Dla kogo Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dla kogo Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Babcia i dziadek idą na studia!


Uniwersytety Trzeciego Wieku od kilku lat robią furorę wśród emerytów i rencistów. To nie tylko sposób na zdobycie wiedzy, ale także przywrócenie radości życia.

Według panującej opinii wiek dojrzały i starość to dla wielu osób okres zobojętnienia, utraty radości życia, smutku i spadku życiowej aktywności. Szczególnie wtedy, gdy dzieci i wnuki są daleko, a sytuacja finansowa nie pozwala na prowadzenie aktywnego trybu życia pełnego spotkań poza domem czy podróży. Ale wcale nie musi tak być! Frekwencja i relacje słuchaczy polskich uniwersytetów trzeciego wieku pokazują, że okres kiedy zamknęliśmy już rozdział związany z pracą zawodową, także może być piękny.

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytety Trzeciego Wieku to nic innego jak placówki dydaktyczne dla osób w podeszłym wieku, których celem jest poprawa jakości życia osób starszych. Najczęściej zlokalizowane są przy działających uczelniach wyższych, ale prowadzą je także kluby emeryta czy szkoły podyplomowe. Choć niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, według danych Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce takich placówek jest około 400. Z pewnością znajdują się więc także i w Twojej okolicy. Może to być świetna propozycja dla Twojej mamy czy taty, którzy borykają się z nadmiarem wolnego czasu.

Ile to kosztuje?

Zasady działania wszystkich uniwersytetów trzeciego wieku w naszym kraju są podobne. Przystępując do studiów należy wpłacić wpisowe, które zwykle wynosi maksymalnie 50 zł za cały semestr nauki. Czasem słuchacze płacą także miesięczne czesne, które wynosi kilka złotych. W przypadku zajęć, na potrzeby których organizatorzy muszą wynająć specjalną salę – takich jak basen, joga czy tai-chi – mogą także obowiązywać dodatkowe opłaty. Ich koszt jest jednak minimalny i nie przekracza kilku złotych za zajęcia. Podobnie jest z lektoratami.

Co daje udział w UTW?

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Wypełnienie pustki związanej ze zmianą trybu życia jest jedną z zalet uczestnictwa w zajęciach UTW. Ale oczywiście nie jedyną. Starsi studenci mogą bowiem przede wszystkim poszerzać swoją wiedzę i nabywać nowe umiejętności w różnych sekcjach, zgodnych z ich zainteresowaniami – historycznej, medycznej, komputerowej, filmowej czy turystycznej. Okres emerytury to także świetny czas na nadrobienie zaległości z przeszłości. Wielu seniorów właśnie na uniwersytetach trzeciego wieku rozpoczyna naukę języków obcych – angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, a nawet.. japońskiego! Warto przy tym dodać, że zajęcia przewidują także aktywności sportowe – marsze z kijami po najbliższej okolicy, gry zespołowe czy… taniec!

Razem raźniej

Dla osób na emeryturze niezwykle ważne jest także poczucie przynależności do określonej grupy. Podczas zajęć nawiązują się liczne przyjaźnie, a obecność rówieśników dodatkowo dopinguje do wyjścia z domu i spotkań.

Korzyści zdrowotne

Jak pokazują badania pozytywne nastawienie do życia oraz fizyczna i umysłowa aktywność, którą umożliwiają uniwersytety trzeciego wieku, poprawiają kondycję osób starszych. Wśród uczestników zmniejsza się ryzyko chorób typowych dla procesu starzenia, takich jak choroba Alzheimera, depresja czy bezsenność. Sprawdź więc możliwości w Twojej okolicy i podsuń swoim rodzicom pomysł pójścia na studia!

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Bardzo dobry pomysł! Nie ma nic gorszego niż zasiedzieć się w ciepłym domku na emeryturze i czekać nie wiadomo na co!

  • Zgłoś

Muszę moją mamę podesłać na takie zajęcia. Myślę, że jej się spodoba. Fajnie, że powstają takie inicjatywy.

  • Zgłoś

Moja ciocia chodzi na taki uniwersytet.Jeszcze nigdy nie widziałam jej takiej pełnej życia :),ma nowe koleżanki,zajęcia które uwielbia w tym gimnastykę,angielski.Wróciła do ludzi jest uśmiechnięta,ma więcej energi i co najważniejsze przestała narzekać że ciągle coś ją boli...bo teraz nie ma czasu żeby wynajdywać sobie choroby.Po zajęciach idzie z koleżankami ze studiów :) na kaw,drinka czy zakupy.Chciałabym żeby kiedy ja już będę na emeryturze były dalej takie miejsca.

  • Zgłoś
bozena

bozena

Zgłoszone

Artykuł bardzo fajny , zachęcający osoby (starsze) by coś zaczęły robić z nzdmiarem wolnego czasu .Mam pytanie czy na Uniwersytet mogą uczęszczać tylko osoby na rencie i emeryturze.Pozdrawiam Bożena

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.