Pomóż dzieciom przygotować przedstawienie

Pomóż dzieciom przygotować przedstawienie

Każdy uwielbia ciekawe historie z wyrazistymi postaciami, które sprawiają, że się wzruszamy. Opowiadanie historii jest niewątpliwie sztuką, do nauki której warto zachęcać dzieci. Takie zajęcia pomagają rozwijać kreatywność, otwartość, pewność siebie, budują więzi społeczne oraz umiejętność wyrażania emocji. Czytanie opowiadań na głos pomaga rozwijać umiejętność występowania przed publicznością. Warto zachęcać dzieci do opowiadania historii, ponieważ niesie to ze sobą wiele korzyści, a przede wszystkim jest dobrą zabawą.


Dorota Kamińska, nauczycielka w jednym z liceów w Elblągu, przyznaje, że łatwiej udało jej się zachęcić swojego syna niż uczniów do opowiadania historyjek. „Wszystko zaczęło się, kiedy mój syn był mały, a ja czytałam mu bajki na dobranoc. Pewnego dnia zamieniliśmy się rolami. Byłam znudzona czytaniem w kółko tej samej historii, dlatego też poprosiłam go, aby tym razem to on opowiedział mi bajkę. To stało się stałym punktem wieczoru, a nawet przeniosło się na inne obszary życia”.

Wypróbuj wspaniałe porady Doroty, a może uda Ci się zachęcić Twoje dzieci do opowiadania historii.

Poszukaj inspiracji
„Inspirację do pisania można znaleźć dosłownie wszędzie”, mówi Dorota. „Kluczem do sukcesu jest ustalenie czynnika, który stanie się napędem do działania”.
Dorota sugeruje, aby zachęcać dzieci poprzez:

  • Zapisywanie na kartce papieru różnych słów, a następnie układanie z nich zdań.
  • Wspólne tworzenie historii poprzez dodawanie jednego słowa lub zdania przez kolejnych domowników podczas wspólnej, rodzinnej kolacji.
  • Słuchanie muzyki, podziwianie obrazów oraz czytanie książek i czasopism, a następnie zapisywanie swoich spostrzeżeń.

Dobra organizacja
Dorota sugeruje również, aby zapisywać pomysły, niekoniecznie w określonej kolejności. Dzieci mogą same przechowywać notes lub segregator z zapisanymi pomysłami. Później możecie wspólnie przejrzeć zapisane pomysły i zastanowić się, jak wcielić je w życie.

Wizualizacje i tablice
Wizualizacje i tablice to świetne narzędzia, które pozwolą wprowadzić ład w kreatywne pomysły. Wypróbuj szkolne pomysły, które możesz wykorzystać w domu:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie
  • Poproś dzieci o narysowanie mapy podwórka lub miejsca, gdzie spędzają najwięcej wolnego czasu.
  • Poproś o zaznaczenie na mapie” X” miejsc, w których zdarzyło się coś ważnego, jak na przykład użądlenie przez pszczołę. Każde takie wydarzenie może stać się inspiracją do wymyślenia historii. Celem powinno być wykorzystanie tych wydarzeń do stworzenia zupełnie nowych historii. Dorota najbardziej w dziecięcych opowieściach uwielbia przejaskrawianie oraz naiwność.

Spraw, by czytanie stało się dobrą zabawą
„Do nauki wykorzystuję tablice z historyjkami, mówi Dorota. Zaczynam od zwykłej książki dla dzieci i opowiadam im, jak będzie rozwijała się akcja: wprowadzenie, zawiązanie akcji, budowanie napięcia, punkt kulminacyjny i zakończenie”. Następnie proszę dzieci, aby na swoich tablicach narysowały i zaplanowały własne historie. Mogą złożyć papier sześciokrotnie i zacząć szkicować.

Tworzenie postaci
Jeżeli chodzi o tworzenie postaci, to Dorota chętnie wykorzystuje fantastyczną technikę, której nauczyła się od swojego nauczyciela:

  • Do tego celu używa przedmiotów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Mówi dzieciom, że to miejsce właśnie stało się muzeum.
  • Dzieci spacerują po „ galerii” z notesem w ręku i zapisują nazwy postaci, do których mogły należeć przedmioty. „To niezwykłe, jakie pomysły dotyczące postaci mogą przyjść do głowy, kiedy patrzymy na pozornie zwykłą butelkę perfum. Jeden przedmiot może przyczynić się do stworzenia całej historii”.

Czytaj na głos
Dorota uważa, że podobnie jak w przypadku opowiadania historii, publiczne wystąpienia sprawiają dziecku radość i dają mu nagły przypływ pewności siebie. Z drugiej zaś strony, nie każdy jest urodzonym aktorem. „Najważniejsze jest to, by pozwolić dzieciom znaleźć bezpieczne miejsce na realizowanie się, bez nadmiernej krytyki i ograniczania ich aktywności”, dodaje Dorota. Jeżeli Twoje dzieci są nieśmiałe i brak im pewności siebie, pokaż im, jak można czytać historie na głos, tak aby mogły później spróbować same. Nie bądź w tym jednak zbyt perfekcyjna, ponieważ porównanie z lepszym od dziecka rodzicem lub rodzeństwem, może stanowić wyzwanie dla jego poczucia pewności siebie. Zmotywuj je i pomóż w wyjściu ze skorupy poprzez pozytywne podejście. Czasami dobrą zachętą bywają również lody! Rozsądni rodzice pozostawiają swoim dzieciom przestrzeń do rozwijania kreatywności we właściwy dla nich sposób. Jedne pociechy lepiej sprawdzą się w opowiadaniu na głos historii, inne zaś w pisaniu w całkowitym skupieniu. Pozwolenie dzieciom na kierowanie swoim rozwojem, osiąganie sukcesów oraz zaangażowanie w różne sprawy będzie zdecydowanie łatwiejsze i bardziej przyjemne dla wszystkich.

Gry i zabawy dla dzieci w podróży
Podróż z dziećmi może być męcząca.

Fajne gry dla dzieci
Gry, które z pewnością polubią Twoje dzieci.

Wspólnie z całą rodziną zróbcie latawiec!
Podziel zadania pomiędzy członków rodziny: jedna osoba tnie kolorowy papier i gazety, druga sznurek, a trzecia związuje listewki.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dziękuję ci mamo za serce oddane noce nie przespane oczy zaplakane za twa wieczna milosc kocham cie mamusiu

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.