Czy W Polsce Powinniśmy Świętować Halloween?

Halloween w Polsce – świętować czy nie?

Już niedługo halloween - święto dyni, przebieranek i horrorów. Zwyczaj obchodzony szczególnie hucznie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w przeddzień dnia Wszystkich Świętych, budzi w naszym kraju mieszane uczucia. Sceptycy zarzucają mu, że to święto komercyjne i pogańskie. Czy słusznie obawiamy się amerykańskiej tradycji?


Skąd się wzięło halloween?
Halloween jest obchodzone 31 października. Zwyczaj ten odnosi się do święta zmarłych i cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim w USA. Od kilkunastu lat coraz częściej celebrowane jest także w Polsce. Symbolem święta jest lampion z wydrążonej dyni z wyszczerbionymi zębami. Dokładna geneza halloween nie jest znana. Prawdopodobnie wywodzi się od rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion lub od celtyckiego obrządku związanego z powitaniem zimy.

Cukierek albo psikus?
Dorośli Amerykanie obchodzą halloween wkładając straszne przebrania, oglądając horrory oraz urządzając imprezy taneczne. Przebrane dzieci chodzą od domu do domu i proszą o słodycze, witając sąsiadów okrzykiem: “Cukierek albo psikus?”. Psikusem jest żart wykonany na właścicielach domu, w razie gdy odmówią dzieciom słodyczy.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Halloween a polskie realia
Halloween w Polsce budzi kontrowersje przede wszystkim wśród Katolików, którzy dopatrują się w święcie elementów okultyzmu. Niektórzy zarzucają amerykańskiemu zwyczajowi banalizację śmierci i nachalną promocję za pomocą mrocznych symboli, czyli krwi i szczątków ludzkich. Tradycja halloween w Polsce może być dużo sympatyczniejsza, jeśli potraktujemy ją z przymrużeniem oka. Wystarczy wykorzystać jedynie część zwyczajów związanych z amerykańskim świętem, np. przystroić mieszkanie w zabawny sposób, przygotować potrawy w konwencji halloween lub wykorzystać ten wieczór, aby nadrobić braki w literaturze czy filmie grozy. Lampion z dyni doda Twojemu mieszkaniu jesiennego akcentu, potrawa przyozdobiona w straszny sposób rozbawi domowników, a Ty cudownie zrelaksujesz się przy interesującej książce! Jeśli Twoje dzieci chcą świętować halloween, pozwól im na to, ale wytłumacz jego przebieg. Niech wiedzą, że to tylko zabawa, której nie należy się bać, ale wobec której warto zachować zdrowy dystans.

Bierzesz udział w imprezach halloweenowych? Podziel się swoim doświadczeniem! Czy uważasz, że ten artykuł jest pomocny lub interesujący? Kliknij na ikonkę „lubię to” Jeśli podoba Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim z innymi!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

mam dwoje dzieci w wieku 5 i 7 lat młodsza córa boi się wszystkiego za to siedmioletni syn już uwielbia horrory ( gęsia skórka ;) od 4 lat rok w rok organizuję dzieciakom imprezę z okazji halloween są na niej moje maluchy jak i dzieciaki mojego brata gimnazjaliści i zawsze wszyscy świetnie się bawią, dla m nie byłby to fajny pomysł gdyby dzieciaki mogły też chodzić po domach :) u nas zawsze jest dynia przed domem i jakaś dekoracja na drzwiach i wiadomo miiiiiicha cuksów :D

  • Zgłoś

Dlaczego nie cieszymy się z rodzimych świąt,wszystko małpujemy od innych,że niby jak nasze to gorsze albo zacofane.fanatycznie przyjmujemy co obce.Nasze tradycje i sposòb ich przejawiania są piękne. Cieszymy się tym co nasze. Osobiście nie widzę nic zabawnego w propagowaniu czaszek,kościotrupòw,atmosfery grozy i strachu.Miejmy własną tożsamość,nie dajmy sobie wmòwić że nasze(Polskie)jest gorsze

  • Zgłoś

Kilka lat temu, w podstawówce spotkałam się z irytującą wręcz sytuacją. Nasza nauczycielka od j.ang. chciała zrobić gazetkę związaną z halloween, bo przecieź to tradycja w UK, ale gdy zjawił się ksiądz w tej samej klasie, bo tam prowadził religie, to kategorycznie zabronił rozpowszechniania pogańskiego święta i kazał ściągnąć gazetkę. Oczywiście nasza Pani kłuciła się z nim, ale jako szkoła publiczna a żyjemy w katolickim kraju to i równierz Pani dyrektor kazała zmienić gazetkę. I co wy na to?

  • Zgłoś

fajny artykuł, ciekawe propozycje na spędzenie wieczoru Halloween a także udekorowanie domu. Stroje na wieczór i świetny humor to nieodłączny element całego Wieczoru Halloween. Fajny sposób aby dzieci z rodzicami mogli razem spędzić czas przy zabawie, robiąc żarty.

  • Zgłoś

W polsce jak dla mnie to nie przejdzie. Dobre 15lat temu chodziłam jako bakus, ale to na wsi. Teraz w miastach to zamarlo. Tylko imprezy w lokalach

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej