Boże Narodzenie inne niż zawsze

Boże Narodzenie inne niż zawsze

Wyobrażacie sobie Boże Narodzenie bez śniegu i choinek? My nie, ale dla tych, którzy mieszkają na drugiej półkuli to całkiem zwyczajna, świąteczna rzeczywistość. Sprawdźmy, jak bardzo potrafią się różnić święta Bożego Narodzenia obchodzone w różnych miejscach na świecie. Dowiedz się, jak spędzają święta ludzie za granicą – szczególnie ci z bardziej odległych miejsc świata.


Białe święta to domena naszej sfery klimatycznej. Stała zmienność pór roku przyzwyczaiła nas do tego, że w święta Bożego Narodzenia jest zimno, a czasem i śnieżnie. Ten specyficzny klimat świąteczny tak mocno się w nas zakorzenił, że trudno jest nam wyobrazić sobie, że święta można obchodzić latem. Jeszcze trudniej jest nam pozbawić Boże Narodzenie pewnych symboli np. przystrojonej choinki. A jednak, nie na całym świecie wszyscy mają ze świętami podobne skojarzenia. Ci, którzy mieszkają na odległych kontynentach, mają w święta nie tylko inną pogodę, ale i tradycję.

Australia
Australijczycy obchodzą szalone Boże Narodzenie. Dlaczego szalone? A widzieliście, by Święty Mikołaj przebierał się w strój płetwonurka i wyłaniał się z wody na desce surfingowej? Albo czy wyobrażacie sobie, by świąteczna wieczerza była grillem organizowanym na plaży? Tak w dużym skrócie właśnie wyglądają święta w Australii. Australijczycy bardzo radośnie witają Boże Narodzenie jeszcze z jednego powodu – razem z nim zaczynają się bowiem letnie wakacje. Świętują te dwie okazje na plaży, oddając się zabawie. Zamiast choinki ubierają zielony krzaczek. Ma tę samą symbolikę, co nasza choinka, ale wygląda nieco inaczej. Inaczej również prezentują się świąteczne potrawy. Ze względu na wysokie temperatury najpopularniejsze są dania na zimno, soczyste i orzeźwiające. Znajdziemy tutaj i owoce morza, i liczne sałatki, i pieczone mięsa podawane na zimno. Wszystko to Australijczycy najczęściej jedzą na plaży. Australijskie kolędowanie ma równie specyficzny przebieg. W wigilijny wieczór mieszkańcy wychodzą ze swoich domów i rozkładają koce na świeżym powietrzu. Siadają na nich i zaczynają śpiewać kolędy.

Meksyk
W Meksyku święta to prawdziwa fiesta. Początek świętowania ma miejsce już dwa tygodnie przed kalendarzowym Bożym Narodzeniem. Mieszkańcy biorą wówczas urlopy od pracy i skupiają się na radosnym świętowaniu z rodziną i bliskimi. Wśród bożonarodzeniowych zwyczajów znajdziemy również te, które są nam bardzo dobrze znane, czyli m.in. żywą szopkę. Osoby przebrane za Świętą Rodzinę chodzą od drzwi do drzwi, pytając o nocleg dla wędrowców. Więcej niż 10 dni przed świętami ulicami miast przechodzą kolorowe procesje. Po nich przychodzi czas na dziecięce zabawy, wśród których króluje piniata. Jest to gliniany bądź papierowy pojemnik pełen słodyczy, który zawiesza się na drzewie. Zadaniem dzieci jest strącenie go kijem, ale z zasłoniętymi oczami. Gdy im się to uda, słodycze wysypują się na ziemię, a dzieci mają z tego powodu mnóstwo radości. Dzień przed naszą Wigilią rozpoczyna się w Meksyku już ścisłe świętowanie Bożego Narodzenia. Ludzie celebrują je nie tylko w domach, ale i na ulicach. W domach 25 grudnia dzielą się słodkim okrągłym chlebem. Ukryta jest w nim mała laleczka. Ten, kto trafi na nią podczas dzielenia chleba, jest zobowiązany wyprawić przyjęcie dla swoich gości 2 lutego.

Uganda
Boże Narodzenie w Afryce jest najbardziej radosne właśnie w Ugandzie. Dla mieszkańców tego kraju, święta to najważniejszy powód do długiej i wesołej celebracji. Być może dlatego, że świętują nie tylko chrześcijanie, ale i muzułmanie oraz wyznawcy innych religii. Celebracja świąt ma tam postać tańca, śpiewu i wspólnej modlitwy. W tych dniach wszyscy są sobie równi, a kraj nie dzieli się biednych i bogatych. Nie ma tu zwyczaju wręczania sobie prezentów. Wyjątek stanowią dzieci lub matki, które potrzebują np. ubrań. Dzieci to w kulturze ugandyjskiej największa wartość, dlatego to wokół nich toczą się święta Bożego Narodzenia. Np. w pierwszy dzień świąt tamtejsze dzieci składają życzenia swoim rodzicom, a kilka dni przed świętami pomagają one w sprzątaniu i dekorowaniu, za co otrzymują od dorosłych zapłatę. Ugandyjczycy w Boże Narodzenie gorliwie modlą się w kościele – tłumnie chrzczą dzieci, dziękują Bogu i wspominają zmarłych. Bożonarodzeniowe potrawy w Ugandzie to m.in. ryż, banany, kozie mięso lub dziczyzna. Mieszkańcy siadają w kręgach przed swoimi domostwami i wspólnie biesiadują. Gdy nastaje zmrok, zaczynają tańczyć wokół ogniska.
A jakie święta Ty wybierasz?

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora