Dla kogo Uniwersytet Trzeciego Wieku?


Rodzina
2/02/2021
Babcia i dziadek idą na studia!

Uniwersytety Trzeciego Wieku od kilku lat robią furorę wśród emerytów i rencistów. To nie tylko sposób na zdobycie wiedzy, ale także przywrócenie radości życia.

Według panującej opinii wiek dojrzały i starość to dla wielu osób okres zobojętnienia, utraty radości życia, smutku i spadku życiowej aktywności. Szczególnie wtedy, gdy dzieci i wnuki są daleko, a sytuacja finansowa nie pozwala na prowadzenie aktywnego trybu życia pełnego spotkań poza domem czy podróży. Ale wcale nie musi tak być! Frekwencja i relacje słuchaczy polskich uniwersytetów trzeciego wieku pokazują, że okres kiedy zamknęliśmy już rozdział związany z pracą zawodową, także może być piękny.

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytety Trzeciego Wieku to nic innego jak placówki dydaktyczne dla osób w podeszłym wieku, których celem jest poprawa jakości życia osób starszych. Najczęściej zlokalizowane są przy działających uczelniach wyższych, ale prowadzą je także kluby emeryta czy szkoły podyplomowe. Choć niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, według danych Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce takich placówek jest około 400. Z pewnością znajdują się więc także i w Twojej okolicy. Może to być świetna propozycja dla Twojej mamy czy taty, którzy borykają się z nadmiarem wolnego czasu.

Ile to kosztuje?

Zasady działania wszystkich uniwersytetów trzeciego wieku w naszym kraju są podobne. Przystępując do studiów należy wpłacić wpisowe, które zwykle wynosi maksymalnie 50 zł za cały semestr nauki. Czasem słuchacze płacą także miesięczne czesne, które wynosi kilka złotych. W przypadku zajęć, na potrzeby których organizatorzy muszą wynająć specjalną salę - takich jak basen, joga czy tai-chi - mogą także obowiązywać dodatkowe opłaty. Ich koszt jest jednak minimalny i nie przekracza kilku złotych za zajęcia. Podobnie jest z lektoratami.

Co daje udział w UTW?

Wypełnienie pustki związanej ze zmianą trybu życia jest jedną z zalet uczestnictwa w zajęciach UTW. Ale oczywiście nie jedyną. Starsi studenci mogą bowiem przede wszystkim poszerzać swoją wiedzę i nabywać nowe umiejętności w różnych sekcjach, zgodnych z ich zainteresowaniami - historycznej, medycznej, komputerowej, filmowej czy turystycznej. Okres emerytury to także świetny czas na nadrobienie zaległości z przeszłości. Wielu seniorów właśnie na uniwersytetach trzeciego wieku rozpoczyna naukę języków obcych - angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, a nawet.. japońskiego! Warto przy tym dodać, że zajęcia przewidują także aktywności sportowe - marsze z kijami po najbliższej okolicy, gry zespołowe czy... taniec!

Razem raźniej

Dla osób na emeryturze niezwykle ważne jest także poczucie przynależności do określonej grupy. Podczas zajęć nawiązują się liczne przyjaźnie, a obecność rówieśników dodatkowo dopinguje do wyjścia z domu i spotkań.

Korzyści zdrowotne

Jak pokazują badania pozytywne nastawienie do życia oraz fizyczna i umysłowa aktywność, którą umożliwiają uniwersytety trzeciego wieku, poprawiają kondycję osób starszych. Wśród uczestników zmniejsza się ryzyko chorób typowych dla procesu starzenia, takich jak choroba Alzheimera, depresja czy bezsenność. Sprawdź więc możliwości w Twojej okolicy i podsuń swoim rodzicom pomysł pójścia na studia!