Gry edukacyjne dla dzieci

Zabawa czy edukacja?

Gry edukacyjne dla dzieci są fantastycznym sposobem spędzania czasu przez dzieci – szczególnie dlatego, że zabawa spełnia podstawową funkcję w psychicznym rozwoju małego dziecka. Zależnie od rodzaju zabawy dziecko uczy się rozumieć pewne zjawiska, fakty ze swego otoczenia, zdobywa doświadczenia, rozwija własną aktywność. Zabawa jest więc dziecięcą formą uczenia się, zdobywania wiedzy i umiejętności.


Zabawa stwarza możliwość poznania świata społecznego. Trafnie dobrane zabawy dodają dziecku wiary we własne siły, a także nie pozostają bez wpływu na stopniowe kształtowanie się optymistycznego stosunku do świata i ludzi. W zabawie dydaktycznej stawiamy przed dzieckiem określony cel, zadanie do wykonania. Ponieważ w procesie rozwiązywania tego zadania najbardziej czynny jest umysł dziecka, zabawy te określane są mianem dydaktycznych, czyli nauczających. Do nich zaliczane są również gry dydaktyczne, które charakteryzują się tym, że w dążeniu do wygranej występuje element współzawodnictwa oraz obowiązują określone reguły. Przy zabawie dydaktycznej osiągnięcie celu nie nazywa się jeszcze wygraną. Samo prawidłowe rozwiązanie zadania sprawia dziecku zadowolenie, natomiast w grze występuje już pojęcie wygranej. Cechą charakterystyczną zabaw i gier dydaktycznych jest fakt, iż inicjuje je nauczyciel, niemniej jednak mogą one stać się środkiem wyzwalającym własną aktywność dziecka. Należy je przygotować wcześniej według określonego planu. Gry edukacyjne dla dzieci naprawdę mogą fantastycznie wspomóc rozwój dziecka.

Zabawy i gry edukacyjne dla dzieci powinny mieć związek z poprzednimi zajęciami prowadzonymi z dziećmi – utrwalać zdobyte wiadomości. Stosując je w przedszkolu możemy się łatwo przekonać, że stwarzają one sytuacje sprzyjające doskonaleniu procesów poznawczych – spostrzegania, porównywania, odnajdywania podobieństw i różnic, klasyfikowania, analizy i syntezy, wyciągania wniosków na podstawie dostrzeganych związków przyczynowo – skutkowych. Obok tego duży wpływ wywierają na kształtowanie umiejętności społecznego działania. Stałe przestrzeganie reguł i prawideł zabaw wdraża dzieci do stosowania ich i do rozumienia potrzeby działalności zespołowej. Ten społeczny wpływ zabaw edukacyjnych może podziałać na formy współżycia nie tylko w przedszkolu, ale również w domu rodzinnym.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Zabawy i gry dydaktyczne powinny mieć obok elementów nauczania cechy przyjemnej zabawy, w której występuje radość, oczekiwanie. Można to osiągnąć poprzez wprowadzenie estetycznych pomocy oraz stosowanie odpowiedniej formy zapowiedzi: krótkiej, zrozumiałej, a jednocześnie zagadkowej, nieco tajemniczej. Stopień trudności odnosimy do liczby i jakości stawianych dzieciom zadań. Dla młodszych dzieci jest jedno lub dwa zadania konkretne, nieskomplikowane. Dla dzieci starszych zwiększamy liczbę i jakość zadań, gdyż łatwe zabawy są dla nich nudne i nie spełniają swej roli.

Podsumowując, analiza istoty zabaw dydaktycznych wskazuje, że dominujące są w nich elementy wychowania umysłowego. Już sam fakt postawienia przed dzieckiem określonego zadania do rozwiązania wyzwala zaciekawienie, budzi aktywność umysłową, której towarzyszy napięcie i skupienie uwagi. W dążeniu do uzyskania pozytywnego wyniku wzmaga się intensywność myślenia: tworzą się wyobrażenia i przypominają wiadomości potrzebne do znalezienia trafnego rozwiązania. Zachodzą tu ważne w rozwoju myślenia dziecka procesy analizy i uogólniania. Trafny wynik utrwala wiadomości dziecka o danym przedmiocie, rozszerza zakres treści pojęcia. Na podkreślenie zasługuje jeszcze jeden moment występujący w tym wysiłku umysłowym w toku zabaw. Wszystkim stanom myślenia towarzyszą uczucia. Są to uczucia wyższe, zwane uczuciami intelektualnymi. Rozwijanie tych uczuć ma duże znaczenie w przygotowaniu dziecka do szkoły, bowiem podłoże uczuciowe w procesie uczenia się pomaga w osiąganiu powodzenia w nauce.

Fajne gry dla dzieci
Gry, które z pewnością polubią Twoje dzieci.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

ewaro

ewaro

Zgłoszone

My też bardzo lubimy gry edukacyjne

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Zobacz jak wygląda pierwszy pokój “Z dumą wspieramy mamy” stworzony w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
  • Pokój dla mam i dzieci

  • Korytarz z wejściami do pokojów

  • Pomieszczenie kuchenno-jadalne