Noc Kupały

Noc Kupały

Sobótki, inaczej Noc Kupały to słowiańskie święto obchodzone z 21 na 22 czerwca czyli w najkrótszą noc w roku. Jest to święto wody i ognia, słońca i księżyca, dobrobytu, urodzaju, płodności i szczęścia. Warto wiedzieć, że Noc Kupały jest rodzimym świętem zakochanych. Noc świętojańska obchodzona z 23 na 24 czerwca wywodzi się właśnie z sobótek, jednak jest świętem chrześcijańskim.


Rozpalanie ogniska
Noc Kupały jest między innymi świętem ognia i z tego powodu od zawsze rozpalane były ogniska na wzgórzach lub polanach. Ognisko powinno być jak największe.

Skakanie przez ogień
Tradycją ludową jest skakanie przez ogień co według wierzeń ma oczyścić duszę oraz chronić przed złem i nieszczęściem. Przez ogień powinny skakać również pary zakochanych trzymając się za ręce. Jeśli skok będzie udany wówczas czeka ich szczęśliwe życie w miłości i wierności aż po grób.

Śpiewanie miłosnych pieśni
Noc Kupały jest również świętem miłości i porą zalotów. Dziewczęta ubrane w białe sukienki tańczą wokół ognia i śpiewają miłosne piosenki. Dziewczęta powinny mieć przewiązaną u pasa bylicę - najważniejsze magiczne ziele świętojańskie zwiększające płodność i pożądanie oraz chroniące od wszelkich uroków, nieszczęść i chorób. Bylica spełniała również swoje magiczne zadanie wówczas kiedy wrzucona została do ognia czy powieszona na drzwiach domu.

Puszczanie wianków
Jedną z tradycji, które zachowały się do dziś jest puszczanie wianków na wodę. Panny robiły wianki (które były symbolem panieństwa), wiązały je sznurkiem lub nitką do płaskiej deski, w środek wianka przylepiały zapaloną świeczkę i puszczały na wodę. Można również puścić dwa wianki na raz - jeśli szybko popłyną z prądem, podpłyną do siebie lub wyłowi je chłopiec, w którym kocha się dziewczyna to jest to wspaniała wróżba oznaczająca miłość, małżeństwo i szczęśliwe życie.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Poszukiwanie kwiatu paproci
W Noc Kupały wiele roślin nabiera magicznej mocy. O północy wszyscy powinni zatem udać się na ich poszukiwanie. Legenda mówi, że tej nocy paproć zakwita i wskazuje swoim blaskiem drogę do ukrytych głęboko w ziemi skarbów. Kto odnajdzie ten skarb będzie do końca życia szczęśliwy i bogaty. Oczywiście każdy wie, że kwiat paproci istnieje tylko w legendach jednak jego poszukiwanie jest pretekstem do wybrania się na spacer z ukochaną osobą. Dlatego właśnie szukanie paproci od zawsze odbywało się wśród miłosnych szeptów, chichotów i czułych uścisków.

Kąpiel w wodzie
Noc świętojańska to również święto wody. Z tego powodu nabiera ona w tym czasie mocy magicznej. Zanurzenie się w rzece, jeziorze czy stawie, a nawet wytarzanie się w rosie nocnej spowoduje, że ciało stanie się zdrowe i powabne, zaś sama kąpiel zagwarantuje miłość z odwzajemnieniem, szczęśliwe małżeństwo i zdrowych potomków. Należy jednak uważać podczas kąpieli ponieważ bożki wodne mogą zażądać ofiary, wciągnąć ludzi na dno i już ich nie wypuścić.

A jak wygląda Noc Kupały teraz? W dzisiejszych czasach również ją świętujemy – puszczając wianki na wodzie i bawiąc się do białego rana, mając na uwadze, że to jest najkrótsza noc w roku.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.