Wychowanie dzieci

Wychowanie dzieci

Nigdy wcześniej tematyka związana z rodzicielstwem nie była tak często poruszana jak w ostatnim stuleciu.


Zapewne dzieje się tak dlatego, że zachodzi wiele zmian w życiu rodzinnym, sposobie życia i rolach związanych z płcią. Jak być dobrym rodzicem i jednocześnie respektować prawo dziecka do indywidualnego rozwoju?

Praca na cały etat, zawożenie dzieci do przedszkola i ciągły brak czasu. Nie będzie chyba zaskoczeniem, że rodzice, którzy chcą być najlepszymi mamusiami i tatusiami na świecie, postrzegają siebie jako ofiary okoliczności, w których się znaleźli. Istnieje obiegowa opinia, że wynikiem rodzicielskich wyrzutów sumienia są rozpieszczone i zbyt asertywne dzieci. Dzieci stają się najważniejszymi członkami rodziny. Często nie chcą jeść, spać i za dużo czasu spędzają przed komputerem..

Obowiązkiem rodziców jest przekazanie dzieciom wiedzy o świecie, jednak proces ten wymaga również zaangażowania ze strony dzieci. Dzieci powinny rozróżniać dobro i zło, znać dyscyplinę, a wszystko po to, aby odnosić życiowe sukcesy i kształtować słuszne opinie. Dziecko powinno czuć się w życiu komfortowo, powinno też wiedzieć, czym się w życiu kierować, i znać ustalone granice, których nie wolno mu przekraczać. Granice będą oczywiście przesuwały się wraz z wiekiem dziecka. Zwizualizuj sobie, jakie jest Twoje wyobrażenie Waszego życia rodzinnego i czego oczekujesz od swoich dzieci.

Dla rodzica o wiele łatwiejsze jest teoretyczne niż praktyczne zaspokajanie potrzeb dzieci, rozwiązywanie ich problemów i znajomość bieżących spraw. Zdecydowanie łatwiej jest być leniwym i niedbałym rodzicem. Często dzieje się tak, że rodzice szybko się niecierpliwią i wolą sami zrobić to, co polecili wykonać dziecku. Jeśli jednak zniecierpliwiony rodzic ponagla dziecko do szybszej realizacji zadania ( nie obserwując jedynie sytuacji z boku), to tak naprawdę wyświadcza mu niedźwiedzią przysługę. Aby dziecko rozwijało poczucie własnej godności, powinno być należycie traktowane w domu. Kiedy dzieci wzajemnie sobie pomagają, wspólnie sprzątają, wykonują powierzone im zadania we wspólnie ustalonej kolejności, wzajemnie się wspierają, wówczas rozwijają w sobie empatię. Są to bardzo ważne umiejętności, które budują dumę i poczucie zadowolenia z siebie. Dziecko, które nie miało szansy spróbować zmierzyć się z różnymi sytuacjami i poradzić sobie z porażką, może obawiać się podjęcia kolejnej próby. Dorastając, dziecko ma świadomość własnych umiejętności, jednak sześcio- i siedmiolatki, które nie potrafią zawiązać butów lub samodzielnie skorzystać z toalety, mogą mieć problemy z samooceną.

Obecnie poważnym problemem jest również brak koncentracji – wiele dzieci jest w stanie skupić się na zadaniu tylko przez krótki czas. Samodyscyplina to ważna umiejętność, która ułatwia codzienne życie. Niefrasobliwe dzieci, które tracą zainteresowanie i wciąż zmieniają przyjaciół, przeważnie mają problemy z uczeniem się. Rodzic powinien być wzorem i nawet jeśli jest mu trudno zachować cierpliwość oraz poświęcić swój cenny czas, to z pewnością nie wpłynie to pozytywnie na dziecko.

Registration

Weź udział w EverydayMe i otrzymuj wyjątkowe oferty!

Weź udział w naszym programie

Miłość jest wspaniałym uczuciem i pomimo tego, że rodzicielstwo jest jednym z najtrudniejszych zadań życiowych, to po prostu warto jej doświadczyć. Daj dziecku odczuć, że jest Twoim skarbem i jego posiadanie rekompensuje wszystkie
codzienne trudy związane z wychowaniem.

Rada Larsa H. Gustafssona, pediatry i ojca ośmiorga dzieci:
Z książki zatytułowanej "Growing up -- and not obeying", wydanej przez Norstedts.
Zawsze myśl o dziecku pozytywnie. Każdego dnia poświęcaj dziecku nieskończenie wiele czasu.
Czytaj, rozmawiaj, śpiewaj i baw się. Obdarz dziecko szacunkiem.
Wprowadź dyscyplinę, ale jednocześnie bądź cierpliwa. Przestrzegaj prawa dziecko do zachowania godności i własnej wartości. Stwórz dom przyjazny dla dziecka i zostań jego przyjacielem. Bądź zaangażowana w życie szkolne Twojego dziecka.

Gorąco polecamy również pozycję "Parents' big book about children" wydaną przez Bonnier Fakta publishers.
Książka ta jest poświęcona wychowaniu dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Powstała z myślą o osobach, które zostały rodzicami po 2010 roku. Zawiera porady 80 wiodących szwedzkich ekspertów.

Również książka autorstwa Benjamina Spocka, amerykańskiego pediatry pt. : "The common sense book of baby and child care", zainspirowała wychowanie wielu szwedzkich dzieci. Niewątpliwie stała się pierwszym” niezbędnikiem” wychowania dzieci. Ma formę książki z przepisami, podzielonej na rozdziały. Pierwszy raz została opublikowana w 1946 roku i była wznawiana aż 11 razy. W sumie książka sprzedała się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Poglądy autora były bardzo innowacyjne, uważał on bowiem, że rodzice powinni polegać na zdrowym rozsądku. Był zwolennikiem relaksu, punktualności oraz tradycyjnych metod wychowania dzieci.

W procesie wychowania nie polegaj nadmiernie na opiniach ekspertów. Zaufaj swoim instynktom i kieruj się zdrowym rozsądkiem. Opieka oparta na prawdziwej i szczerej miłości jest cenniejsza niż niejedna rada eksperta, jak zmienić dziecku pieluchę.

Potwierdź dane osobowe

Uzupełnij poniższe informacje, by ukończyć ten etap

Jestem mamą 12-latki, która właśnie wkracza w okres młodzieńczości. Kiedyś myślalam, że malutkie dziecko sprawia więcej problemów. Dzisiaj wiem, gdzie popełniłam błąd w wychowaniu i podejściu. Jak była malutka wychowywałam ją sama. Cięzko było zastąpić jej również ojca. Uważam, że konsekwencja w stosunku do dziecka jest sukcesem wychowawczym. Ja niestety do konsekwentnych nigdy nie należałam i dzisiaj wiem że to był bląd. Wiek dojrzewania dziecka jest bardzo cieżki, bunt itp.

  • Zgłoś

Jestem mamą 19 miesięcznej dziewczynki, która często choruje i od urodzenia daje ostro popalić. Właśnie przechodzi bunt dwulatki krzyczy bije nie śpi w nocy nie chce jeść mała złośnica ale i tak kochamy ją nad życie i jest naszym skarbem. Bycie rodzicem to najcięższa i najbardziej odpowiedzialna praca ale warta wszystkiego :)

  • Zgłoś

Jestem samotną mamą 9-latki.Nie mam co narzekać,lecz wiem że gdybym nie była konsekwentna i cierpliwa nie byłoby tak kolorowo.

  • Zgłoś

Bycie rodzicem to chyba najtrudniejsze zadanie ... tysiące wątpliwości jak powinno się postapić, jak zareagować, by dziecko wyniosło z danej sytuacji najlepszą lekcję... Nikt nie mówił że będzie łatwo ... i to PRAWDA.

  • Zgłoś

moja 16 miesięczna córka już zaczyna się buntować, już się boję co będzie jak zostanie nastolatką

  • Zgłoś

Dowiedz się jak...

Jak utrzymać kable w należytym porządku

Nowoczesne mieszkania są wyposażone w coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych, co przekłada się na plątaninę kabli w salonie, które wiją się po podłodze niczym elektryczne robaki. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem.

Czytaj dalej

Jak pomalować usta w zaledwie 5 prostych krokach

Wyraziste usta są wiecznie modne. To znakomity i prosty sposób na zmianę wizerunku, a ponadto jeden z ważniejszych kobiecych atrybutów. Spróbuj maksymalnie wykorzystać naszą tajną broń kobiecą.

Czytaj dalej

Jak przygotować trzy napoje, które doskonale rozgrzeją Cię w czasie zimy

Kiedy zima daje się nam we znaki, nie ma nic lepszego niż gorący, rozgrzewający napój. Eleganckie kawiarnie posiadają w swojej ofercie bogaty wybór oryginalnie podanych kaw, które możesz również samodzielnie przygotować w domu. Doskonale rozgrzeją Cię podczas mroźnych, zimowych dni.

Czytaj dalej

kupując - pomagasz

ufundować nowe ubrania dla dzieci z domów diecka.

Towarzystwo Nasz Dam

Jak mogę dołączyć do akcji?

Pomaganie innym nigdy nie było łatwiejsze! Kupując środek piorący,
trzeba tylko sięgnąć po specjalne opakowanie Vizir.
Dzięki temu, dzieci z polskich
domów dziecka zyskają nowe ubrania. Przekonaj się, jak w czterech prostych krokach
ubrania trafią do najbardziej potrzebujących dzieci.

Kup oznaczone
produkty Vizir
Kup oznaczone produkty Vizir
Kupując, sponsorujesz
bony do sklepów
odzieżowych dla dzieci
z domów dziecka.
Kupując a sponsorujesz
Dzieci z domów dziecka
otrzymają bony
na zakup ubrań...
Dzieci z domów dziecka otrzymają bony na zakup ubrań...
...i zyskają szansę
na wybór i zakup
nowych ubrań
...i zyskają szansę na wybór i zakup nowych ubrań

Informacje o bonach

Każdemu dziecku wybranemu przez Towarzystwo Nasz Dom,
przekażemy bon o wartości 200 zł na zakup ubrań (w jednej z największych
sieci sklepów w Polsce). Dzieci będą miały okazję wybrać się do sklepów
i samodzielnie kupić wymarzone ubrania.