” – tak opisuje Deana reżyser Nicholas Ray.

Dzieciństwo i pierwsze sukcesy na scenie
James Dean urodził się w 1931 roku w Marion, w amerykańskim stanie Indiana. Już jako dziecko Dean interesował się sztuką i teatrem, ponadto fascynowały go wyścigi samochodowe i sport. Po ukończeniu szkoły średniej zaczął studiować prawo, jednak porzucił je dla nauki aktorstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, gdzie uczęszczał na warsztaty Jamesa Whitmore’a.
W 1950 roku Dean wziął udział w telewizyjnej reklamie pepsi. Próbował rozmaicie zarabiać na życie, a jednocześnie nie przestawał szukać dróg wejścia do przemysłu filmowego. Na początku lat 50. zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie udało mu się dostać role w kilku serialach telewizyjnych. Studiował również w znanym Actor’s Studio.

Pierwszą dużą rolę Dean dostał w 1954 roku w filmie samego Elii Kazana, Na wschód od Edenu. Była to adaptacja znanej powieści Johna Steinbecka. Gra aktorska Deana została nagrodzona pośmiertną nominacją do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.
W 1955 roku Dean otrzymał natomiast najlepszą rolę w swoim życiu, zagrał w filmie Nicholasa Raya – Buntownik bez powodu. Dzieło to stało się kultowym filmem młodego pokolenia lat 50., synonimem młodzieńczego buntu.
Ostatnim filmem, w którym wystąpił Dean, był Olbrzym. Dzieło weszło na ekrany już po śmierci aktora, w 1956 roku, a Dean otrzymał za rolę teksańskiego potentata naftowego drugą pośmiertną nominację do Oscara.

Old Spice Wolfthorn
Old Spice Wolfthorn
(41)

Zestaw podarunkowy Old Spice dla mężczyzn

Odkryj teraz!

Zgubna miłość do szybkich samochodów
James Dean od dzieciństwa interesował się samochodami i marzył o wyścigach. Udało mu się zrealizować te plany po otrzymaniu angażu w Buntowniku bez powodu. Kupił wówczas kilka samochodów wyścigowych (między innymi Porsche 356 Speedster), którymi jeździł w zawodach (np. w Palm Springs Road Races) i zajmował wysokie miejsca na podium.
Ostatnim samochodem, jaki nabył było Porsche 550 Spyder, które otrzymało pseudonim „Little Bastard”. Dean kazał go nawet umieścić na karoserii. Właśnie tym samochodem 30 września 1955 roku James Dean zderzył się z Fordem Custom Tudor i był to jego ostatni wyścig.

Postać James’a Deana jest niezwykła, jego życie było szalone, emocjonalne i do dnia dzisiejszego uznawane jako styl życia ikony męskości, buntownika. Dzisiejsi mężczyźni bardziej o siebie dbają, używają wody po goleniu co rówież jest bardzo męskie.

Przedstawione produkty

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora