Wychowanie dzieci

Wychowanie dzieci: tradycje świąteczne

"Oddaj to, to jest moje", "Mamo, bo ona zabrała mi moją lalkę", "Zostaw to!" - każda z nas wielokrotnie słyszała te lub podobne słowa wykrzykiwane przez nasze dzieci. Każdy z nas rodzi się bowiem bez umiejętności dzielenia się swoimi rzeczami z innymi, uczymy się tego powoli, a nabranie przekonania o tym, że należy to robić, zajmuje wiele lat. Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, aby pokazać i nauczyć nasze dzieci, że dzielenie się jest nieodłącznym elementem życia dobrego człowieka, które skutkuje nawiązaniem dobrych relacji z otoczeniem.


Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dzielenia się. Nieprzypadkowo przecież rozpoczynamy wigilijną kolację od dzielenia się opłatkiem, który symbolizuje pojednanie i przebaczenie, jest znakiem przyjaźni i miłości do drugiego człowieka. Ma on jednak także inny wymiar - pokazuje, że w życiu powinniśmy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym. Warto wytłumaczyć to naszym dzieciom, aby coroczne łamanie się opłatkiem nie stało się dla nich jedynie starą tradycją.

W wielu domach kultywowana jest tradycja zostawiania pustego miejsca przy wigilijnym stole. Przeznaczone dla ubogiego, nieznajomego wędrowca tworzy świetną okazję, aby wytłumaczyć dzieciom, jak istotne jest dzielenie się z innymi. Spróbuj ją wykorzystać spokojnie, opowiadając o tym zwyczaju.

Aby nauczyć dziecko dzielenia się, powinnaś mówić do niego językiem korzyści. "Jeśli pozwolisz Michałkowi pobawić się swoim samolotem, on pozwoli Ci pobawić się swoją kolejką". Takie sformułowania pokażą dziecku, że dzięki dzieleniu się z innymi nie tylko dajemy coś komuś, lecz także otrzymujemy coś w zamian.

Gdy Twoje dziecko zacznie robić postępy i chętnie użycza swoje zabawki innym, nie szczędź mu pochwał! Powiedz: "Zobacz, jak Zuzia ładnie bawi się Twoją lalką! Cieszę się, że jej ją pożyczyłaś. Jestem z Ciebie bardzo dumna!".

Nie zapominajmy także, że przykład idzie z góry. Dzieci są bacznymi obserwatorami, które często naśladują dorosłych. Siedząc przy stole, nie wahaj się częstować bliskich lub znajomych przygotowanymi potrawami, podając im talerze czy półmiski ze słowami "Proszę, poczęstuj się". Gdy pożyczamy coś koleżance, postarajmy się, aby dziecko to słyszało: „Ależ oczywiście, że pożyczę Ci tę płytę. Jest świetna, mam nadzieję, że Ci się spodoba”.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

Head & Shoulders Menthol

Head & Shoulders Menthol

"

Skuteczność w walce z łupieżem to jedno i najważniejsze ale w połączeniu z uczuciem świeżości, który daje i z tym cudownym zapachem czyni ten szampon bezkonkurencyjnym.

"

przez Ambasadora
TesterG142713

Szampon Head & Shoulders Menthol

Szampon Head & Shoulders Menthol

"

Jak dla mnie największe zalety szamponu Head & Shoulders to jego wydajność i konsystencja. To wyraźnie odróżnia go od innych szamponów, których dotychczas używałem. A jeśli chodzi o działanie przeciwłupieżowe sprawdził się idealnie u mnie i u znajomych, którzy podzielili się ze mną opinią.

"

przez Ambasadora