Mój koszyk

Odnoszący sukcesy

Hourra

Brawo!

brawo

Twoje zamówienie zostało złożone. Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail.

Blisko

Wysyłanie zakończone!

brawo

Twój paragon jest obecnie przetwarzany. Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem statusu żądania.

Przejdź do zakupów

Zapisz kupony przed przystąpieniem do zakupów u autoryzowanego sprzedawcy . Pamiętaj, żeby zachować paragon!

Zeskanuj paragon

Seminarium

Użyj telefonu komórkowego, aby zrobić zdjęcie paragonu i wysłać je w ciągu 15 dni.

Poproś o zwrot

Jak tylko Twój paragon zostanie zatwierdzony, możesz ubiegać się o zwrot gotówki. Kliknij Rozumiem, aby rozpocząć.

Klikając ikonkę Rozumiem, akceptujesz Nasz regulamin.

Rozumiem

Możesz śledzić wszystkie swoje oszczędności, przechodząc do Moje konto

Jak poradzić sobie z brudnym szkolnym plecakiem

Jak poradzić sobie z brudnym szkolnym plecakiem

0
Pobierz

Jak wyczyścić plecak szkolny? To pytanie, na które odpowiedzi szuka prawie każda mama dorastającego ucznia. Jak dobrze wiemy, dzieci się brudzą i plecaki szkolne nie są tutaj wyjątkiem. Jak zatem zaradzić zabrudzeniom nabytym na szkolnym korytarzu, w szatni, na boisku, podczas deszczu? Jak wyprać plecak, aby go nie uszkodzić. Podpowiadamy jak łatwo, szybko i skutecznie czyścić plecaki szkolne. Radzimy, jak postępować w przypadku konkretnych zabrudzeń. 
PLAMA Z SOKU - JAK WYWABIĆ PLAMĘ Z SOKU LUB NAPOJU?

Ile razy dałaś swojemu dziecku napój lub sok do szkoły, a ten przypadkiem wylądował w plecaku bez opakowania? Dziecko nie zawsze jest w stanie dobrze dokręcić butelkę. Zdarzy się, że nie domknie bidonu przez nieuwagę. Przygniecie ciężką książką kartonik z soczkiem albo co gorsza - kartonik z mlekiem. Katastrofa gotowa. Ale spokojnie, nawet taką sytuację da się opanować. Najlepiej działać szybko – póki plama jest jeszcze mokra.

Rozwiązanie problemu: jak wyczyścić plamę z soku lub napoju:
Opróżnij plecak z całej zawartości, czyli wyjmij z niego wszystkie książki i przybory. Przejrzyj dokładnie każdą komorę i każdą kieszeń plecaka. Wysyp z plecaka wszelkie pozostałości – zdarzają się okruszki, papierki czy inne paprochy, które dziecko lubi nosić ze sobą miesiącami. Jeśli plecak da się wywrócić na lewą stronę – zrób to i spłucz sok lub napój zimną wodą pod prysznicem lub w wannie. Jeśli nie możesz wywrócić plecaka, to szybkimi ruchami wypłucz wewnętrzną komorę. Staraj się nie wydłużać tego procesu, aby plecak nie wpijał wody. Gdy nie wszystko spłukało się pod wpływem strumienia wody, użyj delikatnego płynu do prania albo mydła – w kostce lub w płynie: nanieś niewielką ilość detergentu na gąbkę i wyczyść zabrudzenia. Delikatnie spłucz płyn czystą wodą. Pozostaw plecak do ocieknięcia, możesz dodatkowo osuszyć go ręcznikiem. Następnie wysusz plecak w przewiewnym, ale nienasłonecznionym miejscu.

PLAMA Z PO OWOCACH - JAK USUNĄĆ Z PLECAKA PLAMĘ Z OWOCÓW? 
Jako odpowiedzialni rodzice dbamy o prawidłowy rozwój naszych pociech. Chcemy im dać wszystko, co najlepsze. Ważnym elementem rozwoju dziecka jest oczywiście zbilansowana dieta. Dajemy je zatem naszym pociechom do szkoły na drugie śniadanie, aby zjadło zdrową przekąskę. W szkole dzieci przecież również otrzymują warzywa i owoce w ramach programu "zdrowe żywienie". Wszystko brzmi pięknie, aż do momentu zderzenia naszych ideałów z rzeczywistością. Czasem nie ma ochoty na jedzenie, czasem sięgnie po coś niekoniecznie bardzo zdrowego. I owoce lądują na dnie plecaka. Byłoby miło, gdyby jeszcze dziecko po powrocie do domu wyjęło owoc z plecaka. Po tygodniu może się okazać, że na dnie plecaka znajdujemy naszego świeżego pomidorka lub soczystą gruszkę w nieco zmienionej postaci. Dodatkowo niemalże wciśniętą w materiał. Co zrobić w tak beznadziejnej sytuacji? I na takie okoliczności mamy swoje sposoby!

Rozwiązanie problemu: jak pozbyć się plamy po owocach lub warzywach:
Przygotuj roztwór gliceryny i wody w proporcji 1:1, namocz w nim gąbkę i nakładaj na plamę - nałóż kilka warstw, postaraj się, aby roztwór wchłonął w plamę. Następnie zostaw plecak na godzinę, po godzinie zmyj roztwór gąbką zwilżoną w occie spożywczym. Aby usunąć zapach octu przetrzyj umyte miejsce szmatką zwilżoną w czystej wodzie. Pozostaw plecak do ocieknięcia, możesz dodatkowo osuszyć go ręcznikiem. Następnie wysusz plecak w przewiewnym, ale nienasłonecznionym miejscu.

GUMA DO ŻUCIA - JAK POZBYĆ SIĘ Z PLECAKA PLAMY PO GUMIE DO ŻUCIA?

Znacie ten problem? Niekoniecznie z doświadczeń rodzicielskich. Może nie warto przywoływać w pamięci takich historii, ale kto z nas nie miał doświadczenia z gumą do żucia w roli głównej? Niemiło znaleźć ją przyklejoną gdziekolwiek, nawet do twardej powierzchni, a co dopiero na plecaku, pod butem albo na ubraniu. Co zrobić, gdy znajdziesz taką niespodziankę w plecaku swojej pociechy? To jeszcze nie tragedia. Wszystko da się usunąć. W przypadku gumy, należy odróżnić dwie rzeczy: czy plama jest świeża, czy zdążyła już przyschnąć.

Rozwiązanie problemu: jak wyczyścić gumę do żucia z tkaniny:
  • Jeśli plama jest świeża: Włóż plecak do foliowej lub plastikowej torebki, zamknij szczelnie i całość włóż do zamrażarki na około dwie godziny. Po tym czasie guma powinna mocno stwardnieć, więc zeskrob ją np. tępą stroną noża.
  • Gdy guma zdążyła przyschnąć: Pomiń etap zamrażarki - zeskrob ją np. tępą stroną noża. Jeżeli zostanie ślad po gumie - potrzyj go szmatką zwilżoną w occie spożywczym. Plama powinna zostać usunięta w całości. Aby usunąć zapach octu przetrzyj umyte miejsce szmatką zwilżoną w czystej wodzie. Pozostaw plecak do wyschnięcia najlepiej w przewiewnym, ale nienasłonecznionym miejscu. Nie susz plecaka w suszarce elektrycznej, ponieważ może się zdeformować.
CZEKOLADA - JAK SPRAĆ Z PLECAKA PLAMĘ PO CZEKOLADZIE?

Gdy już przyjęliśmy do wiadomości, że nasze dziecko nie tylko zajada w szkole same warzywa i owoce, a czasem sięgnie po coś mniej zdrowego - nie dziwi nas, że część takiej przekąski ląduje w plecaku bez opakowania. Czekolada z batona albo czekoladowe cukierki, które się wysypią z opakowania mogą zadomowić się w plecaku na dłużej. W końcu pod wpływem ciepła czekolada się rozpuści lub rozgniecie na dnie plecaka. Nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za usunięcie takiej plamy z czekolady. Jak to zrobić? Nic prostszego. Wystarczy trochę czasu, wody i podstawowe środki myjące.

Rozwiązanie problemu: jak wyprać plamę z czekolady: Zdejmij nadmiar czekolady z plecaka. Zachowaj ostrożność i postaraj się nie zwiększyć powierzchni plamy. Z dwóch szklanek chłodnej wody i jednej łyżki płynu do mycia naczyń przygotuj roztwór. Przy użyciu gąbki przetrzyj plamę przygotowanym roztworem i przyłóż na nią czystą białą szmatkę. Poczekaj, aż płyn zostanie całkowicie wchłonięty przez ściereczkę. Powtarzaj powyższą czynność, dopóki plama z czekolady nie zniknie całkowicie z plecaka. Następnie przetrzyj czyszczone miejsce czystą wodą i przy użyciu nowej czystej szmatki osusz je. W ten sposób usuniesz pozostałości środka czyszczącego z tkaniny. Ten sposób możesz zastosować nawet na grubszych warstwach plecaka, jak na przykład plecy z gąbką.

 TRAWA - JAK USUNĄĆ Z PLECAKA ŚLADY PO TRAWIE?
Twoje dziecko to żywe srebro? Wszędzie go pełno, jest aktywne w szkole, lubi wf, na przerwach szaleje z kolegami, po lekcjach lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Chętnie uprawia sport, gra w piłkę, ma grono rówieśników, z którymi poznaje świat. Na pewno bardzo Cię to cieszy. Gdy w czasie przerwy w meczu młodzieniec nie ma gdzie usiąść - żaden problem! W końcu od czego jest plecak? Podczas szkolnej przerwy kolega wzywa do zabawy? Plecak tylko spowalnia ruchy, więc trzeba się go pozbyć! Więc torba ląduje na trawie eleganckim ślizgiem. Po powrocie dziecka do domu okazuje się, że plecak się zazielenił od trawy, dodatkowo tu i ówdzie przykleiło się błoto. Coś trzeba z tym zrobić. Nie załamuj rąk! Z plamami z trawy sobie poradzimy.

Rozwiązanie problemu: jak sprać trawę z materiału: Zanurz plecak w roztworze gorącej wody i sody oczyszczonej. Możesz to zrobić w wannie lub większej misce. Następnie pocieraj zwykłym mydłem za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki, przepłucz. Zacieki usuniesz przepłukując plamę wodą utlenioną. Delikatnie spłucz cały plecak czystą wodą. Pozostaw plecak do ocieknięcia, możesz dodatkowo osuszyć go ręcznikiem.

DŁUGOPIS - JAK POZBYĆ SIĘ Z PLECAKA TUSZU Z DŁUGOPISU? Zapewniasz swojemu dziecku wszystko, aby usprawnić jego szkolną codzienność. Dajesz mu plecak z wszelkimi udogodnieniami. Producenci wymyślają coraz lepsze rozwiązania, aby dziecko mogło spakować cały szkolny ekwipunek wygodnie i bezproblemowo. Plecaki mają odpowiednią ilość komór, kieszonek, przegród. Do tego organizery, breloczki na klucze, specjalne kieszenie na śniadanie, osobne worki na strój sportowy i oczywiście piórniki. W piórnikach kolejny zestaw przegródek: każdy przybór szkolny ma swoje miejsce. Marzenie! Wszystkie długopisy są ułożone w szeregu, ołówki obok długopisów, pisaki pięknie pochowane, w drugiej przegródce linijki, klej i nożyczki. Czy tak właśnie wygląda piórnik Twojego dziecka na co dzień? Czy tylko 1 września? :) A może zdarza się, że Twoja pociecha jak tylko usłyszy dźwięk dzwonka rzuca rynsztunek do plecaka i całe wyposażenie piórnika ląduje na jego dnie? Znasz to skądś? Nawet jeśli schowa długopisy do piórnika, to zdarza się, że wkład pobrudzi piórnik od środka. Czasem przez nieuwagę to samo zdarzy się na plecaku. Nie mówiąc o sytuacji awaryjnej, gdy plecak służy dziecku za krzesełko turystyczne. Albo plecak rzucony z impetem na podłogę z długopisem na dnie... No właśnie, dalej już wiadomo co…Musimy jakoś opanować sytuację z pękniętym długopisem i rozlanym wkładem na dnie plecaka.

Rozwiązanie problemu: jak wyczyścić plamę z tuszu od długopisu: Jeśli długopis się rozlał - zetrzyj go papierowymi ręcznikami uważając, aby nie zwiększyć powierzchni plamy. Spróbuj najpierw delikatnej metody z sokiem cytrynowym: Wyciśnij sok z 1 cytryny do naczynia i zamocz w nim gąbeczkę lub czystą ściereczkę. Wyczyść plamę: pocieraj zabrudzone miejsce tak długo, aż plama zniknie. Jeśli cytryna nie zadziałała, spróbuj metody z alkoholem: podobnie jak z cytryną, zamocz ściereczkę/gąbeczkę w alkoholu i pocieraj brudne miejsce. Dobrze jest zostawić brudne miejsce na kilka minut pod zwilżoną alkoholem ściereczką, aby produkt wniknął w tkaninę – będzie miał szansę wejść w reakcję z tuszem i rozpuścić plamę.

PLASTELINA I KREDKI - JAK WYWABIĆ Z PLECAKA PLAMY PO PLASTELINIE LUB KREDCE?
Kredki i plastelina - podstawowe narzędzia do twórczości artystycznej każdego dziecka. Dziś Twoje dziecko na plastyce miało lepienie ludków z plasteliny. W przypadku kredek i plasteliny strategia jest podobna. Oba materiały są tłuste. Najpierw musimy zająć się usunięciem tłuszczu, a potem barwnika. Najlepiej plamy z tych produktów schodzą pod wpływem ciepła. Na ogół prasowanie plecaków nie jest zalecane przez producentów. Jeśli nie ma takiego zakazu na metce, można spróbować metody z żelazkiem. Zachowując ostrożność, czyli nie rozgrzewając zbytnio żelazka, metoda da dobry skutek.

Rozwiązanie problemu: jak usunąć plastelinę lub kredkę z tkaniny: 
Prasowanie jest niemożliwe: Nadmiar plasteliny zeskrob ręcznie lub np. tępą stroną noża. Pocieraj plamę ściereczką lub czystą gąbką zmoczoną w denaturacie. Następnie przemyj czyszczone miejsce wodą z mydłem lub delikatnym płynem do prania lub mycia naczyń. Po zmyciu plamy przetrzyj czyszczone miejsce ściereczką zwilżoną w czystej wodzie.

  • Mogę dotrzeć do plamy stopą żelazka: Nadmiar plasteliny zeskrob ręcznie lub np. tępą stroną noża. Tłuste ślady po plastelinie lub kredce przykryj papierem pakowym, ręcznikiem papierowym, białą bibułą lub papierem śniadaniowym. Przeprasuj plamę, tak żeby papier nasiąkł tłuszczem. Pozostałości barwnika zawartego w kredce lub plastelinie usuniesz za pomocą ściereczki zwilżonej czystym alkoholem. Aby pozbyć się zapachu alkoholu przepierz to miejsce wodą z mydłem lub delikatnym płynem do prania lub mycia naczyń.
ZABRUDZENIA WYNIKAJĄCE Z CODZIENNEGO UŻYTKOWANIA - JAK SPRAĆ "ZWYKŁY" BRUD?

Jeśli chcesz po prostu odświeżyć wygląd plecaka szkolnego, który zabrudził się przez użytkowanie go w szkole, również mamy kilka wskazówek co zrobić w podobnej sytuacji. Aby oczyścić plecak ze "zwykłego" brudu pochodzącego z kurzu, piasku na szkolnym korytarzu, na boisku, itp. zalecamy następujące postępowanie.

Rozwiązanie problemu: jak odświeżyć plecak: Umieść plecak w wannie, brodziku prysznica lub w większej misce. Zwilż lekko plecak wodą polewając go krótko strumieniem wody, najlepiej tak, by plecak nie przemókł w grubych częściach, np. na plecach. Nanieś na gąbkę (np. czysty zmywak kuchenny) niewielką ilość delikatnego płynu do prania albo mydła – w kostce lub w płynie i wyczyść zabrudzenia. Delikatnie spłucz płyn czystą wodą. Jeśli nie wszystkie zabrudzenia zostały usunięte, powtórz czynność. Pozostaw plecak do ocieknięcia, możesz dodatkowo osuszyć go ręcznikiem.

Plecaki wykonane są z nieprzemakalnego i odpornego na plamy poliestru, jednak nie sposób uniknąć zabrudzeń na szkolnych korytarzach. Jeśli zdarzy się, że dziecko mocno zaplami plecak lub po prostu chcesz go odświeżyć - możesz bez obaw prać plecak ręcznie w wodzie ze środkiem myjącym. Ważne, aby nie prać plecaka w pralce, nawet w trybie prania ręcznego. Pralka może uszkodzić plecak, a wyczyszczenie go ręczne wcale nie jest czasochłonne. Dzięki zastosowaniu się do kilku wskazówek, plecak będzie służył dłużej.

Powodzenia!
0

Dodaj komentarz

Zgoda na pliki cookie