Wycieczka z dziećmi do lasu

Wycieczka z dziećmi do lasu

Jeżeli jesteś rodzicem, który uwielbia spacery po lesie i chciałabyś zabrać swoje dzieci na leśne wędrówki, jednak dla nich to wcale nie jest frajda, pokażemy Ci jak rozbudzić w nich radość z obcowania z naturą.Agnieszka Nowak, mama 9-letniej Marysi, amatorka triatlonu, jazdy na rowerze, pływania, biegania i trenowania na łonie natury; wspólnie z dziećmi planuje dzień w lesie.

Pozwól dzieciom partycypować w planowaniu.
Agnieszka pozwala Marysi uczestniczyć w organizowaniu wyprawy. Prezentuje jej kilka opcji do wyboru. To ona decyduje co wspólnie będziemy robić. Zaangażowanie dzieci w proces planowania, pozwala im skupić się na własnych przeżyciach, przez co nie traktują wyprawy jako zła koniecznego. Bardzo dobrym pomysłem jest zabranie na wycieczkę swojego przyjaciela, najlepiej z mamą. Zabawa w lesie z kimś bliskim to super frajda. Im więcej osób tym lepsza zabawa.

Spraw, żeby przygotowania były dobrą zabawą
Agnieszka zachęca dzieci do wybierania miejsc, które chcą odwiedzić - to jej kolejny sposób na to, aby wycieka do lasu kojarzyła się z dobrą zabawą. Pozwól dzieciom samodzielnie wybrać i spakować przekąski do plecaka. Oczywiście przed wyjściem z domu upewnij się czy plecaki nie są za ciężkie. Zbyt ciężki plecak, potrafi zepsuć całą radość z wyprawy. Podczas przygotowań Agnieszka podpowiada również jakie ubrania należy założyć oraz co ze sobą zabrać na pieszą wędrówkę. (kompas, apteczkę).

Przekąski i woda to podstawa
Agnieszka przygotowuje duży zapas przekąsek, które pozwolą dzieciom zachować energię przez cały dzień. Do jej ulubionych przekąsek należą: owoce, orzechy i kanapki. Podczas spaceru często robi przerwy na posiłek. Szczególnie ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Woda pozwala utrzymać właściwy poziom nawodnienia organizmu. Pamiętaj, że butelki z wodą są ciężkie, dlatego daj dzieciom do niesienia te małe.

Zadbaj o to, aby cały czas były czymś zajęte.
Często odpoczywajcie, co pozwoli Wam również podziwiać piękne widoki - radzi Agnieszka. Podczas odpoczynku, będziecie mogli wspólnie podziwiać piękno otaczającej przyrody, zobaczyć jak słońce tańczy na liściach i poczuć zapach lasu. Podczas ostatniej wyprawy do lasu, dzieci znalazły ślimaka winniczka, bardzo je to podekscytowało. Fascynujące odkrycia i ciekawe znaleziska, pobudzają dziecięcą ciekawość, dzięki czemu szeroko otwartymi oczami chłoną nowości, przecież nigdy nie wiadomo co spotka je za zakrętem.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Wspieraj i podtrzymuj na duchu
Jeśli tempo marszu jest za szybkie, dzieci mogą szybko opaść z sił lub stracić motywację. Dla osoby wysportowanej tak jak Agnieszka, przemierzanie szlaków turystycznych nie stanowi żadnego problemu, jednak to dzieci powinny wyznaczać tempo marszu. Spacer powinien wszystkim sprawiać przyjemność, jeśli jednak dzieci mają ochotę nieco przyspieszyć, pozwól im na to. Wszystko zależy od doświadczenia dzieci, ale Ty zawsze wspieraj ich decyzje i podtrzymuj na duchu. Co zrobić jeśli zaczynają się nudzić lub marudzić? Agnieszka radzi, aby poznać przyczynę problemu niż przeć na siłę do przodu. Dzieci lubią być wysłuchane. Spacer powinien być stosunkowo krótki, dopasowany do możliwości dzieci. Przeforsowanie może je zniechęcić na zawsze.

Agnieszka jest szczęściarą, ponieważ Marysia i jej przyjaciele bez trudu zawsze wytrzymują do końca szlaku. Była szczególnie dumna z ich ostatniego osiągnięcia, czyli 4-kilometrowego spaceru, pod górę. Zwieńczeniem spaceru i jednocześnie nagrodą dla dzieci była wspólna zabawa w strumieniu.

Piesze wędrówki to nie tylko spacer po lesie, ale również obserwowanie ptaków, biwakowanie, wspinanie się po skałach, zwiedzanie i wiele innych ciekawych przygód. Bez względu na to, którą formę spędzania wolnego czasu wybierzecie, zarażaj dzieci swoim entuzjazmem i pozwól im podejmować decyzje. Nim się obejrzysz dziecko same będzie domagało się wspólnego spędzania czasu na łonie natury.

Przeczytaj również:

Jak wybrać najlepszą nianię?Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

spacery po lesie czy parku tylko problem z kleszczami:)

  • Zgłoś

akurat mieszkamy w Bieszczadach, gdzie się nie obejrzymy tam jest las. Jeszcze nie wybraliśmy się na wycieczkę do lasu, ale gdy córka podrośnie napewno zrobimy sobie taką wycieczkę.

  • Zgłoś

Moi teściowe mieszkają praktycznie w lesie więc gdy tylko się do nich wybieramy to jako mieszczuchy wypuszczamy się na długie wędrówki po lesie. Mam 4-letniego synka, który wprost to uwielbia. Zawsze przynosimy z takich wypraw rożne skarby - do tej pory stoi u niego w pokoju wazonik z suszonymi liśćmi. Ostatnim hitem były jednak grzyby, które udało nam się zebrać (kto by pomyślał, śnieg własnie spadł hehe). Każdemu polecam takie dotlenienie :)

  • Zgłoś
beny85

beny85

Zgłoszone

Spacery po lesie i parku są super człowiek sie relaksuje i dotlenia . Wraz z moim synkiem lubimy spędzać czas w parku bo mamy bardzo blisko . Jest gdzie pobiegać i porzucać liśćmi

  • Zgłoś

spacery po lesie czy parku dawniej były czymś oczywistym,teraz rodzice wolą dać dzieciom tablety by mieć spokój i cisze

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej