Wielkanocne tradycje na lany poniedziałek

Wielkanocne tradycje na lany poniedziałek

Lany poniedziałek, zwany też śmigusem-dyngusem jest bardzo popularnym zwyczajem w Polsce. Nie wszyscy jednak zadowalają się polewaniem innych wodą. Kaszubi zdecydowanie preferują smaganie się wierzbowymi gałązkami, a w okolicach Wieliczki mężczyźni przebierają się za Siudą Babę. Zobacz skąd pochodzi lany poniedziałek i jak się go obchodzi w rożnych częściach Polski.


Lany poniedziałek, zwany też śmigusem-dyngusem jest typowo polską tradycją - mało kto za granicą zna ten zwyczaj. U nas jednak nadal jest bardzo popularny.
Zwyczaj polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny pochodzi z XV wieku. Wtedy funkcjonowały dwie osobne tradycje: śmigus polegał na uderzaniu się rózgami, dyngus to chodzenie po domach po datki, którymi najczęściej były jajka. Jeśli ktoś odmówił złożenia choćby symbolicznego datku w poniedziałek wielkanocny, za karę był oblewany wodą.
Pierwsze wzmianki o śmigusie i dyngusie pochodzą z XV wieku i dotyczą rejonów Poznania, gdzie lokalny kościół przestrzegał wiernych przed przesadnym obchodzeniem tych obchodów, często kończących się chuligańskimi wybrykami. Co ciekawe, oblewanie się wodą w świąteczny poniedziałek nie było znane na Pomorzu, gdzie rozpowszechniło się dopiero po roku 1920.

W regionie cieszyńskim oblewano wodą, najczęściej młode panny, a następnie "suszono" je lekkimi uderzeniami witek. Najpiękniejsze dziewczęta były najczęściej zaczepiane w poniedziałek wielkanocny. Jeżeli jakaś dziewczyna pozostała sucha, poczytała to sobie za obrazę: oznaczało to, że żaden kawaler się nią nie interesuje.
Niegdyś, gdy do świąt wliczano też wtorek, dziewczyny miały szansę zemścić się na swoich prześladowcach. Zwyczaj oblewania wodą i smagania rózgami mężczyzn we wtorek zupełnie już jednak zanikł.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Nazwa śmigus-dyngus pochodzi od niemieckiego Schmerckostern (schmacken – bić i Ostern –Wielkanoc). Nie ma pewności co do tego, skąd tak naprawdę pochodzi popularny polski zwyczaj oblewania się wodą w poniedziałek. Niektórzy twierdzą, że pochodzi on z Jerozolimy, gdzie schodzących się i rozmawiających o zmartwychwstaniu Żydów rozganiano sprzed okien wodą.

Co ciekawe, zwyczaju polewania się wodą nie uznają Kaszubi. Zamiast tego, w poniedziałek wielkanocny smagają się wierzbowymi gałązkami.
Lany poniedziałek jest uwielbiany przez dzieci. Każdy rodzic o poranku może spodziewać się mokrej pobudki.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.