Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Przejście na emeryturę w czterech prostych krokach

Przejście na emeryturę w czterech prostych krokach

0
Przejście na emeryturę to wielka zmiana w życiu... Kiedy jest na to odpowiedni moment? Jak zaplanować cały proces? Przeczytaj nasze wskazówki i poznaj cztery proste kroki, które ułatwią Ci przejście na emeryturę – bez zbędnego stresu!
1. Wybierz odpowiedni moment
Niektórzy podejmują decyzję o przejściu na emeryturę tylko ze względu na swój wiek, jednak każdy jest inny. Jak rozpoznać, że już czas przejść na emeryturę? Pomyśl na przykład o swojej pracy – czy stała się dla Ciebie uciążliwa, nie daje Ci satysfakcji tak jak dawniej? Istotna jest również kwestia finansów – znacznie łatwiej będzie Ci przejść na emeryturę, kiedy dzieci już opuszczą dom rodzinny, kredyt hipoteczny zostanie spłacony i nie będziesz już miała żadnych większych zobowiązań finansowych. Warto dokonać także rzetelnej oceny swojego stanu zdrowia. Jeżeli chcesz podróżować i spędzać czas z wnukami, ale Twoja kondycja fizyczna nie jest już taka jak kiedyś, być może nadszedł odpowiedni czas, aby przejść na emeryturę. W ten sposób będziesz mogła cieszyć się pełnią życia jeszcze bardzo długo. 
 
2. Uporządkuj swoje finanse
Pomyśl, co chciałabyś robić na emeryturze, ile to wszystko mogłoby kosztować i czy nie jest to dla Ciebie zbyt duże obciążenie finansowe. Przykładowo: bardzo często osoby, które właśnie przeszły na emeryturę wydają dużo pieniędzy na podróże i inne ekscytujące atrakcje; z biegiem lat ilość wydawanych pieniędzy jest coraz mniejsza, ponieważ coraz częściej decydują się spędzać czas w domu. Zbierz informacje na temat Twojej faktycznej sytuacji finansowej – jak wysoka będzie Twoja emerytura, jakie masz oszczędności, udziały i nieruchomości. Porozmawiaj z doradcą finansowym i spróbuj zorientować się, czy masz wystarczająco dużo środków na komfortowe życie na emeryturze. Może jednak powinnaś podjąć pewne kroki, takie jak ograniczenie wydatków domowych, znalezienie mniejszego domu/mieszkania czy nawet rozważyć konieczność przepracowania jeszcze kilku lat, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy z myślą o emeryturze. Niektórzy eksperci sugerują pomnożenie sumy rocznych wydatków przez 25 – jeżeli uda Ci się uzbierać taką sumę, powinnaś móc komfortowo przejść na emeryturę, bez obaw o finanse. 
 
3. Nawiąż nowe znajomości
Bardzo prawdopodobne, że kiedy już przejdziesz na emeryturę, będzie Ci brakować codziennych interakcji z kolegami i koleżankami z pracy. Może warto znaleźć nowe koleżanki w pobliżu domu? Rozejrzyj się po okolicy – być może są jakieś kluby czy stowarzyszenia, których członkiem mogłabyś zostać? Możesz też zostać wolontariuszem lokalnej organizacji charytatywnej – tam również poznasz ciekawych ludzi. Zaprzyjaźnij się ze swoimi sąsiadami – być może Twoja nowa najlepsza przyjaciółka mieszka tuż za rogiem!
 
WSKAZÓWKA: Jeżeli poznawanie nowych osób przychodzi Ci z trudnością, rozważ np. pójście na wykład, gdzie nie będziesz musiała od razu nawiązywać rozmowy z ludźmi, których nie znasz. Pamiętaj, że gotowość słuchania i uprzejmy uśmiech bywają równie dobrą zachętą, co umiejętność prowadzenia błyskotliwego dialogu. Aby zawsze czuć się pewnie, zadbaj o swoje zęby – pasta Blend-a-med Whitening Therapy Sensitive zapewni Ci nieskazitelnie biały uśmiech oraz zadba o Twoje dziąsła i szkliwo. 
 
4. Planuj
Jeżeli w pracy byłaś nieustannie zajęta i w ciągłym biegu, być może będziesz czuć się niekomfortowo mając całe mnóstwo wolnego czasu do własnej dyspozycji... Dlatego warto dokładnie zaplanować przejście na emeryturę. Jeżeli chciałabyś podróżować, zacznij rozmyślać, jak urzeczywistnić marzenia. Jeżeli chciałabyś spędzać więcej czasu z własnymi dziećmi i wnukami, zastanów się, czy nie warto byłoby zamieszkać bliżej nich lub regularnie pomagać swoim dzieciom, np. odbierając wnuki ze szkoły czy zostając z nimi w domu, kiedy rodzice pracują. Natomiast jeśli chcesz poświęcić trochę czasu na naukę, zdobyć nową umiejętność, znaleźć sobie kolejne hobby czy spróbować swoich sił w nowej dyscyplinie sportowej, zorientuj się, jakie masz możliwości, skontaktuj się z koleżankami, lokalnymi klubami czy organizacjami – w ten sposób na pewno nie będziesz się nudzić na emeryturze!
 
Planujesz przejść na emeryturę? Z chęcią poznamy Twoje doświadczenia. Podziel się z nami swoimi wskazówkami w komentarzach poniżej. 
5 zaskakujących korzyści płynących ze spacerów
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Więcej świetnych artykułów znajdziesz w zakładce Zdrowie kobiety.
Ten artykuł również może Cię zainteresować: 5 zaskakujących korzyści płynących ze spacerów
Przyłącz się do społeczności Victoria i otrzymuj wybrane artykuły, które mogą Cię zainteresować. Zarejestruj się.
0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie