Najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce

Najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce

Nie musisz wyjeżdżać daleko, aby zanurzyć się w historii.


Możesz poznać piękne miejsca, sprawić radość najbliższym i rozbudzić w dzieciach pasję zgłębiania starych dziejów! Oto krótki przegląd najpiękniejszych zamków i pałaców w Polsce, które warto odwiedzić latem.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, iż Polska pełna jest świetnie zachowanych lub pięknie odrestaurowanych zamków, twierdz i pałaców. Letnia wyprawa ich szlakiem może być pasjonującą lekcją historii dla dzieci, na którą wcale nie trzeba wybierać się daleko. Interesujące zabytki znajdziemy bowiem w każdym regionie Polski – od Bałtyku aż po Tatry!

Zamki Królewskie – Kraków i Warszawa
Najsłynniejszy polski zamek to oczywiście Zamek Królewski na Wawelu. W tym najważniejszym muzeum naszego kraju znajduje się aż 71 sal wystawowych, a do dyspozycji zwiedzających są zarówno ekspozycje stałe takie jak Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu czy Wawel Zaginiony, jak i sezonowe. Ze względu na bogactwo eksponatów i historyczne znaczenie każdy powinien choć raz odwiedzić krakowski Zamek! Ważny obiekt na zamkowej mapie Polski znajduje się również w centrum innego dużego miasta – Warszawy. Zamek Królewski, bo o nim mowa, zbudowany został w stylu barokowo-klasycystycznym i pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku stanowił siedzibę władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu. W 1944 roku został wysadzony przez wojska niemieckie, a zrekonstruowane wnętrza zostały udostępnione turystom dopiero w 1984 roku.

Zamek Krzyżacki w Malborku
Nie lada gratką dla pasjonatów historii będzie wizyta w zamku krzyżackim w Malborku, który stanowi jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie! Zamek, który pierwotnie nazywany był twierdzą Marienburg, czyli Grodem Marii, przez prawie 150 lat pełnił funkcję siedziby wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto było stolicą państwa zakonnego. Szczególnie warto odwiedzić go w lipcu, kiedy odbywa się tam najbardziej widowiskowa inscenizacja bitewna w Polsce – Oblężenie Malborka.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu
Wśród wielu zamków położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej najbardziej imponujące wrażenie robi Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu. Usytuowany na Górze Janowskiego – najwyższym wzniesieniu Jury (515,5 m n.p.m.) – zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów na Krakowie, a później kolejnych potężnych i znamienitych magnackich rodów. Dziś przyciąga turystów malowniczym krajobrazem i licznymi atrakcjami.

Zamek w Łańcucie
Aby zobaczyć jak żyli magnaci w dawnej Polsce, warto wybrać się do Łańcuta, gdzie znajduje się słynący ze znakomitych wnętrz mieszkalnych i urokliwego parku Zamek Lubomirskich i Potockich. Wzniesiony w latach 1629–1642 zamek przez wiele lat był jedną z najbardziej luksusowych rezydencji w Europie Kontynentalnej oraz miejscem spotkań towarzyskich, w którym bywali przedstawiciele rodów królewskich, arystokracja polska i zagraniczna oraz politycy.

I wiele więcej
To tylko kilka propozycji na najpiękniejsze zamki i pałace, a trzeba pamiętać, że w Polsce mamy aż 419 zamków i ponad 2000 pałaców! Każdy z łatwością znajdzie więc w swojej okolicy historyczny budynek warty zwiedzenia. Już teraz zaplanuj rodzinny weekend śladami historii!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Polecam zamek Dębno k/Tarnowa

  • Zgłoś

ja do listy dołączę zamek w Golubiu-Dobrzyniu, a także palac w Oporowie

  • Zgłoś
Imelin

Imelin

Zgłoszone

zamek w Malborku! POLECAM! :)

  • Zgłoś
Efita

Efita

Zgłoszone

ja polecam zamek w Kórniku, najlepiej wybrać się tam na przełomie maja i czerwca, wtedy w arboretum można podziwiać przepiękne magnolie i rododendrony :)

  • Zgłoś

Bardzo piękny zamek w Mosznej który zwiedziłam wmaju tego roku polecam

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.