Rozpoznawanie drzew dla dzieci

Rozpoznawanie drzew dla dzieci

Szukasz inspiracji na edukacyjne i ciekawe spędzanie czasu z dziećmi? Rozbudź w nich zamiłowanie do drzew i otaczającej je przyrody, a z pewnością skorzystają na tym wszyscy.
Michał Kowalski, licencjonowany arborysta z Poznania i właściciel firmy zajmującej się projektowaniem ogrodów, uważa że drzewa zapewniają nam zdrowie oraz przetrwanie. Im więcej wiemy na temat drzew, tym lepsze decyzje ich dotyczące możemy podejmować. „ Powinniśmy rozwijać w dzieciach zrozumienie współczesnych problemów dotyczących światowego drzewostanu , co może w przyszłości rozbudzić w nich chęć walki o ochronę lasów”, uważa Michał.

Oto 6 pomysłów, które pomogą Twoim dzieciom poznać piękno drzew oraz rozumieć ich znaczenie dla otaczającego je świata.

1. Rozbudź w dzieciach zainteresowanie
Michał poleca wspólnie z dziećmi organizowanie wycieczek do parku oraz lasu. Nie przejmuj się jeżeli nie znasz nazw wszystkich gatunków drzew. Porozmawiajcie raczej o kształcie, kolorze liści oraz różnicach pomiędzy nimi. „Postaraj się skupić uwagę dzieci na liściach i pozwól im dokonywać własnych odkryć” radzi Michał. Kiedy dzieci okażą zainteresowanie drzewami, następnym razem na wycieczkę zabierzcie leksykon o drzewach, który pozwoli Wam zidentyfikować poszczególne gatunki. Możecie również pobrać odpowiednią aplikację na telefon. Jest to aplikacja umożliwiająca identyfikację liści na podstawie zrobionego zdjęcia, działa na podobnej zasadzie jak Shazam w przypadku utworów muzycznych.

2. Zwiedzajcie parki narodowe i lasy
Zapierające dech w piersi monumentalne sosny i sekwoje, z pewnością rozbudzą ciekawość każdego. Wykorzystaj także atrakcje zorganizowane specjalnie dla dzieci. Leśnik nauczy dzieci jak odczytać wiek drzewa na podstawie liczby słojów. Dzieci niespostrzeżenie przyswoją nową wiedzę i z pewnością sprawi im to mnóstwo radości.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

3. Zbieranie liści to prawdziwa sztuka
Zbieranie liści może przerodzić się w ciekawe hobby, które pozwoli dzieciom odkrywać różnorodność otaczającego je świata przyrody i jednocześnie pogłębiać wiedzę na temat gatunków drzew. Zebrane liście dzieci mogą zasuszyć wkładając je pomiędzy gazety, a potem do książek. Z ususzonych liści można przygotować wystawę w szkole. Wykorzystaj liście do ozdobienia ręcznie zrobionych kart. Możesz je także przykleić do papieru kreślarskiego i dowolnie ozdobić brokatem lub przygotować zawieszki w kształcie liścia. Więcej oryginalnych pomysłów z pewnością znajdziesz w Internecie.

4. Posadźcie drzewo owocowe
Michał radzi, aby w ogrodzie wspólnie zasadzić drzewo owocowe. Dzieci będą mogły obserwować jego rozwój, a nawet rozkoszować się smakiem samodzielnie zebranych owoców. Należy wybrać drzewo odpowiednie dla klimatu, w którym mieszkacie. Jeżeli nie jesteś pewna, jaki gatunek będzie najlepszy, zasięgnij porady lokalnego ogrodnika.

5. Przygotujcie swój niepowtarzalny przewodnik po gatunkach drzew
Wspólnie z dziećmi spacerujcie po okolicy, zbierajcie liście, nasiona i kwiaty. Z niewielką pomocą Internetu zidentyfikujcie okoliczne gatunki drzew. Ususzcie zebrane skarby, a następnie zgromadźcie je w albumie. Szczegółowo je opiszcie, uwzględniając lokalizację drzewa, z którego pochodzi oraz umieśćcie jego zdjęcie lub rysunek. Wraz ze zmianą pór roku dzieci mogą aktualizować informacje dotyczące drzew i zapisywać zaobserwowane zmiany.

6. Wspomnień czar
Zorganizowane przez Ciebie zajęcia dla dzieci wcale nie muszą nieść wartości edukacyjnych. Pozwól dzieciom gromadzić dobre, rodzinne wspomnienia poprzez frywolną zabawę w cieniu drzew. Michał często przysłuchuje się wspomnieniom dorosłych z okresu dzieciństwa, kiedy to wspinali się po drzewach i huśtali na gałęziach. Te wspomnienia są bezcenne. Dlatego warto znaleźć rozłożyste drzewo, w jego cieniu urządzić piknik, wspólnie z dziećmi malować i czytać książki, a nawet uciąć sobie drzemkę.

Celebrujcie wspólnie spędzony czas w cieniu drzewa.
Zdobywanie wiedzy o drzewach wcale nie musi być nudne. Zaplanuj zajęcia, które rozbudzą dziecięca ciekawość i chęć do zabawy. Wraz z rozwojem Twoje dzieci coraz lepiej zrozumieją i bardziej doceniają wpływ drzew na otaczające środowisko.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

mama04

mama04

Zgłoszone

Fajny artykuł.Jestem z zawodu ogrodnikiem więc moje dzieci znają nazwy większości drzew i krzewów.Poza tym jeden z synów posadził w doniczce kiełkującego kasztana znalezionego w czasie spaceru....teraz go dogląda i jest z niego bardzo dumny.

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.