Jak dbać o włosy: czesanie

Jak dbać o włosy: czesanie

Jeszcze całkiem niedawno istniało przekonanie, że włosy należy czesać codziennie, wykonując przynajmniej 100 powtórzeń. Obecnie, jest to uznawane za przesadne, jednak czesanie włosów jest ważnym elementem w ich stylizacji.


Nadmierne szczotkowanie może przyczyniać się do utraty włosów. Szczotkowanie jest stałym elementem codziennej higieny, jeżeli jednak zauważyłaś, że Twoje włosy nadmiernie wypadają lub stały się cienkie, powinnaś zasięgnąć porady dermatologa.

Dlaczego należy czesać włosy?
Czesanie poprzez wygładzenie łusek (zewnętrznej części włosa), sprawia, że włosy są bardziej lśniące i odbijają światło. Układanie włosów szczotką może również dodać im objętości. Czesanie oczyszcza skórę głowy i włosy. Usuwa również martwe włosy, naskórek oraz inne zanieczyszczenia, które mogą przyczyniać się do namnażania bakterii, a przez to do blokowania porów znajdujących się w skórze głowy jak również mieszków włosowych. Poza tym czesanie pobudza krążenie krwi, a co za tym idzie zwiększa ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych do mieszków włosowych. Istnieje przekonanie, że czesanie stymuluje wzrost włosów, wzmacnia cebulkę włosa i zmniejsza ryzyko ich wypadania. Gruczoły łojowe wydzielają sebum, czyli naturalną substancję ochronną oraz odżywczą włosów. Czesanie stymuluje pracę gruczołów i wspomaga równomierne rozprowadzanie sebum na całej długości włosa, przez co stają się one mocniejsze, gładkie, lśniące, bardziej odporne na uszkodzenia i nie są przesuszone. Nadmiar sebum może gromadzić się na skórze głowy.

Jak poprawnie czesać włosy
Masz proste włosy?
Prostych oraz kręconych włosów nie należy czesać, kiedy są mokre. Są wówczas słabe i podatne na uszkodzenia.

 • Staraj się nie układać fryzury, gdy włosy są mokre.
 • Jeżeli stylizacja mokrych włosów jest konieczna, użyj rzadkiego grzebienia, a czesanie zacznij od końców i postępuj w kierunku nasady włosów.
 • Nie wycieraj włosów ręcznikiem, możesz je łatwo poplątać. Zamiast tego rękoma wyciśnij włosy, a następnie wysusz je suszarką lub zawiń w ręcznik.

Najlepszy efekt stylizacji uzyskasz na wilgotnych włosach.

Masz kręcone włosy?
Układanie kręconych i falistych włosów, kiedy są jeszcze mokre wzmaga efekt puszenia się. Kręcone włosy nie są podatne na szkodliwe działanie wilgoci, możesz je rozczesać palcami i układać szczotką, grzebieniem lub palcami, kiedy są jeszcze mokre.

 • Użyj grzebienia ze szpikulcem, jeżeli nie chcesz, aby Twoja fryzura straciła objętość.
 • Jeżeli chcesz rozczesać włosy, najlepiej zrób to mokrymi palcami.
 • Zastosuj odżywkę lub inny produkt zapobiegający puszeniu się włosów.
Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Czesanie włosów zacznij od końców
Czesanie długich włosów od nasady może je poplątać i połamać. Łagodniejszym sposobem czesania włosów, zwłaszcza tych podanych na plątanie, jest czesanie krótkimi ruchami począwszy od końców, aż do nasady włosów oraz dzielenie ich na pasma. Tak należy postępować do momentu, kiedy z łatwością będziesz mogła przesuwać szczotkę po całej długości włosów.

Bądź delikatna

 • Podczas czesania lub szczotkowania unikaj potargania włosów.
 • Większość włosów należy szczotkować kilkoma ruchami dwa lub trzy razy dziennie.
 • Nadmiar może być szkodliwy: myj, czesz i używaj produktów do pielęgnacji włosów z umiarem.
 • Ciepło może uszkodzić włosy, dlatego też nie używaj suszarki oraz prostownicy do włosów zbyt często, a podczas korzystania wybieraj możliwie najniższe ustawienia.
 • Unikniesz splątania włosów stosując nawilżającą odżywkę lub taką, która ułatwia rozczesywanie.

Wybierz odpowiednią szczotkę
Szczotki są dostępne w różnych kształtach i wielkościach. Poproś swojego fryzjera o poradę w wyborze odpowiedniej dla Ciebie szczotki. Zwróć uwagę na długość oraz grubość swoich włosów, jak również wrażliwość skóry głowy i fryzurę.

 • Płaska szczotka, to szeroka szczotka, która nadaje się do czesania większości rodzajów włosów.
 • Okrągła szczotka służy do układania włosów oraz loków.
 • Jeżeli masz krótkie lub cienkie włosy, używaj szczotki o miękkim i cienkim włosiu.
 • Szczotki z naturalnym włosiem mają najbardziej wszechstronne zastosowanie, są delikatne dla włosów, nadają im gładkości i blasku. Specjaliści polecają szczotki z włosia dzika.


Najlepsze efekty można uzyskać dzięki szczotkom, które mają mieszane włosie: sztuczne oraz naturalne.

 • Gumowa poduszeczka, w której osadzone jest włosie dostosowuje się do kształtu Twojej głowy.

Dbaj o czystość szczotki
Ze względów higienicznych należy dbać o czystość szczotki. Regularnie usuwaj z niej włosy i myj przynajmniej raz w miesiącu, aby usunąć sebum, pozostałości produktów do pielęgnacji włosów oraz kurzu, których z pewnością nie chcesz z powrotem przenieść na swoją głowę. Do czyszczenia szczotki użyj ciepłej wody z szamponem lub roztworu wody z sodą oczyszczoną, a następnie obficie opłucz szczotkę wodą. Do czyszczenia przestrzeni pomiędzy włosiem możesz użyć starej szczoteczki do zębów. Jeżeli Twoja szczotka do włosów traci włosie jest to znak, że należy ją wymienić na nową. Odpowiednio dobrana szczotka pielęgnuje zdrowe włosy.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

kasia

kasia

Zgłoszone

Oj tak... Czesanie to był mój wielki problem. Ciągnięcie, niewłaściwy ruch i wszystko na marne. Musiałam poradzić się ekspertki, zobaczyć jak to robi, spróbować naśladować jej ruchy. Doskonale tutaj sprawdziła się Pani Ania z Shake Your Head, która zawsze dba o świetny kontakt ze mną podczas stylizacji. W dużej mierze dzięki niej czesanie nie jest już dla mnie męką :)

 • Zgłoś

Mam włosy już dość długie,do zapięcia od stanika i zaczęły się problemy z rozczesywaniem włosów..o zgrozo ile mi podczas tego rytuału wypada włosów to się w głowie nie mieści.Próbuje z olejkami, odżywkami i nic dalej ciężko rozczesać moje kłaczki szczególnie po myciu jak i rano po przebudzeniu dlatego postanowiłam że za dwa tyg zafunduje sobie zabieg keratynowego prostowania włosów ponieważ są one ani proste ani całkiem kręcone za to puszące i strąkowate także już lada chwila będzie po problemie

 • Zgłoś
morest

morest

Zgłoszone

Jeśli ktoś ma naprawdę problemy z rozczesaniem włosów to polecam tangle teezer. Od kiedy go używam, czesanie włosów nie równa się z bólem i płaczem.

 • Zgłoś

No dobra...będę się czesać.. Bo do tej pory było to dla mnie torturą, skorzystam z podpowiedzi..

 • Zgłoś
Opinia o kapsułkach do prania Vizir GO Pods

Opinia o kapsułkach do prania Vizir GO Pods

"

Kapsułki Vizir są rewelacyjne, ich testowanie to fantastyczna przygoda , możliwość nawiązania nowych rozmów i dzielenie się spostrzeżeniami wśród przyjaciół i znajomych, efekty prania zaskakujące. Polecam wszystkim którzy jeszcze nie porównali prania w zwykłym proszku a prania z kapsułką, na bank proszek pójdzie w odstawkę.

"

przez Ambasadora
wiolka1225244616

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.

Opinia o kapsułkach do prania Vizir GO Pods

Opinia o kapsułkach do prania Vizir GO Pods

"

Kapsułki Vizir GO Pods zrewolucjonizowały moje dotychczasowe wyobrażenia o praniu. Do tej pory preferowałam formułę tradycyjnego proszku do prania, który dozowałam przed praniem, a jego przechowywanie pod zlewem w kuchni nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Teraz kompaktowa kapsułka nie zajmuje dużo miejsca i łatwo dostosować do prania w ilości 5 kg.

"

przez Ambasadora
Marusha100867