Jak wybrać imię dla dziecka

Jak wybrać imię dla dziecka?

Wiadomość o zbliżającym się powiększeniu rodziny jest jedną z najbardziej radosnych chwil w naszym życiu.


Szybko jednak pojawiają się pytania i wątpliwości związane z przyjściem małego człowieka na świat, a rodzice stają przed koniecznością dokonania kilku ważnych wyborów. Wśród nich - jakie imię wybrać dla naszego maleństwa? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek ułatwiających wybór imienia dla dziecka.

Pamiętaj, że imię trwa, a moda przemija!
Imię towarzyszyć będzie naszemu dziecku do końca życia. Choć polskie prawo dopuszcza możliwość jego zmiany, decyduje się na nią bardzo niewiele osób. Warto więc wybrać je niezależnie od panującej mody, która i tak niedługo przeminie. Lena, Julia, Zuzanna, Jakub, Kacper czy Filip - imiona, które w 2013 roku były nadawane w Polsce najczęściej - za kilka lat mogą stać się już niemodne, ale ich posiadacze nadal będą je nosić. Podobnie jak w przypadku naszego pokolenia, które obfitowało w Kasie, Anie, Łukaszów, Marcinów czy Tomków, dziś coraz rzadziej spotykanych. Nie powinniśmy kierować się także modnym aktualnie artystą czy postacią ze świata popkultury. W okresie ogromnej popularności serialu "Niewolnica Isaura" w Polsce pojawił się trend nadawania tego imienia dziewczynkom. Dziś po latach wiele z tych kobiet zmieniło imię. Nie warto więc przeglądać rankingów imion, aby dziecko było jak najbardziej "trendy".


Przeczytaj również:

Jak układać dziecko do snu?


Uważaj na imiona obcojęzyczne!
Fascynacja zachodem i postępująca globalizacja powodują, że coraz częściej na polskich ulicach spotkać możemy Alanów, Majkelów, Sandry, Lindy czy Nikole. Pamiętajmy jednak, że pochodzące z innego języka imię nie będzie pasować do typowo polskiego nazwiska. Połączenia typu "Jennifer Jeż" czy "Harry Kot" mogą brzmieć nieco dziwacznie i śmiesznie, a nasza pociecha w okresie dzieciństwa i młodości być obiektem kpin ze strony rówieśników.

Spróbuj wybrać imię, które można zdrobnić!
Możliwość zdrabniania imienia jest szczególnie użyteczna, gdy dziecko jest jeszcze małe. Nie jest to wprawdzie konieczne, ale może znacząco ułatwić życie bliskim. Wybór imienia, którego zdrobnienie nie brzmi naturalnie (np. Hubert, Gustaw, Esmeralda, Luka czy Karmen), powoduje często, że osoby je noszące mają ksywki. Najlepiej zatem wybrać dla dziecka imię, które posiada kilka form zdrobnień, tak aby każdy mógł dostosować ją do preferencji i wieku.


Zobacz także:

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Zestaw do robienia kartek


Nie kieruj się sugestiami rodziny
Przyjście małego człowieka na świat to ważne wydarzenie także dla starszych członków rodziny - dziadków, pradziadków, stryjów. Zdarza się, że nalegają oni, aby nazwać dziecko tak jak im się podoba, często proponując imienia po seniorach rodu. Musicie uświadomić sobie, że jest to tylko Wasza decyzja - Twoja i Twojego partnera. Powinniście wysłuchać sugestii rodziny i bliskich, jednak nie może być to dla Was wyznacznik. Tym bardziej, że starsze osoby często proponują archaiczne imiona - "Dobrosława", "Euzebiusz" czy "Eleonora", które nawet mimo powracającego trendu na tradycyjne polskie imiona - mogą stać się dla Waszego malca kłopotem i przyczyną nieprzyjemności w przyszłym życiu.

Oryginalność za wszelką cenę? Nie warto!
Każdego roku do pracowników urzędów stanu cywilnego trafia kilkaset wniosków o nadanie dziecku nietypowego imienia. Wprawdzie każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko wyróżniało się z tłumu, było wybitne i wyjątkowe, jednak imię nie jest właściwym sposobem, aby to osiągnąć. Co pewien czas w polskich przedszkolach spotykamy Tyberiusza, Maxima, Damaris czy Annabellę. Choć możemy w Polsce nazwać dziecko dowolnym imieniem, nawet wymyślonym, które nie jest obraźliwe, ma polskie brzmienie, nie jest zdrobnieniem i pozwala na odróżnienie płci dziecka, warto wybierając imię dla dziecka pamiętać, że o ciekawej, wyjątkowej i oryginalnej osobowości małego człowieczka decyduje jego wnętrze, a nie imię!


Przeczytaj również:

Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu


Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.