Święto Flagi Państwowej w różnych krajach

Święto Flagi Państwowej w różnych krajach

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako polskie święto obchodzone jest od 2004 r., wprowadzone zostało na mocy ustawy z dnia 20 lutego tego samego roku.


Polska
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej.

W 1919 r. biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. Przyjęte przez Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski barwy szybko się rozpowszechniły. Były one symbolem państwa, które nie istniało, i narodu, który pod tymi barwami walczył o niepodległość.

Święto Flagi jest obchodzone 2 maja. Tego dnia w 1945 r. żołnierze z polskiej 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli na środku trzeciej kondygnacji Kolumny Zwycięstwa w Berlinie biało-czerwony sztandar.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Stany Zjednoczone
14 czerwca w Ameryce obchodzi się Dzień Flagi, który upamiętnia postanowienia Kongresu z 1777 roku, kiedy to przyjęto rezolucję o fladze narodowej. Po raz pierwszy flaga zawisła na masztach nad Cooch’s Bridge podczas wojny o niepodległość 3 września 1777. W czasie Dnia Flagi wszyscy Amerykanie przystrajają swoje domy w narodowe barwy, wywieszają flagi i demonstrują patriotyzm. Jest to radosny dzień i w wielu miastach organizuje się z tej okazji parady. Podczas Dnia Flagi często też jednostki wojskowe uroczyście spalają stare, podarte flagi.

Co symbolizują elementy flagi USA?
W opisie flagi zaznaczono symbolikę każdego koloru: biały – czystość i niewinność, czerwony – męstwo i niezłomność, niebieski – czujność i sprawiedliwość. Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z 13 pasów, na przemian czerwonych i białych, które symbolizują 13 pierwotnych stanów Ameryki. W lewym górnym rogu na niebieskim tle widnieje 50 pięcioramiennych gwiazd, które odzwierciedlają aktualną liczbę stanów w USA.

Meksyk
24 lutego obchodzone jest święto flagi narodowej. Obecna flaga Meksyku składa się z trzech pionowych pasów: zielonego, białego i czerwonego. Na środku umieszczony jest wizerunek orła siedzącego na opuncji i pożerającego węża, który symbolizuje Tenochtitlan – dawną stolicę Azteków. Barwy flagi pojawiły się po raz pierwszy w roku uzyskania niepodległości – 1810. Miały symbolizować: zielony – niepodległość, biały – religię katolicką, czerwony – jedność narodu złożonego z Europejczyków i Amerykanów tj potomków białych Kreoli i potomków Indian.

Flaga w układzie trzech pasów została zatwierdzona 2 listopada 1821r.
W późniejszym okresie mimo zmian ustroju, przewrotów, rewolucji, zasadnicza forma flagi pozostawała bez zmian, zmieniały się jedynie szczegóły godła. Ostateczna wersja flagi została zatwierdzona 16 września 1968r., jej godło zaprojektował Francisco Eppen Hulguera.

Najlepsze parki rozrywki na świecie
Podczas następnych wakacji wraz z rodziną zaplanuj wycieczkę do najpopularniejszych i największych parków rozrywki na świecie.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.