Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

O tym, że Święta Bożego Narodzenia znacząco różnią się w różnych rejonach świata, wiemy wszyscy.


Różnice występują jednak również między poszczególnymi regionami Polski. Sprawdź je!

Podobieństwa

Zacznijmy od podobieństw. Na terenie całego kraju panuje przekonanie, że do wigilijnej kolacji domownicy powinni zasiąść, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Dziś nie jest to jednak ściśle przestrzegane. Niektóre rodziny na wigilijnej wieczerzy spotykają się już o 15, inne – dopiero około 20. Powszechna jest również tradycja, że na wigilijnych stołach powinno królować 12 potraw, a każdej z nich należy chociażby spróbować, aby zapewnić sobie dostatek na nadchodzący rok. Jednak, gdy bliżej przyjrzymy się wigilijnym menu, możemy dostrzec znaczne rozbieżności między poszczególnymi regionami Polski.

Wigilijne menu

Sztandarową i najczęściej spotykaną na rodzimych stołach wigilijną zupą jest oczywiście barszcz z uszkami. Na Śląsku, Mazowszu, Podkarpaciu oraz w Wielkopolsce często konkurencję stanowi dla niego jednak zupa grzybowa. Na Pomorzu i Kaszubach niektóre rodziny stawiają na zupę rybną, a na Warmii i Mazurach – owocową. W niektórych miastach i miasteczkach Małopolski podaje się również tradycyjny żurek. Istotne różnice występują również w potrawach, których głównym składnikiem jest mak, serwowany jednak w różnym towarzystwie. Na Podlasiu i w Wielkopolsce zwykle podaje się go z makaronem w formie rurek lub świderków, na Śląsku – najczęściej z chałką, na Lubelszczyźnie i Kujawach spotkać możemy kluski z makiem, a na Podlasiu i Dolnym Śląsku – w formie kutii: z bakaliami, pszenicą i miodem. Regionalnych różnic w przepisach kulinarnych są setki – podróżując po Polsce w okresie świątecznym warto się z nimi zapoznać!

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Skąd się biorą prezenty?

Choć to może być zaskakujące, w zależności od regionu Polski różny jest także dostawca prezentów! Nigdzie jednak nie mówi się dzieciom, że są to prezenty od rodziców, dziadków czy bliskich.  Niekwestionowanym liderem w tej kwestii jest św. Mikołaj, który sprawia radość pociechom na Podlasiu, Pomorzu, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie czy Podkarpaciu. Na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej podarunki dla najmłodszych dostarczane są przez Gwiazdora, a w niektórych częściach Śląska i Zagłębia – przynoszone są przez aniołki będące wysłannikami Dzieciątka Jezus.

Mimo wielu różnic w wierzeniach, tradycjach czy zwyczajach między regionami Polski, mieszkańcy wszystkich rejonów naszego kraju są zgodni, co do jednego: czas Świąt Bożego Narodzenia powinien być pełny ciepła, radosnej atmosfery i życzliwości dla drugiego człowieka!

Przeczytaj również:

Przepisy na ciasteczka świąteczne
6 sposobów, aby zamienić klasyczne przepisy na ciasteczka w wyjątkowy zbiór rozmaitych przysmaków.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Co do zwyczajów na Podlasiu-potwierdzam,wszystko się zgadza ;) Kiedyś słyszałam,że w czasie Świąt ludzie są mili i kulturalni.... Szkoda,że nie każdy ma w sobie takiej iskierki ciepła. Ludzie więcej uśmiechu,życzliwości!!! Nie tylko na święta,na każdy dzień!:)

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora