Ciekawe Zwyczaje Noworoczne Z Całego Świata | Everydayme

Zwyczaje noworoczne na świecie: uniwersalne życzenia szczęścia, zdrowia i pomyślności

Mieszkańcy różnych zakątków świata często mają odmienne zdania na różne tematy, ale kiedy nadchodzi Nowy Rok wszyscy życzą sobie tego samego: szczęścia, zdrowia i pomyślności. No i świętują – jedzą, bawią się, tańczą i piją morze szampana. Zobacz, w jak nietypowy i niepowtarzalny sposób Nowy Rok jest witany w różnych zakątkach świata.


Na ulicach

Mieszkańcy Samoa jako jedni z pierwszych witają Nowy Rok. Radośni i szczęśliwi ludzie gromadzą się w stolicy, Apii, żeby o północy sfotografować się przed zegarem.

W wielu miejscach świata ludzie wychodzą na ulice – bardzo wielu w Nowym Jorku. Tysiące mieszkańców gromadzi się na Times Square i wspólnie odlicza ostatnie sekundy do północy. W powietrzu lata tysiące konfetti, ludzie się całują, wspólnie śpiewają „Auld Lang Syne”. Wiele dzieci lubi oglądać transmisje z Times Square w telewizji, niecierpliwie czekając na moment, kiedy opuszczona zostanie wielka kula – to znak, że Nowy Rok już nadszedł.

Noworoczne potrawy

Austriacy chętnie piją wino z cukrem i cynamonem, a jedzą pieczone prosię, które symbolizuje powodzenie.

W Brazylii symbolem bogactwa jest soczewica, dlatego w Nowy Rok podaje się zupę z soczewicy z ryżem. Tajowie jedzą specjalnie przygotowany pudding z fasoli mung i ryżu, a na deser podają arbuzy, które ze względu na czerwony kolor miąższu podobno przynoszą szczęście.

Portugalczycy i Hiszpanie często odwołują się w swoich tradycjach do liczby 12. Hiszpanie o północy jedzą dwanaście winogron, a Portugalczycy jedzą rodzynki, które symbolizują powodzenie w każdym z nadchodzących miesięcy nowego roku.

Monety na szczęście

Kiedy mieszkańcy Armenii przygotowują chlebki darin, ugniatają mąkę razem z „dobrymi życzeniami”, a w masie ukrywają monetę. Meksykanie natomiast chowają monety w daniu z grasicy. W obu kulturach ta osoba, która znajdzie monetę będzie miała szczęście w nowym roku. Żeby zapewnić sobie powodzenie w Rumunii, trzeba wrzucić drobne monety do rzeki.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Ogień i woda

Fajerwerki są nieodłącznym elementem zabawy sylwestrowej na całym świecie, a jedne z najwspanialszych tego rodzaju pokazów są organizowane w Chinach, a dokładnie w Pekinie.

Mieszkańcy Ekwadoru zapewniają sobie szczęście paląc strachy na wróble i stare zdjęcia. W Portoryko wylewa się wodę przez okno, żeby odstraszyć złe duchy.

W indyjskich domach, w świątyniach oraz wzdłuż ogrodowych ścieżek zapala się małe lampki nazywane „diwa”. W miastach można podziwiać girlandy światełek elektrycznych, oświetlających budynki. Hindusi robią listy postanowień noworocznych, spłacają długi i składają hołd bogini Lakshmi, która może zapewnić im bogactwo.

Czysty dom

Japończycy i Tajowie bardzo dokładnie sprzątają domy, a Tajowie robią wszystko, by wejść w kolejny rok bez długów. Japończycy, aby zapewnić sobie powodzenie, przystrajają drzwi słomą, która z kolei w domach koreańskich służy do odstraszania złych duchów. Wraz z wybiciem północy Japończycy uśmiechają się, aby zachęcić szczęście, natomiast praktykujący buddyści 108 razy uderzają w dzwony.

Koło szczęścia

Mieszkańcy Filipin zakładają nowe ubrania z wzorami kropek i kół, ponieważ wierzą, że koło przyciąga pieniądze i powodzenie w życiu. Wkładają monety do kieszeni, a uliczni sprzedawcy układają towary tak, żeby wyglądały na okrągłe, na przykład kroją w okrągłe plastry melony, mango czy banany.

Ciekawy zwyczaj podpatrzyliśmy u Duńczyków – wchodzą na krzesła, żeby dosłownie „wskoczyć” w Nowy Rok. Niekiedy po sporej dawce szampana. Nie ulega wątpliwości, że gdybyśmy każdy dzień celebrowali tak, jak Nowy Rok, bylibyśmy bardziej wyrozumiali i zapewnili sobie więcej szczęścia.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora